Kissani on n. 6-vuotias leikkaamaton naaras. Parin viikon ajan sen nisät ovat olleet turvonneet ja maha pömpöllä. Nuolee myös jatkuvasti takapuoltaan pitkiä aikoja. Näiden takia ollaan epäilty, että tiineenä olisi (itse en ole kovin vakuuttunut tästä). Nyt myös kissan käytös on muuttunut kamalasti.
Kissallani on ollut tapana mennä sänkyyn peiton alle nukkumaan, mutta olen sen yllättänyt nyt pari kertaa repimästä lakanoitani. Tämän jälkeen ei kissaa ole enää sänkyyn päästetty, jolloin se tykästyikin sänkyni alla olevaan laatikkoon. Nyt menevätkin kaikki päivät ja yöt laatikossa, pihalle on tottunut tarpeensa tekemään (on pissinyt sisälle vain alkuvaiheessa, kun ei ollut vielä tottunut paikkoihin, hiekkalaatikolla osaa ja on mahdollisuus käydä) niin pari kertaa päivässä olen sen väkisin ulos laittanut (asun maaseudulla). Nyt olikin tehnyt pissat laatikkoon ja siellä nukkui tyytyväisenä märissä huovissa.
Tuohon laatikkoon vielä liittyen, että heti jos poistun huoneestani kun kissa on laatikossa nukkumassa, tulee perääni ja vaatii kovasti huutaen takaisin huoneeseeni. Kun palaan huoneeseen, kissa menee juosten laatikkoon ja rauhoittuu. Tämä tapahtuu _aina_ kun poistun huoneestani.
Kerran otin kissan pihalle kanssani. Lähdin kävelemään tietä pitkin ja kuten aina, kissa seurasi. Hyvin vastahakoisesti tosin. (Kissa kulki siis täysin vapaana). Se huusi ja vilkuili taakseen kotiinpäin, välillä juoksi minut kiinni ja pysähtyi ja tuijotti ja huuti. Lopulta annoin periksi ja lähdin kävelemänä takaisin päin, jolloin kissa juoksi suoraan ulko-ovelle, siitä huoneeseeni ja laatikkoon sängyn alle.
Onko kissallani mahdollisesti jokin sairaus? Voiko tiineys sotkea kissan käytöksen näin täysin? Mistä yht'äkillinen tarve minun läsnäololleni? Onko kissa voinut säikähtää jotain, mistä voisi aiheutua näin suuri muutos?
Kissan muuttunut käytös
3
132
Vastaukset
- sutki
Taitaa olla tiineenä ja tekee pesää. Joskus kauan sitten kissani teki samoin kun penikoiminen lähestyi. Vaatimalla vaati että olisin ollut seurana ja varsinkin penikoimisen aikaan, huusi niikuin peto konsanaan. Jouduin penikoimisen aikaan jättämään sen yksin kun oli läheinen juuri kuollut ja siellä meni aikaa. Kun tulin takaisin ja heti katsomaan kissaa niin oli penikoinut neljä pentua. Kahdella oli napanuorat kietoutuneet tiukasti jalkojen ympäri ja pikkutassut oli jo hieman turvoksissa ja sinersi jolloin ajattelin että jokohan ehti kuolioon asti mutta katkoin napanuorat pois ja hyvät tassukat niistä tuli. Seuraile ja rauhottele sitä, älä nyt päästä yksin ulos sillä se voi mennä penikoimaan jonkun rakennuksen alle tai muuhun sellaiseen paikkaan ettei pentuja saa pois ja ne villiintyy todella äkkiä jos eivät ole ihmisen kans tekemisissä heti syntymästä.
- tehtailuaKO?
Miksi ette leikkauta kissojanne, ei kissan tarvitse tehdä pentuja. Miettikää jos kaikki jättäisivät kissansa leikkaamatta.
- vastuullisuutta
Pentuja kyllä teetetään kissan terveydenkin uhalla. En voi ymmärtää, sitten niitä kaupitellaan, vaikka kissanpentuja on jo joka lähtöön.
Varsinkin Pohjanmaalla kissoja ei vaivauduta hoitamaan. Kissojen korvat yleisesti vilisevät korvapunkkeja. Kun yksi sairastuu koko populaatio on sairaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko841776- 431419
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1191220Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.871162Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja2911151- 64959
- 56942
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20910Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!40907- 34864