Koira raapii ja järsii itseään jatkuvasti,turkki vaikuttaisi päällisin puolin olevan ihan hyvässä kunnossa,mutta jos nyppään sormilla niin karvaa lähtee ihan älyttömästi.ihosa tuntuu olevan pieniä haavaumia/näppyjä(ei paljoa,mutta pari). Lisäksi koira nuolee alapäätään jatkuvasti,ei anna toisten koirien mennä ollenkaan haistelemaan vaan ärähtää.Kyseessä on siis narttu.
Huom, olen jo varannut ajan lekurille,siitä on turha tulla itkemään.Aika on kuitenkin vasta ensi viikolla joten halusin nyt vain kysyä että josko muilla olisi ollut samanlaisia oireita?
Jos koirallani on esimerkiksi emätintulehdus,niin voiko tuo itsensä järsiminen johtua siitä?
Koiralla outoja oireita...
5
233
Vastaukset
Kohtutulehdukseen on moni koira kuollut: jos koiran kunto muuttuu nopeasti huonompaan suuntaan, on parempi etsiä lähin päisvystävä eläinlääkäri.
Kohtutulehdus ei aiheuta kokonaisvaltaista ihotulehdusta, noita kohtutulehduksia on ollut lähipiirissä muutaamia tässä muutaman vuosikymmenen aikana. Allergia, ihotulehdus, loiseläimet voivat aiheuttaa karvanlähtöä ja muita iho-oireita, tai jotkut harvinaisemmat sairaudet, noin miljoona syytä karvanlähtöön alkaen karvanvaihdosta.- samaa kuin edellinen
Älä sulje ainakaan sitä ajatusta pois, että antaisit jonkun ystäväsi tai sukulaistesi viedä koira puolestasi eläinlääkärin tarkastettavaksi.
Eläin hyvinkin usein alkaa nyppimään itseään, jos sitä stressaa tai sattuu. - syöpää varmaan
Meillä keki samalla tavalla, sitten tuli patteja jalkoihin ja melkein sokeutui. Hävisi jonnekin, taisi joku tappaa, kirveellä siihen aikaan.
- vilin muisto
kutina ja karvanlähtö voi olla vaikka kilpirauhasen vajaatoimintaa ( verikokeet siinä 200 ) mutta lääkkeet onneksi halpoja, koska lääkitys elinikäistä.
Ruoka-allergia voi myös olla syynä. Vehnän ja soijan välttämisestä ei ainakaan haittaa. tosin mikä tahansa ruoka-aine voi olla sen allergian aihe. - rtrbgbrt
Voisiko olla joku allergia tai A-vitamiini myrkytys meillä alkoi kerran tulla turkinlähtöä paljon kun viikko putkeen söi maksalaatikkoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491344- 1611152
- 611027
- 8872
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198861- 12792
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346758
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti82724