Kaipailisin koiran uittamis paikkoja pääkaupunkiseudulla.
Näyttää olevan sinilevää siellä sun täällä :(
Minne viedä koira uimaan?
13
2420
Vastaukset
- 3+8
Jos sinulla on auto, niin hurauta ihmeessä Vantaan ja Tuusulan rajalle. Siellä on sellainen paikka kuin Firan lähde. Se on pohjavesimonttu, vesi hyvälaatuista ja voi itsekin uida. Paikassa on useita hyviä rantoja. Fira on hyvin suosittu uimapaikka, siellä käyvät lapsiperheetkin koirinensa. Mitään kieltokylttejä ei siellä siis ole. Sopu sijaa antaa.
Helsingin Jakomäessä sanotaan myös olevan jonkinlaisia hiekkakuoppia, itse en ole niillä käynyt.- kävijä
Luin juuri Keski-Uusimaasta, että Firan monttu aiotaan sulkea! Sitäpaitsi vedenpinta laskenut jopa 2 m tavanomaisesta!
- 3+8
kävijä kirjoitti:
Luin juuri Keski-Uusimaasta, että Firan monttu aiotaan sulkea! Sitäpaitsi vedenpinta laskenut jopa 2 m tavanomaisesta!
Voi harmi, niinpä näyttää.
http://www.keski-uusimaa.fi/artikkeli/228926-koirien-uittaminen-firan-montulla-loppuu
Täytyy toivoa, etteivät sulkisi. - jäkest vaa
3+8 kirjoitti:
Voi harmi, niinpä näyttää.
http://www.keski-uusimaa.fi/artikkeli/228926-koirien-uittaminen-firan-montulla-loppuu
Täytyy toivoa, etteivät sulkisi.Voivoi, ei paljoo sakulin toivot auta :D
- 3+8
jäkest vaa kirjoitti:
Voivoi, ei paljoo sakulin toivot auta :D
Sakulista en tiedä, kun en kyseinen henkilö ole. Anteeksi pettymys.
- järki?
3+8 kirjoitti:
Voi harmi, niinpä näyttää.
http://www.keski-uusimaa.fi/artikkeli/228926-koirien-uittaminen-firan-montulla-loppuu
Täytyy toivoa, etteivät sulkisi.Yksityisen (=yrityksen) omistama maa-alue, jolle ei johda yleistä tietä (loppupää yksityistiestä ei kuulu kunnallisen avustuksen piiriin) ja liian syvälle menneen soranoton myötä paljastunut pohjavesi, jota käytetään paikallisen vesilaitoksen raaka-aineena. Kuinka moni teistä menisi Silvolan altaaseen uimaan? Montulle ei ole perustettu missään vaiheessa uimarantaa eikä koiran/hevosenuittopaikkaa eikä varmastikaan kukaan käyttäjistä ole kysynyt maanomistajalta lupaa näin laajamittaiseen käyttöön kuin mitä siellä nyt on. Se, että siellä ei ole kieltokylttiä, perustuu mitä ilmeisemmin siihen, että maanomistaja ei tiedä alueella tapahtuvasta toiminnasta.
Kaikki, mitä ei ole erikseen kielletty, ei ole aina oletusarvoisesti sallittua - eihän siellä ole kielletty tuomasta roskiakaan ja niitäkin sinne ilmaantuu. - saa uida
järki? kirjoitti:
Yksityisen (=yrityksen) omistama maa-alue, jolle ei johda yleistä tietä (loppupää yksityistiestä ei kuulu kunnallisen avustuksen piiriin) ja liian syvälle menneen soranoton myötä paljastunut pohjavesi, jota käytetään paikallisen vesilaitoksen raaka-aineena. Kuinka moni teistä menisi Silvolan altaaseen uimaan? Montulle ei ole perustettu missään vaiheessa uimarantaa eikä koiran/hevosenuittopaikkaa eikä varmastikaan kukaan käyttäjistä ole kysynyt maanomistajalta lupaa näin laajamittaiseen käyttöön kuin mitä siellä nyt on. Se, että siellä ei ole kieltokylttiä, perustuu mitä ilmeisemmin siihen, että maanomistaja ei tiedä alueella tapahtuvasta toiminnasta.
Kaikki, mitä ei ole erikseen kielletty, ei ole aina oletusarvoisesti sallittua - eihän siellä ole kielletty tuomasta roskiakaan ja niitäkin sinne ilmaantuu.Tuosta on kyllä ajan saatossa ollut juttuakin uimapaikkana, että ei ole mitenkään salassa pidetty asia.
Sitä paitsi, uiminen kuuluu jokamiehenoikeuksiin. Maan omistajalle ei saa aiheuttaa vahinkoa, roskata, tuhota villieläinten pesiä jne. Teinit tuonne levittelevät roskia, tyhjiä pulloja ja pakkauksia. Koiranomistajat ja hevosenuittajat vain uittavat eläimensä. Eläimet eivät edes pissi veteen, kuten varmasti lähes kaikki lapset, jotka siellä käyvät myös uimassa.
- shirin1
kiitos vinkistä ! täytynee kokeilla, koira kun ei pysty näillä säillä muuta tekemään kuin nukkumaan ja uimaan :D
- lääkäriin
Eikö edes kuse tai pasko ? Sitte ell luo ja nopsaaan.
- voi elämän kevät
Kaikenlaisia kyselijöitä :((((
- sitäpä se
Sitä sanotaan uus avuttomuudeksi.
Kysymys ei tyhmä, sinilevää esiintyy rannikolla hyvinkin runsaasti.
Suosittelen Espoon Myllyjärveä, siellä on tilaa, ja toinen on Sorvalampi, sielläkin on tilaa.
Nämä siis Espoossa.Netistä löytyy tietoa tän hetkisistäkisestä sinilevätilanteesta.
Mutta esimerkiksi Luukkiin voi koiria viedä sen kuuluu Helsingin kaupungille, sinne itsekkin mukulan on kesä kuumina tullut pyöräiltyä.
Rajasaari on koirille mukava paikka, koirilla on ihan oma saari missä saa mennä hutkeltaa ja touhuta koirat muiden koirien kanssa.
Ei ole aikaa katsoo mutta niinkuin kirjoitin siniilevä tilanteet löytyy netistäkin. Pakko oli laitta uusiksi kun väsynä kirjoittaa tulee virjheitäkin
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766725Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346493Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806282Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3624083Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532482Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant442126Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1341492- 141442
- 1961212