Miksi kirjoittamaansa viestiä ei voi korjata?

Usein haluaisi muuttaa lähettämäänsä viestiä, väärinkäsitysten välttämiseksi.
Nyt tämä ei onnistu, miksi ei?

7

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä pitäisi

      enempi harkita, mitä kirjoittelee, tuollaista on opastettu jo 90-luvulta lähtien nettikeskusteluissa.

    • jokuvaa1234

      Itsekään en kannata viestien muokkaamista jälkikäteen. Tosiaan ei ole mikään kiire kirjoittaa, ja jos on kiire, kirjoittaa myöhemmin. Siinä on paljon aikaa harkita mitä kirjoittaa.

      Väärinkäsityksiä sattuu internetissä kun ei voi ilmaista eleillään ja ilmeillään miten asiansa viestii. Sitä varten apuna ovat hymiöt. Ja joskus väärinkäsityksiä sattuu, koska kirjoittajaa ei tunne, eikä voi sen perusteella tehdä päätelmiä tekstistä.

      Niin tai näin, tekstien muokkaaminen tekisi keskusteluista yhtä valtavaa sotkua. Sieltä täältä ruvettaisiin kesken keskustelun muokkailemaan sisältöä miten sattuu. Huono idea.

      • Näillä palstoilla heitetään pääsääntöisesti herjaa, jos olette huomanneet?
        Siinä mielessä ehdotukseni on turha.

        Ajattelin asiallista kommentoijaa, jolle merkitsee lähettämänsä asian sisältö.


      • akihito53rr kirjoitti:

        Näillä palstoilla heitetään pääsääntöisesti herjaa, jos olette huomanneet?
        Siinä mielessä ehdotukseni on turha.

        Ajattelin asiallista kommentoijaa, jolle merkitsee lähettämänsä asian sisältö.

        Samaa mieltä akihito53rr:n kanssa. Olen toisella palstalla havainnut hyväksi sen, että siellä viestejä saa muuttaa tunnin kuluessa kirjoituksesta ja poistaminen onnistuu vain vuorokauden sisällä tehtynä (muulloin pyydettävä yp:ltä lupa).

        Toki tulee harkita sanojaan aina kun kirjottaa, mutta mulla ainakin tapahtuu kirjoitiuslapsuksia tämän tästä ja semiperfektionistina ketuttaa kun joku on väärin.

        *tarkistaa nyt joka sanan*


      • Ongelmaksi tuossa
        miss.007 kirjoitti:

        Samaa mieltä akihito53rr:n kanssa. Olen toisella palstalla havainnut hyväksi sen, että siellä viestejä saa muuttaa tunnin kuluessa kirjoituksesta ja poistaminen onnistuu vain vuorokauden sisällä tehtynä (muulloin pyydettävä yp:ltä lupa).

        Toki tulee harkita sanojaan aina kun kirjottaa, mutta mulla ainakin tapahtuu kirjoitiuslapsuksia tämän tästä ja semiperfektionistina ketuttaa kun joku on väärin.

        *tarkistaa nyt joka sanan*

        Muodostuu, että joku kun ehtii vastaamaan alkuperäiseen viestiin, muutettu viesti onkin erilainen, tämä on tuottanut ongelmia muuallakin, keskusteluketju muuttuu käytännössä järjettömäksi noiden muokkausten takia.

        Pitää vaan opetella kirjoittamaan kerrasta asiaa ja pysyä asian takana


    • Oikeastaan tarkoitin että yp:ltä apua, eikä lupa.

      Niinku et perhana.

    • Miksi ylläpito ei kommentoi mistään?
      Onko siellä ketään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe