http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014072718522193_uu.shtml Tuollanen pitäisi kostaa ampujan perheelle ja kunnolla.Minua ei ampuisi ainakaan ilmaiseksi!
Uskomatonta touhua.
5
159
Vastaukset
- Rambot asialla
Aikanaan ampui poliisi miestä reiteen Merikarvialla ja miestä ei heti leikattu ja hän menehtyi,aseena miehellä oli vesuri,nämä poliisit pelkäsi vesurimiestä niin että ampuivat jalkaan turhaan.Ampuja jätettiin tuomitsematta,niin vahva on oikeusturva poliisilla että nämä pelkääjäpoliisit on hyvin herkkiä ampumaan .Toivottavasti uhri selviytyy ja jalan luut säilyi ehjänä.
- En ole poliisi...
Aivan uskomatonta lähteä arvostelemaan poliisin toimia tälläisessä tapauksessa. Tuossa Nastolankin tapauksessa, siis mitä voi päätellä tuon linkin; http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014072718522193_uu.shtml perusteella, on asella uhkailleella miehellä ollut mahdollisuus totella poliisin käskyä. Miksi hän ei totellut, jos kerta siihen oli mahdollisuus?
Tuntematta tarkemmin taasen tuota vesurimiehn tapausta, niin poliisi kyllä tuomittiin hätävarjelun liioittelusta sakkoihin https://poliisirikollisena.wordpress.com/tag/hatavarjelun-liioittelu/ Vaan tilanteet tulevat joskus niin nopeasti, että hätävarjelun liioitteluakin voi tapahtua. Harvoin Suomessa kuitenkin poliisi aseeseen tarttuu ja käyttää sitä. Toisin on monessa maassa maailmalla, saat olla todella tarkkana jo normaalissa liikenneratsiassa, että et saa poliisin aseesta luotia.
Olen itse asunut useamman vuoden maassa, jota pidetään sivistysvaltiona, siellä poliisilla ei tehnyt juuri mitään, jos apua tarvitsit ja jos jouduit poliisin tarkastuksen kohteeksi, olit aikalailla vailla oikeuksia. . Minusta meillä Suomessa on asiat hyvin poliisin suhteen!- Tietty tapaus
Vesurimiehen naapuri ihmetteli aikanaan miehen ampumista,mielenterveysongelma ei oikeuta poliisia ampumaan,pelko sen tekee.
- feaefewrg
^ Mielenterveysongelmainen poliisi siis ampui?
- Keskustelu päättyy
Nämä tutkinnat näissä jutuissa on rutiinia,harvoin kukaan saa syytettä ,ja jos saa yleensä sakkoa,ei virka mene alta.Pelosta on yleensä kysymys vaikkei päin ammuttaisikaan,se on vähän sama juttu kun puhutaan karhuista ja susista niin pelko tekee petovihaajan ,ei järkisyyt.Mitä tulee feaefewrg-tekstiin oletko mielestäsi nokkela?Ylläolevasta kyllä käsitti mitä tarkoitettiin ,jonkun mielenterveysongelma ,tässäkin tapauksessa hetkellinen ei oikeuta ampumaan.Kyllä ymmärrät varmaan että naapuri tuntee paremmin uhrin kuin sinä ,jonka uskon olevan hänelle tuntematon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513585Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142480Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761730Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1371546- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941427