walkera g-2d gimbal

mikä mahtaa olla vikana kun gimbal jää "nykimään" kun kuvaa yrittää säätää ylös tai alas. Kun sormella vähän auttaa moottori pääsee "nykivän" kohdan yli. Liikeessä sanottiin että kiertosuunnassa epätasapainoa, miten gimbaalin saisi tasapainotettua? Tässä vielä kuvaa gimbaalin toiminnasta
https://www.youtube.com/watch?v=IHbAMNnegPU&list=UUTHYRoBhv6k2k-aiNQG9U1g
Voi olla että olen väärällä palstalla, mutta aloitetaan avun hakeminen täältä.
Kiitos jo näin valmiiksi vastauksista.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • futabisti2

      Toimiikö gimbaali muuten ok? Jos pelkkä RC kääntö ohjaus nykittää niin aika outoa. Siinä tapauksessa epäilisin jotain häiriötä rc-signaalissa vastarilta gimbaaliin tai vikaa johdossa/liittimissä/asetuksissa.

      Gimbaalin balanssikin vaikuttaa jos tuossa walkeran häkkyrässä on voimattomat moottorit tai ne on säädetty ohjelmallisesti mahdollisimman "löysiksi" (pwm säätö).

      Yleensä gimbaalien säädössä pyritään siihen, että ilman sähköjä kamera jää siihen asentoon mihin sen käsin kääntää. Jos kamera pyrkii kääntymään aina tiettyyn asentoo takaisin niin hyvissä telineissä on ruuveilla tehty säätö, jolla kameraa voi liikuttaa ja siirtää siten painopistettä. Ääritapauksessa voi laittaa pieni painon sopivaan kohtaan, jotta painopiste saadan oikeaan kohtaan.

    • Gimbal toimii muuten ok, sama moottori takkuille myös kun multikopteria kallistaa eteen- tai taakseppäin.
      Tässä gimbaalissa voi ruuveilla säätää moottorien liikerataa (kuinka paljon voi kallisstua), mutta nämä ei vaikuta gimbaalin tasapainoon?
      Yritin laittaa pieniä painoja vähän joka puolelle mutta oli painot missä tahansa, kuinka paljon tahansa gimbal käyttäytyi aina samalla tavalla.
      (moottorin "nykivät" kohdat on aina samoissa paikoissa ja niitä on 4 kpl)

    • Kimbalisti

      3d gimbaali on vähintä millä kuvaa voit saada hyvin, roskiin 2d.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      77
      5922
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3251
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      2898
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2142
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2105
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      106
      1929
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1889
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1867
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1538
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1298
    Aihe