Osaisiko kukaan kertoa onko varastossani 50 v. ollut esine arvokas vai ei? monasti meinannut heittää menemään, koska ei ole mikään kaunis esine, mutta aina vain kulkenut mukanani. Esineen olen saanut ukiltani noin 50v. sitten. Kyseessä on nähtävästi savesta tehty, kova, ruskea esine, malliltaan esittää huivipäistä, pitkämekkoista iäkästä naista, esine n. 16 cm korkea ja ja leveimmältä kohdalta ympärysmitaltaan n.30cm. pohjassa lukee LAHTI LOIMAA, ei muita leimoja.
Sisältä ontto ja sivussa esineen naisen hameen kohdalla on rahanmenevä reikä joten olen epäillyt sen olleen säästölipas. Olisi kiva tietää onko kenelläkään toisella samanlaista tai osaako kertoa mistä tämä esine voi tulla.
Osaako joku neuvoa?
tietämätön mummeli
4
262
Vastaukset
- Pidä tallessa lipas
Ei se arvoton ole. Näköjään joku muukin on ollut säästölippaasta kiinnostunut:
http://www.huuto.net/keskustelu/show/id/1482647 - tietämätön mummeli
Kiitos asiallisesta vastauksesta ja ohjeesta mistä voin saada lisätietoja lippaastani.
- tietämätön mummeli
Osaisiko joku vielä kertoa minkä arvoinen tuo säästölipas suunnilleen on? TAI mistä voisi saada arvion hinnasta?
- linkkivinkki2014
www.laatutavara.com
Kysäiseppäs heiltä.
-Heillä näkyypi liikkuvan aikalailla noita figuureja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636190
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284465- 573889
- 143795
- 323219
- 682989
- 592846
- 702599
- 471960