olla ainakin 6 kk. Niin rankkaa ja rasittavaa on olla lasten kanssa, kun jotkut ei ymmärrä yhtäänmitään. Saa selittää viis kertaa, eikä sittenkään ymmärretä.
Sitten on ne kauheat vanhemmat, jotka ei arvosta opettajaa ollenkaan, ahukkuvat vaan vaikka opettajaa pitäisi kunnioittaa ja arvostaa, sillä tämä ammatti on ylitse muiden.
Kuinka moni ihminen on valmis opettamaan kakaroita tosta noin vaan?
On hyvä että on opettajilla avustajia, saa opettaja edes vähän huilata kun lapset riehuu ja kiluu kurkku suorana. Kotiin kuuluu lasten kasvatus ei kouluun.
No joulu lomia odotellessa ja hiihtolomia.
Opettajien kesäloma saisi
6
160
Vastaukset
- liikaa lomaa
Liian väsynyt opettajaksi, harkitse alan vaihtoa!
- Kenkku ope
Työ on muutenkin jo niin helppoa, kuin pelkkää lomaa. Kun tuntee päättäjiä niin ei tarvitse stressata. Jos tuossa syyskuun alussa lähtisi taas etelään halvoilla hinnoilla pariksi viikoksi. Avustaja tekee hommat pimeänä. Hyvä juttu.
- merkillistä laiskuut
Mikään ei ole he,pmpaa työtä kuin olla opetaja.
Rtyötä ekalla luokalla 2 tuntia päivässä ja se on siinä, ja välissä vielä välitunti ja ruokatunti.
Yhtä vapaata, välituntia, lomaa kahvituntia... ja naistenlehtiä kun avustaja tekee kaikki työt.
Ei ole työtunneilla pilattu.
JA SITTE PARAS!!!
Palkka juoksee kauheet palkat, rahaa tulee vaikkei tehdä yhtikäs mitään, lomaillaan vaan, ja lomistakin tulee palkkaa! En ymmärrä että joillaan tulee rahaa noin vaan ja toiset tekee duunii eikä saa mitään muuta kun veroja maksaa. - kalliit opettajat
Pitäiskö maksaa ihan kotiin saakka, ei tarvitsisi edes käydä työpaikalla! Käsittämätöntä, 6 kk lomatoive!
Ja mistähän tämä kaikki kustannettaisiin? Mene kuule tuottaviin töihin ja ala maksaa verot, alvit, yelit ym., jotta joku saisi tuollaiset edut...tiedät silloin tekeväsi ainakin 17 tunnin työpäiviä joka ikinen päivä, ilman lomaa!- Uppeoppe
Menit tosi halpaan. Aloittaja ei ole opettajaa nähnytkään sitten omien kouluvuosiensa - eikä silloinkaan kovin usein.
Aloittaja valittaa, että pitää sama asia selittää viisi kertaa. Minä yleensä varaudun selittämään saman asian niin omille lapsilleni kuin oppilaillekin vähän vajaa tuhat kertaa. Sillä meneekin sitten jo perille.
- maailman paras ope
Minä olen eka ja toka luokan opettaja ja tosi helpolla pääsen onneksi. Avustajalla teetän tyhmät työ tkuten sata kertaa selittämiset, luokan hiljentminen ja siivoominen ym,, itse keskityn vain opettamiseen, sen kolme tuntia päivä mitä on työaikani, ja siitäkin avustaja tekee suuremman osan kun niin määrään. Minä vaan pomotan häntä ja lapsia.
Kun koulut alkaa avustaja tekee kirjojen ym tarvikkeidne jakamiset, opettaa jonot ruokalassa jakaa ruuat... ja tekee sen mitä mä en viitsi, enkä viitsi paljoakaan, olen sen verran ylempi ihminen että määrään mitä muut tekevät, onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393