Matti Rönkä

M0076

MItä Matti Röngän kirjoja suosittelisitte lukemaan?

7

537

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoh-hoijaa

      Vaikka kidutukseen harvemmin kuolee, en suosittele lukemaan yhtäkään Röngän kirjaa. Mutta jos välttämättä haluat, Rönkään soveltuu sama kuin muihinkin samaa päähenkilöä käyttäviin dekkarikirjailijoihin eli ensimmäiseksi kannattaa lukea sarjan esikoisteos tai jos se ei ole mahdollista, sarjan toisen teos. Näissä kirjailija esittelee päähenkilön laajimmin. Röngän Kärppä-sarjan ensimmäinen teos on Tappajan näköinen mies.

      • 779i889

        Olen samaa mieltä. Rönkä, jos ei olisi ollut "tuttu naama TV:stä" ei ainutkaan kässäri olisi mennyt läpi painoon. Olisi olut vain Mediapinta tavaraa.
        Nyt TV:n oma sakki on vetänyt 18 vuotta Rönkää esiin kaikkeen mahdolliseen, jossa hän on voinut kertoa tulevasta dekkaristaan ja jo kirjoitetuista saamaansa "hyvää palautetta".

        Röngän kirjoitukset liikkuu lähinnä juuri siinä kioskikirjoittamisen ja nettikirjoittamisen välimaastossa. Näyttää olevan a' 3-5 euroa uusimpiakin kovakantisia Kirjatorilla poistomyynnissä.


      • Anonyymi

        Kyllä homojen puolustajia on aivan liikaa. Jokaisella saa olla om mielipide homoista ei sitä kukaan voi määrätä mistä tykkää.


    • astara83

      Mun mielestä Viktor Kärppä-sarja on aika bueno. Rönkä on saanut aikaan hienoja jännäreitä, joissa ei oikeastaan tapahdu mitään mutta tapahtuu paljonkin. Luulen, että lukiessa pitää olla sitä tiettyä näkemystä. Aloita siis alusta, MOO76, ja jatka koko sarja loppuun. Kyllä se palkitsee. Opit varmasti jotakin.

    • Vesku78

      Harvinaisempi "Punaisen kylän sepät" on ainakin hauska.

    • Sepon sanomat

      http://www.mattironka.blogspot.fi


      Satusetä valehtelemassa ruudussa

      Ylen suojatyöläiset osa III "roskaa kioskeihin ja valheita ruutuun"



      Matti Rönkä on elämässä epäonnistunut jo aikuinen mutta henkisesti murrosikäisen tasolla oleva alkoholisti jolle Ylen suojatyöpaikka joutuu antamaan töitä. Rönkä kärsi pitkään että nainen hylkäsi hänet mutta löysi
      surkean itsetuntonsa moottoriksi kioskikirjallisuuden ja kirjoittelun jotkut hullut kutsuvatkin Rönkän hengentuotteita jopa kirjoiksi mutta miehen tuotteista puuttuu kuitenkin kluu.Rönkä markkinoi kirjojaan uutistenlukijan mainoksella. Koska Rönkä ei ole saanut kaupallista koulutusta muuhun kuin patologiseen valehteluun mediakoneisto markkinoi hänen surkeaa kioskikirjallisuutta hänen puolestaan.Ylellä jos millä ei ole velvollisuuksia pysyä totuudessa tai asialinjassa sen on Ylen hauska uusi toimitusjohtaja Kivinen tehnyt mahdolliseksi tekemällä koko talosta yleisen sirkuksen veronmaksajien kustannuksella.

      Matti Rönkä rakastaa lapsen henkisellä järjen kärkimäärällään hulluttelua ja sitä että asioista ei saa kertoa niiden oikeilla nimillä vaan totuus pitää värittää ja muuttaa salata sekä värittää ja koska Rönkä ei erota faktaa eikä fiktiota värisokeitten lailla hänen kertomansa Ylen ruudussa onkin täyttä hölyn pölyä.
      Viime vuosikymmenellä Rönkä mustalaamasi erään TV-lehden päätoimittajan nimeämällä hänet syylliseksi Uotin salakuljettajana, samaan aikaan Helsingin hovioikeus totesi miehen syyttömäksi. Rönkä toimi samanaikaisesti sekä hutkijana,tutkijana ja tuomarina ja mies menetti työnsä lehdessä.

      Jos haluat hauskuuttaa itseäsi ja nähdä elämän kolhiman alkoholistin joka puhuu täyttä palturia uutisissaan katso kanava 1 muussa tapauksessa tule järkiisi ja valitse kaupallset kanavat ruutunelonen tai MTV3

      http://www.mattironka.blogspot.fi

    • Anonyymi

      Matti rönkä on oikeassa....homojen vaaliminen ja esille tuonti, on muoti-ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe