Nyt olisi tilapäisesti tarvetta saada tilaa windows 8.1:n C-asemalle poistamalla sieltä harvoin tarvitsemiani ohjelmia.
Onko mahdollista ajaa ohjelmia ulkoiselta kovalevyltä, joka tulisi tähän telakkaan:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/48273/dfdvn/Fuj-tech-Clone-Dock-USB-3-0-telakka-kahdelle-2-5-3-5-SATA-ki?
Läppärissä on myös usb3.0-liitäntä.
Jos, niin mikä noista olisi paras:
http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/29b/Komponentit-Kovalevyt/163/WD
Onko käytännössä merkitystä, onko levyn pyörimisnopeus IntelliPower, 5400 rpm vai 7200rpm? Mikä muu vaikuttaa nopeuteen?
Vai onko niin, että käytännössä ihan sama, mikä noista?
Mikä ero on SATA, SATAII ja SATAIII -levyillä?
Ohjelman ajo ulkoiselta levyltä?
7
123
Vastaukset
Kyllä mutta ei ole nopeata.
- Mikä nopein?
Kiitos!
Mutta vielä: onko noissa eri rpm- ja sata-vaihtoehdoissa nopeuseroja _käytännössä_? Testeissä tietenkin eroja tulee, mutta huomaako käyttäjä eroja esim. digikuvan avautumisnopeudessa Lightroomiin?Softia voi ajaa ulkoselta levyltä. Intellipower ja 5400 RPM hitaita. SATA I/II/III aivan sama normikovoissa.
Järkevät http://www.verkkokauppa.com/fi/product/5634/dqdfr/WD-Blue-1-TB-SATA3-7200RPM-64-MB-3-5-kovalevy
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/56575/dfsnh/Seagate-Barracuda-1-TB-64-MB-7200-RPM-3-5-SATA-III-6-Gb-s-ko
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/32458/dftrf/Seagate-Barracuda-2-TB-64-MB-7200-RPM-3-5-SATA-III-6-Gb-s-ko
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/3998/dfxgb/Seagate-Barracuda-3-TB-64-MB-7200-RPM-3-5-SATA-III-6-Gb-s-ko
- Mikä nopein?
Kiitos vinkeistä!
Kävin Verkkiksessä ja tuon WD Bluen olisin ostanut, mutta oli loppu. Valitsin sitten tilalle toiseksi mainitsemasi 1 teran Seagaten, koska sekin on hiljainen ja nopea. (Verkkokauppa suositteli WD Blackia, mutta on kuulemma meluava, joten se jäi siksi pois listaltani)
Lieneekö Seagate maanantaikappale, koska ei tule levynhallinnassa näkyviin asemana, siis kun yhdistettynä tällä telakalla:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/48273/dfdvn/Fuj-tech-Clone-Dock-USB-3-0-telakka-kahdelle-2-5-3-5-SATA-ki
Vika ei ole telakassa, koska kaksi muuta kovalevyä näkyy siinä ok.Levyssä kai vika jos muut levyt toimii OK. Tai sit jotain asetusta pielessä. Pitääkö levy minkäänlaista ääntä? Pystytkö pistään koneeseen kiinni ja kattoo toimiiko siinä?
- Mikä nopein?
Kyllä asetus oli pielessä - mun korvieni välissä :-) Oletin näet, että levyn alustus tehdään vasta sitten kun se näkyy levyasemana ja siitä hiiren oikealla aukenevasta valikosta valitaan kohta Alusta. Joopa joo, se alustustoiminto taitaa olla tarkoitettu levylle, jolla jo on tiedostoja.
Eli puhtaan levyn alustus pitääkin tehdä ohjauspaneelin kautta.
Ja se levyn äänekkyyskin oli näköjään vain resonointia... - Mikä nopein?
Eikä ollut kahtakaan kuukautta välissä, kun ostin samanlaisen kovalevyn. Sama pähkäileminen, miksei näy jne.. ennen kuin tämä höttöpää muisti, että ainiin juu ohjauspaneelista...
Vajaan parin kuukauden käytön perusteella voin kehua tätä Seagatea tosi nopeaksi käyttää usb3-liitäntäisen telakan kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083