nyky maataloudessa vaihdetaan aika paljon koneita olen ihmetellyt kun niillä tehdään todella pitkääpäivää mutta kuinka paljon peltoa (tuottoa) syö esim uusi traktori tai puimuri tehdäänkö tavallaan koneiden takia turhaa työtä.
koneet
minäkö tyhmä
1373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...koneet maksavat ja aina sitä joutuu pohtimaan, onko varaa uuteen - yleensä ei.
Käytännössä konekannan uusimista kiihdyttää rakennemuutos: vaikka traktoreita olisi määrällisesti tarpeeksi, ei kahdella pienellä ehdi yksi mies tehdä niin paljoa kuin yhdellä suurella. Toki suuruuden ekonomiaa tavoiteltaessa on myös muistettava se, etteivät menot saisi kasvaa tuloja enempää. Jokaisen on tämä laskettava, ellei sitten ole niin onnellisessa asemassa, että pystyy rahoittamaan toimintansa jollain ulkopuolisella tulolla.
Toinen traktoreiden vaihtoa jouduttava ongelma on niiden jääminen jälkeen teknisestä kehityksestä. Vanhaan traktoriin ei voi kytkeä uusi koneita, jos ei ole riittävästu hydrauliikan liittimiä, oikeanlaisia sähköliittimiä jne.
Kaikesta huolimatta keskimäärin traktorilla ajetaan Suomessa yli 30 vuotta ennen kuin se romutetaan. Käytössä olevien traktoreiden keski-ikä on 17 vuotta, joten ei niitä todellisuudessa niin hirvittävän usein vaihdeta.
On vain niin, että moni 15 vuotta vanha traktori näyttää maallikon silmään helposti uudelta, ne kun ovat jo kokolailla eri oloisia laitteita kuin ne, joihin tuli siellä isovanhempien tilalla, 60- / 70-luvulla tutustuttua.