LAKKASUOLLA

kävin lakassa.oli muutama litra lammen rantaa korvella .jäi saman verran.menkää etsimään KYLLÄ NIITÄ ON
13318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vesistöjen varsilla olevilla puustoisilla rämeillä.

Äänestä

Tuoltakin kannattaa koettaa
P: 7312043
I: 477929

Äänestä

Tarkoittanet N 73.12043, E 47.7929?

Etkö voi neuvoa paikkaa lähempää?
Meikäläisen p3rse kun tunnetusti ei kestä merivettä... ja bekkerellejäkin tuon seudun kasvistossa on ihan liikaa

Äänestä

meet vekka Pessie järven kohtaanSiit kävele ittään päen.Par kilometrie.on lakkaa niin julmetustiMuista ottaa iso ämpäri niin marjat mahtuu .Ainaski ennen ol

Äänestä

Ei pidä paikannus.Markonsuon kohdalta pitäisi tietä pitkin kävellä Pesiönlahteen päin.

Äänestä

Ei itään muutenkaan,iso Karhu tuloo.

Äänestä

Hilla lapin kultainen marja.

Äänestä

Ei sitä tarvi kauas mennä kun siitä oveltas vain harpot mehtään muutamie metrie nii siinä ne kilottaa. Onni voips olla lähempänä ku luulookaa.

Äänestä

Riuskan pierulammit ol varma paekka.nyt sinne on jo tiet tehnynnä ol siellä lakkaa viimeksi kovasti Pit käyvä usseaman kerran.onhan tuonne matkaa riippuu mistä lähtee.

Äänestä
  • Elä niin tarkkaan kerro paekkoja. Tae oliko se pieruvoarassa siinä en kehtoa kirjottoa sen lammin nimeä on niin rivo. Riuskalla riittää suota,lakat vain on tietyillä rämeillä jotka tietää vain kävelemällä ja ehtimällä.

    Äänestä

Mehtäautoteillä pilattu hyvät lakkasuot! Ennen vanhaan piti isowaarin perässä kävellä neljättäkymmenettä kilometrie ennekun alko lakkoja löytymään. Kylymempinä kesinä hiihetiin soille lakkain perässä! Eväänä oli kylmää vettä ja muutama männävuotinen nauriinkyrsä. Itikoita ja paarmoja lopsittiin nauriin päälle, että saatiin vähän ruokasampi eväs. Eikä auttanut valittaa, kun illalla piti palata samaa reittiä takaisin satoja kiloja lakkoja selässä. Isowaari vaan huuteli, että perk3le, sota-aikaan joutu juoksemaan ryssää pakoon satoja kilometrie haupitsi selässä ja vielä kyynäräsauvoilla. Että tämä on lasten leikkie vielä!

Äänestä
  • Minä upotan lakat rimpiin ilimatiiviissä sankossa selekosilla. Moottorikelekalla haen reillä talavella sitten.

    Äänestä

ol niitä viel nytki.lakkoja riuskalla.vajaa sankko tul.Kyl kävelytti paljon .HIKKEE PUKKAS .PAETA KASTU.ei ollu entisellään Riuska.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LAKASSA kirjoitti:

kävin lakassa.oli muutama litra lammen rantaa korvella .jäi saman verran.menkää etsimään KYLLÄ NIITÄ ON

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu