Ulkoilu

Neiti heinähattu

Minkä ikäisenä olette vieneet vastasyntyneen (kesälapsi) ulos vaunuilla?

Ja minkä pituisia lenkkejä? Onko 1-2h liian pitkä...? Tietysti jos vauva nukkuu hyvin, niin voi kai sitä kävellä vaikka kolmekin tuntia?... :)

Miten olette tehneet kun/jos nälkä yllättää kesken lenkin? Pysähdys ja ruokintataukoa vain? :)

3

375

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g34td

      No näillä ilmoillahan on ihan sama onko se vauva sisällä vai ulkona, kunhan nyt ei mihinkään tuulen keskelle tai suoraan auringonvaloon häntä aseta. Meidän kesävauva pääsi aikanaan ihan kotiintulopäivästä alkaen ulkoilemaan. Vaunuissa nukkui sen mitä nukkui, ei ollut siinä vaiheessa vielä intoa tehdä tuntien kävelylenkkejä vaan hän nukkui pihalla. Ja kyllä sitä meillä ainakin lapsi ruokittiin, jos nälkä tuli, oli paikka mikä vain. Toki en kuulunut näihin kauppakeskus imettäjiin, vaan menin mieluummin vähän syrjemmälle.

    • 12+12

      Meilläkin oltu ihan alusta asti ulkona. Pari-kolme tuntia siinä on nukkunut vaunuissa, sitten tulee nälkä/kakka tms ja noiden jälkeen taas nukkumaan joko kotiin tai takaisin vaunuihin. Imetyksen olen hoitanut ihan missä vaan, jos on tuntunut epämukavalta niin laittanut harson roikkumaan esim rintsikanolkaimesta ja vauvan päälle, ettei tissi pelästytä ketään:D Esim. lentokentällä kävellessä pitkin ei tuntunut kivalta ajatukselta imettää ilman suojaa. Kosteuspyyhkeitä mukaan jos kakka yllättää. Kantoreppu ollut myös nyt käytössä (vauva 3vk) ja siinäkin tykännyt oleilla.

    • Näinikkään

      Talvivauvan olen vienyt 2:n viikon ikäisenä ulos ja ulkoiluhan aloitetaan 5:stä minuutista. En ole lenkitellyt, vaan vaunut ovat oleet omalla pihalla. Pisimmät unet ulkona ovat olleeet 6 tuntia.

      Lapsi ruokitaan, kun hän on nälkäinen, eikä pidetä nälässä oli tilanne mikä tahansa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      63
      1732
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      831
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      618
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      79
      610
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      575
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      518
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe