perukirjaan merkittävä yhtiövastike

Olisin kaivannut neuvoa seuraavaan tilanteeseen:

Puoliso kuollut 10.5.

Leski on maksanut yhteisen asunnon toukokuun yhtiövastikkeen 5.5. (500e)

Tätä ei käsittääkseni voi merkitä perukirjaan olemassa olevaksi velaksi, koska maksettu ennen 10.5 ?

Kesäkuun vastike ei ole vielä alkanut, joten sekään ei ole 10.5. olemassa olevaa velkaa ?

Kiitos
61264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Vainajan asuntoon liittyvät kulut kuolinpäivän jälkeen ovat rajoitetusti vähennyskelpoisia. Perukirjassa ei voi vähentää vainajan kuoleman jälkeisiä asunnon hoitovastikemenoja. Pääsääntönä voidaankin pitää, että kuolinkuukauden vastike on vähennyskelpoinen, mutta sen jälkeiset kuukaudet eivät enää ole.
Vainajan tyhjilleen jääneen asunnon vuokra kuoleman jälkeiseltä ajalta on vähennyskelpoinen, kuitenkin enintään irtisanomisajalta. Myös mahdolliset vainajalta jääneet vuokravelat saa luonnollisesti vähentää perukirjassa."

https://www.veronmaksajat.fi/Veroarkistot/Taloustaidon-artikkelit/Perintoverotus/Perukirjan-vahennykset---Mita-verottaja-hyvaksyy/

Äänestä

Kiitos

Mutta tuosta ei käy vielä ilmi että jos yhtiövastike on maksettu jo ennen kuolinpäivää, voiko sen edelleen laittaa kokonaan vähennykseksi.

Äänestä
  • Ei voi. Silloin se näkyy vastaavasti pienempänä talletuksena (josta se on maksettu eli pois).

    Äänestä

Kuka maksaa vainajan asunnon yhtiövastikkeet pesänjakoon asti? Perinnönsaaja vai pesä?

Äänestä
  • Kuolinpesän muodostavat perilliset ja/tai testamentinsaajat (sekä mahdollisesti leski).

    Pesä ja perinnönsaajat ovat tavallaan sama asia.

    Tarkoitat kuitenkin ilmeisesti sitä, maksavatko yhtiövastikkeen perilliset omasta pussistaan vai voidaanko siihen käyttää perittävän varoja.

    Osakkaat voivat sopia tästä asiasta mitä haluavat. Heidän täytyy kuitenkin olla yksimielisiä.

    Jos taas asunnossa asuu perittävän leski, yhtiövastikkeet kuuluvat hänen maksettavikseen.

    Äänestä

  • Perittävän omaisuuteen kohdistuvat velvoitteet maksetaan kuolinpesän varoista niin kauan kuin perinnönjakoa ei ole tehty. Kuolinpesän osakkailla ei velvollisuutta maksaa kuolinpesän velvoitteita.

    Näin siksi, että eihän tiedetä ennen perinnönjakoa edes sitä, kenen osuuteen perittävän asunto jaossa tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gertrude kirjoitti:

Olisin kaivannut neuvoa seuraavaan tilanteeseen:

Puoliso kuollut 10.5.

Leski on maksanut yhteisen asunnon toukokuun yhtiövastikkeen 5.5. (500e)

Tätä ei käsittääkseni voi merkitä perukirjaan olemassa olevaksi velaksi, koska maksettu ennen 10.5 ?

Kesäkuun vastike ei ole vielä alkanut, joten sekään ei ole 10.5. olemassa olevaa velkaa ?

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu