Millainen hintataso on Marokossa (Agadirissa)? Esimerkit tervetulleita!
Marokon hintataso
4
717
Vastaukset
- Marokko-veteraani
Agadiri-turistirysästä en kyllä tiedä, mutta muualla on halpaa. Ainakin jos tietää paljonko tavara maksaa. Turisteilta voidaan kysyä pokkana esim. viisinkertaisia hintoja (mikä voi länsimaalaiselle tuntua silti halvalta).
- Mosku
Mahdoton vastata,koska lähes kaikesta tingitään
ainakin puolet hinnasta. - vinkki
Mosku kirjoitti:
Mahdoton vastata,koska lähes kaikesta tingitään
ainakin puolet hinnasta.Oppaat kehottaa aina tinkimään ainakin
puolet ja kauppiaat tietää sen ja pyytävät
jopa monikymmenkertaisia hintoja.
Laadukkaan nahkapusakan saa 50 eurolla
jos jaksaa loppuun asti tinkiä ja
100 eurolla todella vähällä vaivalla.
Aluksi siitä saatetään pyytää 300 euroa.
Pienemmisä tavaroissa pyynti voi olla
monikymmenkertainen varsinkin siihen
nähden mitä se paikalliselle maksaisi.
- Sadey
Halpaahan siellä on, kun osaa vaan tinkiä ja vetää oikeista naruista. Mutta rannan lähettyviltä ei kyllä kannata ostaa mitään, siellä hinnat on ihan pilvissä kun vertaa, mitä jostain syrjemmästä saa (nimim. kokemusta on!!)
Soukissa sitten hinnat on suunnilleen ilmasia, mutta siellähän se tinkaaminen onkin ihan henki ja elämä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161