Koiran voimakas reviiritietoisuus ja suojeluvaisto

apua kaipaava

Miten tulisi toimia leikatun uroskoiran kanssa, joka on äärimmäisen lojaali omalle väelleen (ei pelkästään oma perhe, vaan kaikki "läheiset" ihmiset), mutta epäluuloinen vieraita ihmisiä kohtaan. Tämä korostuu erityisesti kotona, ei niinkään esim. lenkillä oltaessa tai muuten pihalla. Koira selkeästi vaivaantuu vieraiden seurassa, "laulaa" ja muriseekin. Koskaan ei ketään ole purrut, mutta saattaa rähähtää, jos vieras tulee liian liki. Samoin esiintyy hyvin suojelevasti, etenkin vieraita mieshenkilöitä kohtaan. Kyseessä pentuna meille tullut katukoira, joten koiran ensikuukausista ei ole mitään tarkkaa tietoa. Aikaisemmin ei näitä piirteitä ollut, tulleet vasta nyt koiran tullessa muutaman vuoden ikään.

3

1263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelkoaggrea

      Kouluttajan pakeille mars!

    • No huh huh, nyt olisi aika tarttua kunnolla koulutukseen, eikä odotella että koira nappaa jota kuta. Koira on tullut nyt aikuiseksi, eikä ole enää niin joustava luonteeltaan. Aina toitotetaan pentuiän sosiaalistamisesta, mutta sitä ja kouluttamista pitää tehdä kaiken ikää, pentuna, nuorena, aikuisena, kovapäisimmille vielä seniori-iässäkin.
      Täällä on ollut hyviä keskusteluita koiran käytöksen ottamisesta hallintaan, on sitten vaikka kyseessä liiallinen haukkuminen, vahtiminen; joka eleestä, joka murahduksesta koira eri huoneeseen. Eikä saa odotella että katsotaan nyt vielä hetki, vaan pienestäkin eleestä koira eri huoneeseen, ja osoittakaa sille rajat.

    • ...

      Hienoja kiertoilmaisuja paljon (lojaali omalle väelleen, epäluuloinen vieraita kohtaan, vaivautunut...), mutta loppuun asti luin eikä tullut vielä sitä suoraan sanottuna; eli koira on pelokas.

      Eli lähtee siitä, että omistaja ottaa itseään niskasta kiinni ja myöntää ilmeisesti itselleen kauhistuttavan nolostuttavan ja hävettävän asian: oma koira on pelokas vieraita ihmisiä kohtaan, eli pelkää ihmisiä.

      On kasvanut aikuiseksi, eli ei enää suhtaudu huonolla itseluottamuksella pelkoonsa, eli väistä pelon kohdetta, vaan on nyt ns pelkoagressiivinen.

      Edellisellä hyvää ohjetta, jos et välitä koirasi hyvinvoinnista; voit toki rankaista koiraa pelostaan, jotta koira ei uskalla oireilla pelkoaan. Ota toki huomioon myös, että tällöin, jos viet koiran pois murisemisesta tai hyökkäysvalmiudesta, niin vahvistat koiran käytöstä: sen tarkoitus todellakin on päästä pois tilanteesta hyökkäämällä, eli teet toiminnasta kannattavaa.

      Jos taas välität siitä mitä koirasi päässä liikkuu, niin haluat eroon siitä että koira pelkää, et sen ilmaisemista pelko-oireista. Ja tähänhän et kouluttajaa tarvitse, vaan aloitat ihan normaalin koiran siedättämisen ja sosiaalistamisen. Eli tärkein lähtökohta; yksikään vieras ihminen ei tule koirasi lähelle niin kauan kun koira pelkää vieraita. Menette jonnekin norkoilemaan, taskussasi reilusti makupaloja ja aina kun koirasi katsoo vieraaseen ihmiseen päin, työnnät sen suuhun makupalaa. Myöhemmin lähdet testailemaan kuinka lähelle vieraita ihmisiä pääsette, eli kun kävelette ja koira on kontaktissa sinuun, miten lähelle vieraita ohikulkijoita voitte mennä, että koiran kontakti ei herpaannu? Kun on tosi lähellä, sitten alat tarvita muita apuvälineitä: kuonokoppaa ja avustavia ihmisiä, jotka suostuvat teille koekaniineiksi. Tai sitten lopetat siihen, että koira voi stressaantumatta ohittaa vieraat ihmiset normaalin kadun leveydellä ja pidät huolen, että koiran luokse ei koskaan erehdy yhtäkään vierasta ihmistä lähemmäksi. Sekin on vaihtoehto. Eli koiran ei tarvitse koskaan sietää vieraan ihmisen kosketusta esimerkiksi, vaan se voi olla onnellinen ihan vain omassa elinpiirissään, kunhan pidät siitä huolen että normaali arki, lenkkeilyt jne sujuvat, eli siedätät siihen saakka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      3004
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1769
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1734
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1570
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1502
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1376
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1238
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      76
      1200
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1072
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1025
    Aihe