Ulkoilu

Neiti heinähattu

Minkä ikäisenä olette vieneet vastasyntyneen (kesälapsi) ulos vaunuilla?

Ja minkä pituisia lenkkejä? Onko 1-2h liian pitkä...? Tietysti jos vauva nukkuu hyvin, niin voi kai sitä kävellä vaikka kolmekin tuntia?... :)

Miten olette tehneet kun/jos nälkä yllättää kesken lenkin? Pysähdys ja ruokintataukoa vain? :)

3

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g34td

      No näillä ilmoillahan on ihan sama onko se vauva sisällä vai ulkona, kunhan nyt ei mihinkään tuulen keskelle tai suoraan auringonvaloon häntä aseta. Meidän kesävauva pääsi aikanaan ihan kotiintulopäivästä alkaen ulkoilemaan. Vaunuissa nukkui sen mitä nukkui, ei ollut siinä vaiheessa vielä intoa tehdä tuntien kävelylenkkejä vaan hän nukkui pihalla. Ja kyllä sitä meillä ainakin lapsi ruokittiin, jos nälkä tuli, oli paikka mikä vain. Toki en kuulunut näihin kauppakeskus imettäjiin, vaan menin mieluummin vähän syrjemmälle.

    • 12+12

      Meilläkin oltu ihan alusta asti ulkona. Pari-kolme tuntia siinä on nukkunut vaunuissa, sitten tulee nälkä/kakka tms ja noiden jälkeen taas nukkumaan joko kotiin tai takaisin vaunuihin. Imetyksen olen hoitanut ihan missä vaan, jos on tuntunut epämukavalta niin laittanut harson roikkumaan esim rintsikanolkaimesta ja vauvan päälle, ettei tissi pelästytä ketään:D Esim. lentokentällä kävellessä pitkin ei tuntunut kivalta ajatukselta imettää ilman suojaa. Kosteuspyyhkeitä mukaan jos kakka yllättää. Kantoreppu ollut myös nyt käytössä (vauva 3vk) ja siinäkin tykännyt oleilla.

    • Näinikkään

      Talvivauvan olen vienyt 2:n viikon ikäisenä ulos ja ulkoiluhan aloitetaan 5:stä minuutista. En ole lenkitellyt, vaan vaunut ovat oleet omalla pihalla. Pisimmät unet ulkona ovat olleeet 6 tuntia.

      Lapsi ruokitaan, kun hän on nälkäinen, eikä pidetä nälässä oli tilanne mikä tahansa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      32
      3748
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      50
      1667
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1359
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1201
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1047
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1041
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      925
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      39
      807
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      771
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      750
    Aihe