Ulkoilu

Neiti heinähattu

Minkä ikäisenä olette vieneet vastasyntyneen (kesälapsi) ulos vaunuilla?

Ja minkä pituisia lenkkejä? Onko 1-2h liian pitkä...? Tietysti jos vauva nukkuu hyvin, niin voi kai sitä kävellä vaikka kolmekin tuntia?... :)

Miten olette tehneet kun/jos nälkä yllättää kesken lenkin? Pysähdys ja ruokintataukoa vain? :)

3

375

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • g34td

      No näillä ilmoillahan on ihan sama onko se vauva sisällä vai ulkona, kunhan nyt ei mihinkään tuulen keskelle tai suoraan auringonvaloon häntä aseta. Meidän kesävauva pääsi aikanaan ihan kotiintulopäivästä alkaen ulkoilemaan. Vaunuissa nukkui sen mitä nukkui, ei ollut siinä vaiheessa vielä intoa tehdä tuntien kävelylenkkejä vaan hän nukkui pihalla. Ja kyllä sitä meillä ainakin lapsi ruokittiin, jos nälkä tuli, oli paikka mikä vain. Toki en kuulunut näihin kauppakeskus imettäjiin, vaan menin mieluummin vähän syrjemmälle.

    • 12+12

      Meilläkin oltu ihan alusta asti ulkona. Pari-kolme tuntia siinä on nukkunut vaunuissa, sitten tulee nälkä/kakka tms ja noiden jälkeen taas nukkumaan joko kotiin tai takaisin vaunuihin. Imetyksen olen hoitanut ihan missä vaan, jos on tuntunut epämukavalta niin laittanut harson roikkumaan esim rintsikanolkaimesta ja vauvan päälle, ettei tissi pelästytä ketään:D Esim. lentokentällä kävellessä pitkin ei tuntunut kivalta ajatukselta imettää ilman suojaa. Kosteuspyyhkeitä mukaan jos kakka yllättää. Kantoreppu ollut myös nyt käytössä (vauva 3vk) ja siinäkin tykännyt oleilla.

    • Näinikkään

      Talvivauvan olen vienyt 2:n viikon ikäisenä ulos ja ulkoiluhan aloitetaan 5:stä minuutista. En ole lenkitellyt, vaan vaunut ovat oleet omalla pihalla. Pisimmät unet ulkona ovat olleeet 6 tuntia.

      Lapsi ruokitaan, kun hän on nälkäinen, eikä pidetä nälässä oli tilanne mikä tahansa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2042
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      603
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      480
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      472
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      470
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      460
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      427
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      423
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      411
    Aihe