Rakennushommat kiinnostaa, mutta kun joka paikassa pitää olla kokemusta ja siksi olikin hyvä olla jonku kokeneemman kaverina aluksi. Koulutetaanko rakennushommissa aluksi työhön? luulisin että opin homman melko pian ja vasara pysyy käjessä.
Rakennushommiin ilman kokemusta.
3
355
Vastaukset
- Alku hankalaa
"Koulutetaanko rakennushommissa aluksi työhön?"
Jos tarkoitat kysymykselläsi työtehtäviin perehdyttämistä, niin eipä sitä rakennuksilla käytännössä ole.
Lähes kaikki rakennustyömaiden työnjohtajat pyrkivät kätkemään epävarmuuttaan pomottamalla alaisiaan synkän ilmeen pelotteella, joten heille on eduksi, että uusi tulokas kokee olonsa mahdollisimman pitkään mahdollisimman epävarmaksi.
Muistanpa omasta nuoruudestani, kun ujona poikana menin sekajätkäksi kerrostalotyömaalle: Työnjohtaja käskytti toiselle päin katsoen, käytti mahdollisimman outoja alan termejä ja puhutteli minua koko työmaan ajan sukunimellä, vaikka tiesi etunimeni ja osasi kyllä puhutella vanhoja timpureita mielistelevään sävyyn näiden etunimillä ja jopa jätkäsakeissa käytetyillä "lempinimillä".
Yksikin mestari oli sellainen sanankäyttäjä, että puhuessaan hänen suunsa ei liikkunut juuri ollenkaan. Kun se sitten tuli synkkäilmeisenä, lähelle ja katsoi alan työnjohtajille ominaisesti kuulijaan nähden toiselle päin, saattoi olla pitkään tulkinnanvaraista, että puhuuko se edes alaiselleen, vai pelkästään itsekseen: "...ottaa piikin ja moskan ja menee tuonne yläholville noita töröjä aukomaan...." - kyllä opit nopeasti
Rakennus hommat onkin siitä hyvä ala että siellä työ tekijäänsä opettaa ja jos olet ahkera etkä pelkää ylitöitä niin juuri missään muualla et pääse niin hyville hankkeille ilman koulujen käyntiä, tosin muuta hyväähän rakennus alalla ei sitten olekkaan.
Työmailla onkin sanonta että jos osaat avata kaljatölkin niin olet riittävän näppärä kätinen rakennus hommiin.
Suosittelen kuitenkin että käyt jonkun koulun ja hakeudut arvostetumpiin ja vaativampiin hommiin vaikka liksa olisikin pienempi.- ,,,,,,, oho lipsahti
"....tosin muuta hyväähän rakennus alalla ei sitten olekkaan."
Aika hyvin sanottu.
Niinhän se valitettavasti on, että jos joku lyhytjännitteinen hampuusityyppi on joskus jossakin oikeissa töissä ollut, kyse on lähes aina rakennusalasta. Siksi tuo vertaus kaljatölkin avaamisestakin sopii aiheeseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463192Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 432548
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199