Kamera ei lataa

tietämätön

Kameran akkua ei saa ladattua koska kameran latauskohdasta on ilmeisesti mennyt jotain rikki, joitakin ajureita? nähtävästi kun taskulampulla katsoo tarkemmin. Latausjohto menee kameraan muttei ala lataamaan kameraa vaikka kuinka yrittää, että tietäisikö kukaan voiko kameraa enään mitenkään pelastaa korjauttamalla vai tulisiko halvemmaksi vain uusi kamera ostaa? Myöskin olisi hyvä tietää paljon korjauttaminen tulisi maksamaan, jos olisi mahdollista.
Ajattelin täältä tulla kysymään kun ei ole vähään aikaan mahdollista käyttää liikkeessä, kun liikkeet on niin kaukana missä tällä hetkellä asun.

6

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ptrex

      Jos nyt vaikka aloitetaan siitä yksinkertaisesta kysymyksestä, että mikä kamera?

      Monet kamera-akut on mahdollista ladata myös erillisellä laturilla, irti kamerasta. Todennäköisesti akkulaturin hankinta on helpoin ja halvin ratkaisu, jos ko. akulle on sellainen saatavissa.

    • Taitaa olla

      Joku Olympus.

    • Litiumakkujen yleislaturi lienee nopein ja edullisin ratkaisu. Markkinoilla on latureita, joilla voi ladata lähes kaikkia akkuja merkistä ja mallista riippumatta. Hinta alle 40 eur.

    • jlkl

      Ennen kuin menee mitään laturia hankkimaan, kannattaa joka tapauksessa selvittää se akun mallikoodi (esim. Li-10B), ettei tule hamaostosta.

      "Joku Olympus" on ihan liian epätarkka vastaus, kun Olympus on vuosien mittaan tuonut markkinoille aika suuren määrän erilaisia kameroita erilaisilla akuilla.

    • Pari hyvää neuvoa:

      Osta vara.akku

      Osta siihen samalla laturi jossa voit aina ladata sen akun joka ei ole kamerassa.

      Itse olen toiminut täten jo monen runkosukupolven ajan ja aina on ollut ladattu akku valmiina kun käytössä oleva on pyytänyt latausta.

      Laturit ovat halpoja, muutaman kympin hintaisia.

      • kapsaisiini

        ”jo monen runkosukupolven ajan”
        Monta runkosukupolvea digijärkkäreitä herättää uteliaisuutta kun minulla on menossa vasta toinen. Ensimmäisen hankin 2004 ja toisen 2011 seuraavaan ei näytä olevan tarvetta vielä vuosiin.
        Miksi sinulla on mennyt monta sukupolvea runkoja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe