Matti Rönkä

M0076

MItä Matti Röngän kirjoja suosittelisitte lukemaan?

7

316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoh-hoijaa

      Vaikka kidutukseen harvemmin kuolee, en suosittele lukemaan yhtäkään Röngän kirjaa. Mutta jos välttämättä haluat, Rönkään soveltuu sama kuin muihinkin samaa päähenkilöä käyttäviin dekkarikirjailijoihin eli ensimmäiseksi kannattaa lukea sarjan esikoisteos tai jos se ei ole mahdollista, sarjan toisen teos. Näissä kirjailija esittelee päähenkilön laajimmin. Röngän Kärppä-sarjan ensimmäinen teos on Tappajan näköinen mies.

      • 779i889

        Olen samaa mieltä. Rönkä, jos ei olisi ollut "tuttu naama TV:stä" ei ainutkaan kässäri olisi mennyt läpi painoon. Olisi olut vain Mediapinta tavaraa.
        Nyt TV:n oma sakki on vetänyt 18 vuotta Rönkää esiin kaikkeen mahdolliseen, jossa hän on voinut kertoa tulevasta dekkaristaan ja jo kirjoitetuista saamaansa "hyvää palautetta".

        Röngän kirjoitukset liikkuu lähinnä juuri siinä kioskikirjoittamisen ja nettikirjoittamisen välimaastossa. Näyttää olevan a' 3-5 euroa uusimpiakin kovakantisia Kirjatorilla poistomyynnissä.


      • Anonyymi

        Kyllä homojen puolustajia on aivan liikaa. Jokaisella saa olla om mielipide homoista ei sitä kukaan voi määrätä mistä tykkää.


    • astara83

      Mun mielestä Viktor Kärppä-sarja on aika bueno. Rönkä on saanut aikaan hienoja jännäreitä, joissa ei oikeastaan tapahdu mitään mutta tapahtuu paljonkin. Luulen, että lukiessa pitää olla sitä tiettyä näkemystä. Aloita siis alusta, MOO76, ja jatka koko sarja loppuun. Kyllä se palkitsee. Opit varmasti jotakin.

    • Vesku78

      Harvinaisempi "Punaisen kylän sepät" on ainakin hauska.

    • Sepon sanomat

      http://www.mattironka.blogspot.fi


      Satusetä valehtelemassa ruudussa

      Ylen suojatyöläiset osa III "roskaa kioskeihin ja valheita ruutuun"



      Matti Rönkä on elämässä epäonnistunut jo aikuinen mutta henkisesti murrosikäisen tasolla oleva alkoholisti jolle Ylen suojatyöpaikka joutuu antamaan töitä. Rönkä kärsi pitkään että nainen hylkäsi hänet mutta löysi
      surkean itsetuntonsa moottoriksi kioskikirjallisuuden ja kirjoittelun jotkut hullut kutsuvatkin Rönkän hengentuotteita jopa kirjoiksi mutta miehen tuotteista puuttuu kuitenkin kluu.Rönkä markkinoi kirjojaan uutistenlukijan mainoksella. Koska Rönkä ei ole saanut kaupallista koulutusta muuhun kuin patologiseen valehteluun mediakoneisto markkinoi hänen surkeaa kioskikirjallisuutta hänen puolestaan.Ylellä jos millä ei ole velvollisuuksia pysyä totuudessa tai asialinjassa sen on Ylen hauska uusi toimitusjohtaja Kivinen tehnyt mahdolliseksi tekemällä koko talosta yleisen sirkuksen veronmaksajien kustannuksella.

      Matti Rönkä rakastaa lapsen henkisellä järjen kärkimäärällään hulluttelua ja sitä että asioista ei saa kertoa niiden oikeilla nimillä vaan totuus pitää värittää ja muuttaa salata sekä värittää ja koska Rönkä ei erota faktaa eikä fiktiota värisokeitten lailla hänen kertomansa Ylen ruudussa onkin täyttä hölyn pölyä.
      Viime vuosikymmenellä Rönkä mustalaamasi erään TV-lehden päätoimittajan nimeämällä hänet syylliseksi Uotin salakuljettajana, samaan aikaan Helsingin hovioikeus totesi miehen syyttömäksi. Rönkä toimi samanaikaisesti sekä hutkijana,tutkijana ja tuomarina ja mies menetti työnsä lehdessä.

      Jos haluat hauskuuttaa itseäsi ja nähdä elämän kolhiman alkoholistin joka puhuu täyttä palturia uutisissaan katso kanava 1 muussa tapauksessa tule järkiisi ja valitse kaupallset kanavat ruutunelonen tai MTV3

      http://www.mattironka.blogspot.fi

    • Anonyymi

      Matti rönkä on oikeassa....homojen vaaliminen ja esille tuonti, on muoti-ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      188
      6711
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1915
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1133
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1031
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      992
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      927
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe