pureva kissa

Minulla on 5kk vanha kollikissa joka on kova puremaan. Lahkeessa kiinni jos ohi kävelee ja tänään aamulla puraisi naamastani yllättäen todella lujaa.
Mikä olisi hyvä keino opettaa vähän kissalle tapoja?
6514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä olen suihkupullon kanssa opettanut kissaa. Ota niskasta kiinni kun yrittää purra esim käsiin. Juuri tämän takia pennun ei saa antaa leikkiä sormilla koska pureminen voi jäädä tavaksi. Pelkkä komentaminen ei riitä.
Ainakaan meillä ei vesipullosta ole ollut haittaa eli kissa antaa pestä ihan kiltisti.

Äänestä

niin minulla n 5kk vanha kolli myös ja alkanut purra nyt kaikkia ja kaikkea.. mutta pitäisi olla ohimenevää ja normaalia, aivan kuten ihmisvauvoillakin ikeniä kutiaa kun hampaita tulee lisää tai kasvaa uusia..

Äänestä

Kissanpennuilla on valtavasti energiaa, ja jos niitä ei auteta päästelemään höyryjä positiivisella tavalla, ne keksivät itse tapoja, ja ne ovat yleensä niitä, joista ihmiset eivät pidä.

Tuo jalkoihin hyökkäily tarkoittaa, että kissasi haluaa leikkiä. Kissoilla on voimakas metsästysvietti, ja jos sitä ei auteta purkamaan viettiä leikin avulla, se alkaa hyökkäillä kaiken liikkuvan kimppuun (useimmiten jalat ja kädet). Kannattaa kitkeä tämä tapa alkuunsa, sillä vaikka pieni pentu ei satuttaisikaan pahasti, aikuisen kissan leukavoimat ja kynnet ovat sellaiset, että voi tulla pahaakin jälkeä.

http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/articles/0,,167006_69705,00.html

Tässä konsteja: kun se alkaa näyttää merkkejä tuollaisesta käytöksestä, lelut esille. Jos se puree sinua, kiljaise kovaa ja/tai sähähdä.

Jos se puree kättäsi, älä vedä sitä pois (saa kissan vain pitämÄän kiinni kovemmin; saalis pakenee, kissa tiukentaa otetta) vaan työnnä kättäsi sen suuta kohti (kissa hämmentyy ja päästää irti).

Kun se aloittaa puremisen, työnnä sen suuhun lelu (oppii mitä *saa* purra) tai ota esiin onkilelu ja toimi seuraavan neuvon mukaan:

*Leiki* sen kanssa pari kertaa päivässä, n. 15 ajan:

http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/pages/0,,167006_527491,00.html (huomaa 2 sivua)

Äänestä

hanki kissalle kaveri niin jättää sinut rauhaan ja telmii lajikumppaninsa kanssa.

Äänestä

Meillä ensimmäisen kissan kanssa oli myös tuota puremisongelmaa -kissalle se näytti olevan vain leikkiä, eikä se vaikuttanut ymmärtävän satuttavansa. Meillä auttoi, kun palautteeksi sähisin tai vinkaisin kunnolla (joka kerta vähäisestäkin puremisesta!) -kuten kissatkin tekevät toisilleen. Lopullisesti asia hoitui, kun taloon tuli toinen kissa, joka hoiti palutteen puolestani.

Äänestä

Todellakin meilläkin auttoi tuo SUMUTINPULLO....
se tuntuu olevan hyvä koulutus väline....
ja niskasta kiinni ja jäähylle....
jonka jälkeen ollaan kavereita taas...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AAS kirjoitti:

Minulla on 5kk vanha kollikissa joka on kova puremaan. Lahkeessa kiinni jos ohi kävelee ja tänään aamulla puraisi naamastani yllättäen todella lujaa.
Mikä olisi hyvä keino opettaa vähän kissalle tapoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu