Onnin perintö...

Kotikatu - televisiosarjassa Onni Partanen perii ystävänsä asunnon Helsingin keskustassa. Arvioni mukaan asunnon arvo markkinoilla on 3 200euroa/neliö eli ainakin 320 000 euroa . Paljonko Onni maksaa perintöveroa kun hän ei ole sukua testamentin tekijälle? Taitaa Partas-Onni olla lirissä, kun rouva jo innokkaasti suunnittelee remonttia lukaaliin ja Onnin tulot ja varallisuus ovat sangen minimaaliset! Pitäisikö Onnia varoittaa?
2468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Muistaakseni se on seuraavalla tavalla:

50000:ta eurosta menee veroa 5735 euroa. Osuudesta joka ylittää 50000 euroa menee 16%. Tämä tosin koskee ensimmäistä veroluokkaa johon kuuluu esim. rintaperilliset. Onni Partanen joka ei ole perimälleen miehelle mitään sukua maksaa kolmannen luokan veroa joka on kolminkertainen. Veron voikin siis laskea seuraavasti:

3x((320000€-50000€) x16% +5735€) = 146805€

Toisin sanoen ellei Onni Partanen asunnon lisäksi perinyt merkittävää summaa rahaa (josta siitäkin menisi perintövero edellisen mukaan) pitäisi hänen vielä voittaa Lotossakin jos mielii asunnon pitää.

Voimme vielä spekuloida sillä, että mitä Onni Partaselle jäisi käteen jos hän asunnon myisikin. Ajattelen nyt lähinnä sitä, että menisikö siitä vielä vero siitä myyntivoitosta? Asunoissahan täytyy yleensä asua tietty aika ennen kuin ne voi myydä verottajan hampaisiin joutumatta. Koska en ole ekonomi saatika juristi pistän kysymyksen eteenpäin. Lisäksi pyydän nöyrimmin anteeksi mikäli tietämättömyyttäni tai taitamattomuuttani tein jonkin fataalin virheen laskelmissani.

Äänestä

Ihan samaa heti ajattelin, että taksikuskin koko talous heittää ympäri tämän takia. Miten vastaavassa tapauksessa tulisi toimia? Voiko testamentista kieltäytyä ja miten? Entä jos tosi perijät olisivat samassa tilanteessa, rahattomia tai velkaisia valmiiksi. Mikä olisi rintaperillisen veroprosentti ko. tapauksessa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loginomi kirjoitti:

Kotikatu - televisiosarjassa Onni Partanen perii ystävänsä asunnon Helsingin keskustassa. Arvioni mukaan asunnon arvo markkinoilla on 3 200euroa/neliö eli ainakin 320 000 euroa . Paljonko Onni maksaa perintöveroa kun hän ei ole sukua testamentin tekijälle? Taitaa Partas-Onni olla lirissä, kun rouva jo innokkaasti suunnittelee remonttia lukaaliin ja Onnin tulot ja varallisuus ovat sangen minimaaliset! Pitäisikö Onnia varoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu