Yhteydenpito vanhempiin ja sukuun?

131213

Pidättekö paljon yhteyttä vanhempiinne ja sukuunne?

Olen ollut näissä asioissa todella surkeaa sorttia. Lapsuudessani emme juurikaan vierailleet sukulaisillamme ja sen vuoksi luulen asian jääneen tälle tolalle. Kuitenkin asia vaivaa minua jollakin tapaa, koska kirjoitan tätä viestiä.

Vaikeinta on yhteydenpito vanhempiini. Tulee syyllinen ja vaivaantunut olo pidin yhteyttä tai en. Äitini toivoisi jonkinlaista lähes symbioottista terapiasuhdetta, pitäisi avautua tunteistaan ja vatvoa niitä tuntikausia. Isäni on etäinen vanhanajan mies, keskusteluaiheita ei hirveästi löydy nuorempien kanssa.

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan hyvä näin

      Meidänkään suvussa ei ole tapana pitää aktiivista yhteyttä. Kerran vuodessa nähdään, pari kertaa vuodessa soitellaan. Keskustelunaiheet on vähäiset, joten puheenaiheet on aina niitä perinteisiä peruskuulumisia.

      Toivoisin aktiivisempaa yhteydenpitoa, mutta...aikuisella iällä se ei ole enää samanlaista kuin nuorempana. Kai sitä vain etääntyy vanhemmistaan kun asuu toisella puolen maata. Muihin sukulaisiin tulee pidettyä yhteyksiä vielä harvemmin.

    • johora

      Mie ajoin tyttären luo 800 km. Ei edes kahvikupillista tarjonnut.

    • Mummi tässä

      Kun jompikumpi lapsistani soittaa ja jutellaan kaikki,
      niin lopetettaessa muistan aina kiittää soitosta. :)

    • Niin minäkin,

      se on välittämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10391
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6036
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5454
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      112
      5119
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2652
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2499
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2354
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2257
    Aihe