Olen luvannut ensi lukuvuoden aikana pitää tiettyjä kursseja ja tehdä sijaisuuksia läheisessä toisen asteen oppilaitoksessa, kun pyydettiin. Olen amk-artenomi ja liki valmis ammatillinen opettaja. Mikä mahtaa olla tittelini, tuntiopettajako? Mitä etuja saamatta verrattuna vakituisiin? Tuntimäärät ovat vielä tietämättömissäni, luulisin luokkaa 10-16h/viikko. Minkä kaavan mukaan palkanmaksu tapahtuu?
Tunteja pitämään
Tomi js
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Titteli on sivutoiminen tuntiopettaja, jos tunteja on keskimäärin alle 16 viikossa. Palkkaa maksetaan silloin pidetyistä tunneista.
Jos tunteja on vähintään 16, mutta alle opetusvelvollisuuden, olet päätoiminen tuntiopetaja ja saat osa-aikaisen kk-palkan ja työsuhteen päättyessä lomarahan ja mahd. lomapäiväkorvausta. Lisäksi sinulle kertyy vuosisidonnaiseen lisään oikeuttavaa aikaa.
Työpäikalta saat tarkempia tietoja tai jos liittynyt ammattiliittoon, kysele sieltä.