Olisi tarkoitus vuokrakämpän n. 5 neliön kylppäriin asentaa tuuletusrööriin poistoilmapuhallin koska kylppärissä tulee kuivatettua pyykkiä kesät talvet. Onko olemassa valmiina joitain malleja, joissa on kytkin ja pistoke vai tarviiko noiden kanssa aina kikkailla itse tarvittavat kytkennät?
Kylppäriin poistoilmapuhallin
12
3135
Vastaukset
- isännöitsijä
Tiedäkö varmasti mitä olet tekemässä ja saatko sen tehdä?
Koska et kerro asutko kerrostalossa, niin oletetaan että asut. Et saa liittää mitään puhaltimia iv-kanaviin.- apulainen..
Jatkaisin tuohon isännöitsijän osioon vielä syyn että omatoimisella puhaltimella menee se ilma muihin huoneistoihin.
- ei ei ei!
Et saa todellakaan asennella mitään puhaltimia talon ilmanvaihtojärjestelmään. Talon ilmanvaihto on tarkasti mitattu ja tasapainotettu, ja menee asukkaiden omista virityksistä sekaisin. Aiheutat muiden uoneistojen ilmanvaihtoon ongelmia puhaltamalla omia höyryjäsi muiden asuntoihin.
- kj öjknäjl
Ensiksikin, kerrostaloon ei saa asennella yhtään mitään virityksiä. Jos rivari, se teknisesti mahdollista, jos asunnoissa kaikissa omat ilmatontijärjestelmänsä.
Myselet typeriä ja typerästä paikasta. Ensin pitää kysyä vuokraisännältä. Jossen mielestä ok. asia tarkistettava isännitsijältä ja mahdollisesti hyväksytettävä taloyhtiön hallitukselta. Pitää tietenkin selvittää, kuka maksaa asuntoon tehtävät muutokset.
Itsellä rivarisa kylppärin poistoräppänässä sähköimuri. Oma asunto, oma ilmastointi. Luvat tuli helpolla, ei esteitä. Asennuksineen imurille tuli hintaa vajaa tonni, koska päästiin sähkötöissä aika helpolla. Toimii juu hienosti, pyykit kuivaa nopeasti, ei ole peilit huurussa saunan tai suihkun jälkeen ja sillä voi näin helteellä viilentää asuntoakin. Mreillä siis painovoimainen ilmanvaihto, koneelliseen ilmanvaihtoon homma olisi ollut paljon kalliimpi.
Niettä mieti vähän tarkemmin asiaa, ei vuokralainen yleensäkään saa mitään tehdä ominpäin, nettineuvojen ohjeistamana, eikä kyllä noin muutenkaan. Eikä yhtään mitään muutoksi ilman lupaa.
Osta propellituuletin. Muista kuitenkin, net ei suojamaadoitettuja, elikkäs ei saa käyttää märkätiloissa. Mutta voit käyttää sitä kylppärin oven ulkopuolella, jolloin kylppärissä ilmanvaihto voi tehostua. Ja tämäkin vinkki on siis vain periaatteessa laillinen, omistaja, isännöitsijä, ne voi olla eri mieltä. Tulee meinaan stanan suuri lasku, jos mädännytät kylppäsin, tai pahimmillaan naapurweitten kylppärit, siinä ei vuokratakuut riitä edes asianajaokuluihin.- suojausluokka...
"Muista kuitenkin, net ei suojamaadoitettuja, elikkäs ei saa käyttää märkätiloissa."
Eihän se suojamaadoituksen puutteesta ole kiinni ettei saa käyttää märkätiloissa. Ei sinun sähköhammasharjasi laturi, hiustenkuivaimesi Jos ei ole suojamaadoitettu, niin on suojaeristetty ja yhtä turvallinen. Kotelointiluokituksesta (IP) se on kiinni ettei saa märkätiloissa käyttää, kun ei ole IP44. - kari789
suojausluokka... kirjoitti:
"Muista kuitenkin, net ei suojamaadoitettuja, elikkäs ei saa käyttää märkätiloissa."
Eihän se suojamaadoituksen puutteesta ole kiinni ettei saa käyttää märkätiloissa. Ei sinun sähköhammasharjasi laturi, hiustenkuivaimesi Jos ei ole suojamaadoitettu, niin on suojaeristetty ja yhtä turvallinen. Kotelointiluokituksesta (IP) se on kiinni ettei saa märkätiloissa käyttää, kun ei ole IP44.Onko pyykinpesukone muka IP44 luokkaa tai kaksoiseristetty ? Ei ole. Kaikki siis käyttävät luvatta pesu konetta kylpyhuoneessa !!! Vai olisiko sittenkin niin, että suojana selitys kun vaikuttaa asiaan.
- kari789
kari789 kirjoitti:
Onko pyykinpesukone muka IP44 luokkaa tai kaksoiseristetty ? Ei ole. Kaikki siis käyttävät luvatta pesu konetta kylpyhuoneessa !!! Vai olisiko sittenkin niin, että suojana selitys kun vaikuttaa asiaan.
suojaeristys
- Häh?
kari789 kirjoitti:
Onko pyykinpesukone muka IP44 luokkaa tai kaksoiseristetty ? Ei ole. Kaikki siis käyttävät luvatta pesu konetta kylpyhuoneessa !!! Vai olisiko sittenkin niin, että suojana selitys kun vaikuttaa asiaan.
Miten niin? Mitä sinä nyt selität? Se on suojamaadoitettu eli saa käyttää. Kuten suojaeristettyäkin laitetta. Eli ei pidä paikkaansa että "net ei suojamaadoitettuja, elikkäs ei saa käyttää märkätiloissa". Kyllä se suojaeristyskin riittää.
- Ostin v. 2000
Osta kuivausrumpu. Siinä kuivaat nopeasti ja kosteus kerääntyy muovilaatikkoon jonka tyhjennät. Suht hiljainen ja saat lämmintä ilmaa samalla asuntoon.
- Hyvä se on
Sähkömiehen asennushommiahan ne on...pitää kysyä vuokraisännältä tai isännöitsijältä lupa.
- Jakke22
Osta rautakaupasta kosteudenpoistaja. Hinnat alk.n.200e.
Pyykit kuivaa nopeasti, kokemusta on... - sonsiin
Siinä ole muuta kuin haet föönin ja laitat rööriin. Piuhat vaikka pistotulpalla. Vilkaset senverran että laitat sen föönin poistorööriin.
Nuo kaiken toiminnan kyttääjät ei tartte tietää joka rasausta.
Älä laita niin riskiä puhaltajaa että lentää LTO:sta filtterit pihaan. Sellainen pikkunätti huokailija riittää mainiosti. Olen itseki laittanu jo kauan sitten, eikä ole kukaan napissu. Täällä ei kyllä olekaan tyhjän paskan tärkeilijöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753445Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1101770Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2481466- 741356
- 661245
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22937
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35883