Suojaosuus vain jää?

virastosta

Jos uo:ssa on esimerkiksi 500€ ja tilillä 3000€ niin viekö uo tämän summan kokonaan ja jättää vain suojaosuuden? Ja palauttaa sitten loput takaisin.
Vai tulisiko pyytää uo:sta lasku, jonka perusteella maksaisi 500 ja hieman päälle, ettei tili tyhjenisi. Ei ole myöskään käsitystä kuinka nopeasti uo maksaa takaisin ylimääräiset.

7

239

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos uo-velkasi on 500€ ei todellakaan viedä 3000€ tililtäsi, vai ymmärsinköhän nyt oikein kysymyksen? Miksei siis kannattaisi vapaaehtoisesti maksaa koko 500€ velkakerralla pois kun rahaa olisi?

      • virastosta

        Itse olen ymmärtänyt, että vievät koska korot juoksevat jatkuvasti ja tarkkaa summaa on vaikea määritellä?
        Vapaaehtoisesti maksamiseen pitää ilmeisesti sitten pyytää jokin tilinumero tai lasku uo:sta, mihin maksaa itse.


      • kokenut oon
        virastosta kirjoitti:

        Itse olen ymmärtänyt, että vievät koska korot juoksevat jatkuvasti ja tarkkaa summaa on vaikea määritellä?
        Vapaaehtoisesti maksamiseen pitää ilmeisesti sitten pyytää jokin tilinumero tai lasku uo:sta, mihin maksaa itse.

        Koron juoksu lakkaa just kun koko summa maksetaan. Vouti siis laskee oikean summan ja se lähtee tililtä


    • nkiolm

      Uo ei vie tililtä mitään. Uo ei voi ottaa rahaa kenenkään tililtä. Mene oman uo-miehen vastaanotolle pankkikortin kanssa ja maksa siinä velkasi kerralla pois. Saat heti käteesi kuitin, että olet maksanut. Sen jälkeen olet huoleton, asiaan ei enää tarvitse palata.

      • Ulosotolla on oikeus käydä tileilläsi ja viedä säästösi. Tilille on vähintään jätettävä puolentoista suojaosuuden verran rahaa. Oikeus perustuu Ulosottokaareen, 4 luku 21 § kohta 6) http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705?search[type]=pika&search[pika]=ulosottolaki#L4P21

        Jos ulosotto on pidättänyt liikaa, rahat palautetaan yleensä saman tien.



      • b3466
        velkavelho kirjoitti:

        Tässä vielä lakilinkki toimivana: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705

        Tuossa on kuitenkin maininta "jollei velallisella ole muuta vastaavaa tuloa". Eli jos joka kuukausi maksaa uo:oon ei tileille mennä erikseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1033
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      118
      1001
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      768
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      557
    5. 42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      501
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      473
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      6
      378
    Aihe