Yhteydenpito vanhempiin ja sukuun?

131213

Pidättekö paljon yhteyttä vanhempiinne ja sukuunne?

Olen ollut näissä asioissa todella surkeaa sorttia. Lapsuudessani emme juurikaan vierailleet sukulaisillamme ja sen vuoksi luulen asian jääneen tälle tolalle. Kuitenkin asia vaivaa minua jollakin tapaa, koska kirjoitan tätä viestiä.

Vaikeinta on yhteydenpito vanhempiini. Tulee syyllinen ja vaivaantunut olo pidin yhteyttä tai en. Äitini toivoisi jonkinlaista lähes symbioottista terapiasuhdetta, pitäisi avautua tunteistaan ja vatvoa niitä tuntikausia. Isäni on etäinen vanhanajan mies, keskusteluaiheita ei hirveästi löydy nuorempien kanssa.

4

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan hyvä näin

      Meidänkään suvussa ei ole tapana pitää aktiivista yhteyttä. Kerran vuodessa nähdään, pari kertaa vuodessa soitellaan. Keskustelunaiheet on vähäiset, joten puheenaiheet on aina niitä perinteisiä peruskuulumisia.

      Toivoisin aktiivisempaa yhteydenpitoa, mutta...aikuisella iällä se ei ole enää samanlaista kuin nuorempana. Kai sitä vain etääntyy vanhemmistaan kun asuu toisella puolen maata. Muihin sukulaisiin tulee pidettyä yhteyksiä vielä harvemmin.

    • johora

      Mie ajoin tyttären luo 800 km. Ei edes kahvikupillista tarjonnut.

    • Mummi tässä

      Kun jompikumpi lapsistani soittaa ja jutellaan kaikki,
      niin lopetettaessa muistan aina kiittää soitosta. :)

    • Niin minäkin,

      se on välittämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      93
      5203
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      54
      3341
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      74
      2710
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1378
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      25
      1228
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1096
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1036
    10. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      1031
    Aihe