Tyttäreni haaveilee kielimatkasta joko brightoniin tai torquayniin kesällä 2015
Onko kokemuksia kohteista ja kumpaa suosittelette isäntäperhettä ja asuntolaa??
Ja muutkin kokemukset kiinnostaa..
Tytär tällä hetkellä lähdössä "yksin" matkaan, eli ei ole saanut kaveria mukaan.
Oisko täällä Kouvolan seudulla ketään innostunutta tyttöä/poikaa suunnitelmissa lähteä silloin matkaan?? Ois voinut suunnitella reissua yhdessä. :)
Tyttäreni nyt 14v.
Lapsi kielimatkalle
3
200
Vastaukset
- YasmineR
Hei! En ole vanhempi, enkä ole lähdössä kielimatkalle, mutta koska olen itse ollut niin voin vähän vastailla :) Eli olin itse 15-vuotiaana pari viikkoa EF:n kielimatkalla Brightonissa vuonna 2011. Asuin asuntolassa, jota itse pidän parempana vaihtoehtona kuin isäntäperhettä. Itselläni oli ainakin niin että yläkerrassa oli ruotsalaisia, naapuritalossa norjalaisia ja vastapäätä espanjalaisia. Isäntäperheisiin tulee samaan asuntoon ehkä kolme, kun asuntoloissa on vähän enemmän valinnanvaraa kavereissa ja pystyy paremmin tekemään porukassa kaikkea (kuten esim pelaamaan vesisotaa, heh). Brighton oli lämmin, kivoja kohteita/aktiviteetteja ja mukava ostarikin löytyi.. :D Lisäksi, vaikken itse ole kaikkein sosiaalisimmasta päästä, oli ihmisiin hurjan helppo tutustua :)
Jos aiheeseen haluaa tutustua lisää, voi esitteen tilata sivuiltani http://my.ef.com/chotta jolta löytyy myös sähköpostiosoitteeni jos haluaa kysellä lisää :)Kiitos Yasmine infosta! :)
Tääl kielimatka tyttärelle varattu kesälle 2015 Torquayhin, ja myös asuntolaan hän majoittuu. :) Kaikki tuntuu viel kaukaiselta, mutta voipi ensi kesänä olla jännät paikat-3vk ero, huiiiii :) :)
- Ef_ambassador
Hei!
Itse olen ollut kielimatkalla kaksi kertaa ef:n kautta ja lähdin molemmille matkoille "yksin", mutta my.ef.com sivun kautta aloin tutustumaan muihin kielimatkalaisiin ja lentokentällä tunnistin pari "tuttua" joiden kanssa olin jutellut aiemmin. Ensimmäiselle matkalle lähdin vähän jälkeen kun olin täyttänyt 15 vuotta ja taisin olla nuorin meidän ryhmästä mutta myös muita saman ikäisiä löytyi pari muuta. Että kyllä hän tulee varmasti saamaan kavereita! Ef on toiminut minun osaltani loistavasti ja voin lämpimästi suositella tuota järjestöä! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?353812- 983424
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim1043338- 773148
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m723080Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862805- 352580
- 692483
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452422- 902166