Dastia-

epäileväinen09

niminen firma etsii työntekijöitä. Onko kokemuksia? Firman sivuilla näkyy afrikkalainen työntekijä. Ei kai vain tarkoita sitä, että osa palkasta jää aina saamatta ja työtahti on mahdoton?

7

4692

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten firman sivun kuvaan valitttu epäilemäsi afrikkalainen työntekijä liittyy palkkojen maksamattomuuteen? Sen toteat palkkapäivänä. Siksi(kin) kannattaa liittyä ammattiliittoon. Sinne liittymistään ei tarvitse ilmoittaa työnantajalle vaan voit maksaa itsekin liiton jäsenmaksut. Liitto huolehtii palkanmaksuturvastasi.

      Palkkojen maksamiseen liittyy oleellisesti työaikakirjanpito. Jollei työnantajalla ole luotettavaa kirjanpitoa niin sinun kalenteriisi merkitsemät työajat ovat oikeudessa tietääkseni luotettavia.

      • asig9

        Kokemus on, että työajat pitäisi pystyä todistamaan. Jos työnantajan kirjanpito sanoo muuta kuin omasi, et palkkaa saa.


    • Anonyymi

      dastialla palkanmaksu viivästyy vähintään joka toinen palkkapäivä

      • Anonyymi

        Näin tosiaan käy nykyään Dastialla...


    • Anonyymi

      Palkanmaksu nyt viivästynyt 3 kertaa lyhyen aikavälin sisällä. Selityksiä riittää vaikka kuinka, miksi viivästyy...

    • Anonyymi

      En voi myöskään suositella. Odotetaan mahdottomuuksia ja edes perus asiat ei aina hoitunut kunnolla, aivan kuten edellä maininneet sanoivat palkoista, koko ajan sai katsoa tarkkaan että maksetaanko mitä kuuluu. Irtisanouduin ko. Firmasta. Ei perehdytetä kunnolla jne

    • Anonyymi

      Mielestäni kertoo yrityksestä oikeaa asennetta, että stereotyyppinen valinta mainoskuvaan on unohdettu.
      Monissa yrityksissä alasta riippumatta on epäkohtia. Kuitenkin joka alalla on myös lain mukaan toimivia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      1008
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      293
      876
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      75
      720
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      631
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe