Kyläsairaala ykkösellä

heluna(ko)

Kuka muu on jäänyt koukkuun tähän sarjaan? Joka ilta pitää istua telkun ääreen 10 yli 5 jos vaan mahdollista. Suosikkejani ovat tohtorit Weatherhill ja Ormerod ja tietenkin "talonmieskaksikko".

11

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyläsairaala seuraa hienosti näiden kyläpoliisisarjojen aikakautta ja ainakin itse olen suorastaan tykästynyt po. aikakausien musiikkiin, jota mm. tässä sarjassa viljellään runsaasti.

    • ...

      Seurailen aika aktiivisesti. Hyvin tehtyä brittiläistä viihdettä, loistavaa musaa. Juonet aika kaavamaisia, mutta niinhän se yleensäkin sarjoissa on. Pidän nimenomaan brittisarjoista myös kielen takia, oikein ilo kuunnella niitä, tönköstä jenkkislangista jotenkin tullut kystä kyllin, kunnon brittiaksentti aina jes.

      Mun mielestä toi sarja muuttui myöhemmin polisisarjaksi, suomessakin kovin suosituksi "Heartbeat", elikäs suomeksi "Sydämenasialla, se siis ei sairaalamiljöössä enenpi poliisiasemalla. Mutta muuten täysin samanlainen kuin tämä sairaalasarjakin, samanlainen formaatti, just ajoitus ja lavatus, musakin. Sydämen asialla ehkä vähän vauhdikkaampi. Mun mielstä muuten osa näyttelijöistäkin jatkoi. Näille pitkille sarjoille ominaista, että näyttelijät vaihtuvat matkan varrella. Näissä uudet ei näyttele entisiä rooleja, vaan niille luodaan oma imago, elikkäs eri ihmisiä, vaikka sarja koko ajan sama.

      Ihan hittikamaa kumpikin.

      =DW=

      • ...

        Muuten.

        Ne pyörivät nyt yhtä aikaa ykkösellä. Kyläsairaala aamulla edellisen illan uusintana, elikkäs kahdesti päivässä ja Sydämen asialla kerran illalla, koska koko sarja on jo esitetty suomessa, eli se on kokonaisuudessaan uusinta.

        =DW=


    • ++´´++

      Samojen osaajien tekemä, musa isossa osassa. Uusinnan uusintoja, mutta silti pitävät otteeessaan.
      Samoja näyttelijöitä kuin Sydämen asiassa vierailee Kyläsairaalassa.
      Weatherhill ja Ormerod ovat oikeassakin elämässä aviopari.

      Amy Robbins/Jill Weatherill on muuten Paul MC Cartneyn serkku.

    • phoca5

      Ensin oli Sydämen asialla, myöhemmin alkoi kyläsairaala.

      • ...

        Itse asiassa just noin. Kyläsairaala oli ikäänkuin sivujuonne tai sivusarja Sydämen asialla sarjaan. Piti oikein wikistä tarkistaa.

        Nyt kun ne menee suomen telkkarissa päällekkäin, välillä hankala hokata, kumpaa katsoo, kun tullut kateltua kumpaakin. Ja just, kun kummissakin täysin sama formaatti ja jopa samoja näyttelijöitä.

        Toi ois faneille hyvä aihe, jos Tupla tai kuitti- visailu olisi vielä suomessa menossa, knoppia knopin perään kyllä piisaisi :D


        =DW=


    • heluna(ko)

      Ohhoh kylläpäs päätty sarja inhottavasti:(

      • ------

        Totta. Liekö joskus aietta jatkaa, mutta tosi pottumaisesti loppui. Sarjan teko loppui v. 2011.


      • *09*0*
        ------ kirjoitti:

        Totta. Liekö joskus aietta jatkaa, mutta tosi pottumaisesti loppui. Sarjan teko loppui v. 2011.

        Kuulin että Kyläsairaalan uusia jaksoja aletaan esittämään syksymmällä.

        Tänään alkanut kiva Kleistin perhe aamulla klo 10.00. Sitä esitettiin viime talvena lauantai- ja sunnuntai aaumuisin. En ehtinyt katsomaan olivatko jaksot uusintoja vai uutta sarjaa. Tosin en ehtinyt talvellakaan katsomaan kaikkia jaksoja.

        Saksalainen Vuoristolääkärin tapainen sarja.

        Iltaisin (klo 17.10) kait näkyy joku etsivä naispari.


    • #piippa#

      Mulla jäi nyt viimeinen jakso katsomatta. Mutta kuoliko lopussa Ormerodin lääkäripariskunta? Jotenkin muistelen edellisestä katselukerrasta. Muistinko oikein?

      • ---

        Et muistanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3406
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2389
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1194
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      112
      1169
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      937
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      913
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      864
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      36
      692
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      196
      666
    Aihe