Usein haluaisi muuttaa lähettämäänsä viestiä, väärinkäsitysten välttämiseksi.
Nyt tämä ei onnistu, miksi ei?
Miksi kirjoittamaansa viestiä ei voi korjata?
7
206
Vastaukset
- Ehkä pitäisi
enempi harkita, mitä kirjoittelee, tuollaista on opastettu jo 90-luvulta lähtien nettikeskusteluissa.
- jokuvaa1234
Itsekään en kannata viestien muokkaamista jälkikäteen. Tosiaan ei ole mikään kiire kirjoittaa, ja jos on kiire, kirjoittaa myöhemmin. Siinä on paljon aikaa harkita mitä kirjoittaa.
Väärinkäsityksiä sattuu internetissä kun ei voi ilmaista eleillään ja ilmeillään miten asiansa viestii. Sitä varten apuna ovat hymiöt. Ja joskus väärinkäsityksiä sattuu, koska kirjoittajaa ei tunne, eikä voi sen perusteella tehdä päätelmiä tekstistä.
Niin tai näin, tekstien muokkaaminen tekisi keskusteluista yhtä valtavaa sotkua. Sieltä täältä ruvettaisiin kesken keskustelun muokkailemaan sisältöä miten sattuu. Huono idea.Näillä palstoilla heitetään pääsääntöisesti herjaa, jos olette huomanneet?
Siinä mielessä ehdotukseni on turha.
Ajattelin asiallista kommentoijaa, jolle merkitsee lähettämänsä asian sisältö.akihito53rr kirjoitti:
Näillä palstoilla heitetään pääsääntöisesti herjaa, jos olette huomanneet?
Siinä mielessä ehdotukseni on turha.
Ajattelin asiallista kommentoijaa, jolle merkitsee lähettämänsä asian sisältö.Samaa mieltä akihito53rr:n kanssa. Olen toisella palstalla havainnut hyväksi sen, että siellä viestejä saa muuttaa tunnin kuluessa kirjoituksesta ja poistaminen onnistuu vain vuorokauden sisällä tehtynä (muulloin pyydettävä yp:ltä lupa).
Toki tulee harkita sanojaan aina kun kirjottaa, mutta mulla ainakin tapahtuu kirjoitiuslapsuksia tämän tästä ja semiperfektionistina ketuttaa kun joku on väärin.
*tarkistaa nyt joka sanan*- Ongelmaksi tuossa
miss.007 kirjoitti:
Samaa mieltä akihito53rr:n kanssa. Olen toisella palstalla havainnut hyväksi sen, että siellä viestejä saa muuttaa tunnin kuluessa kirjoituksesta ja poistaminen onnistuu vain vuorokauden sisällä tehtynä (muulloin pyydettävä yp:ltä lupa).
Toki tulee harkita sanojaan aina kun kirjottaa, mutta mulla ainakin tapahtuu kirjoitiuslapsuksia tämän tästä ja semiperfektionistina ketuttaa kun joku on väärin.
*tarkistaa nyt joka sanan*Muodostuu, että joku kun ehtii vastaamaan alkuperäiseen viestiin, muutettu viesti onkin erilainen, tämä on tuottanut ongelmia muuallakin, keskusteluketju muuttuu käytännössä järjettömäksi noiden muokkausten takia.
Pitää vaan opetella kirjoittamaan kerrasta asiaa ja pysyä asian takana
Oikeastaan tarkoitin että yp:ltä apua, eikä lupa.
Niinku et perhana.Miksi ylläpito ei kommentoi mistään?
Onko siellä ketään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?953090Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville482614Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122254Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111792- 1681444
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa301198- 521092
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15896Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois112873Polvinen hylkäsi Persut
Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.139788