Helteet

ShhhShhh

Mites kaikkea kissan viilentämiseen on, ja yli päätään että katilla olisi edes vähän mukavampi olo näillä helteillä?
Mulla on kotona ihan tällaisia pakkasessa pidettyjä kylmävesipulloja, mitkä kiedon pyyhkeen tms sisään ja kissa kyllä loikoilee niiden vierellä ja välillä päälläkin mielellään.
Tuuletin mulla myös löytyy, mikä helpottaa kanssa vähän ainakin.
Jotkut sanovat, että kissan voi viedä myös viileään suihkuunkin, mutta kissahan muuten vihaa vettä(yleensä), joten se ei taida onnistua..Varsinkaan tämän mun Pirttihirmun kanssa. Se on kiltti kyllä, mutta myöskin kovapäinen joten..
Yks vinkki, minkä sain, oli tällainen että kastelee pyyhkeen viileään veteen/pitää pyyhettä hetken aikaa vaikka pakkasessa ja sitten viilentää kissaa kietomalla se hetkeksi tällaiseen pyyhkeeseen sitten.
Että tällaisia neuvoja tarvitsisin..
Toivotrtavasti nyt kukaan kissanvihaaja ei tule huutelemaan tälle palstalle mitään näitä "Tapa kissas ja pakasta se"-tasoisia vähäpäisyyksiä..:/

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissaystävä

      Kastelin pyyhkeen kylmään veteen, väänsin enimmän veden pois ja pyyhin kissan vartaloa kostealla, kylmällä pyyhkeellä.
      Kissa oli silminnähden pirteämpi ja tyytyväinen "palvelusta".
      Kokeile, kissasi kiittää!

      Lämmintä kesää kissa- ja kissanystäville:-)

    • ShhhShhh

      Juu mä koitan. Voi olla, että Pirttihirmu vetää mua pataan tai nylkee nahkat mun sormista siitä hyvästä, että menen kastelemaan sitä, mutta koitetaan:)
      Tuo kylmäkalle pyyhkeessä-hoito on hyvä kanssa, kunhan kissa vaan hoksaa sen, mutta ajattelin että olis hyvä olla joku muukin viilennyskeino siihen lisäksi.
      Kun huolettaa kuitenkin aina välillä tuo kissan jaksaminen näillä keleillä, vaikka tää onkin terve ja hyväkuntoinen Hirmustin.

    • Viilentävä mantteli

      Eläinkaupasta saa ostaa esim viilentäviä mantteleita ja alustoja. Omat kissani loikoilevat nenä kiinni tuulettimessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      98
      4622
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3162
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2909
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1264
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      911
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      884
    Aihe