Mikätäsäonku tyhjäkäynnillä ei lataa enää. Silloin palaa latausvalo ja jänn.mittari näyttää lepojännitettä. Sama juttu hupi- ja starttiakuilla. Sitten, kun nostaa kierroksia yli tuhannen, alkaa tapahtua.
Akut uusia, hihna uusi ja vaihdettu. Hihna on niin kireällä, että ainakin silmämääräisesti laturin akseli pyörii. Voiko vanhat hiilet tehdä tämän? Ovat hanganneet nyt 887,8 tuntia. Eikä tämä nyt mikään maailmanloppu ole, mutta
Ei oikein lataa
9
136
Vastaukset
- tkatekn
Lataussäädin pitää laturin antaman jännitteen vakiona. Samalla se säätää akun latausta. Ts. jos ei virtaa kulu, niin laturi ei työnnä virtaa akkuun kiehuttamaan akkua.
Jos laturin antama jännite ei riitä, niin säädin ilmoittaa punaisella valolla. Suurin syy jännitteen riittämättömyyteen on laturin huollon laiminlyönti. Hiilet kuluneet, roottorin kollektori kulunut / likainen tms.
Laturin huolto ei juurikaan muistuta raketin kokoonpanoa, joten sen pystyy itsekin tekemään. Ensimmäisellä kerralla rauhallisesti tutkien miten, mistä jne. pääsee parhaiten asiaan sisälle. Kuten muissakin "eka kerran" -jutuissa... ;-)
Ja kun laturi on ns. pöydällä, niin samalla laakerit vaihtoon, kun se ei nyt siinä sitten mitään enää maksa.
Kaikki sähköliitokset ( liitimet, ruuvit, kontaktipinnat ) on tarkistettava. Kaikki - siis ihan KAIKKI - ns. Abikojatkokset on uusittava ja sen jälkeen suojattava kutisteletkulla. Maadoitukset koko koneessa on myös avattava ja tarkistettava esim. ruosteen varalta. Ja lopulta koko komeus uuteen maallin, niin voi sitä sitten ylpeänä mulle näyttää. :-)
Kyllä se siitä. Jos tuntuu itsestä epävarmalta, niin se "tuttu sähkömies" varmaan sopivasti tuo apua asiaan.- £eo Sähkäri
Ei ole laturissa kollektoria, vain liukurenkaat, ei ilmoita säädin mitään, ei säädä akun latausta, säätää vain latausjännitettä.
Latausvalon vilkkumiseen tai hidastuneeseen sammumiseen on syynä ainoastaan riittämätön roottorin magneettikenttä.
Syitä voi olla helpoimmasta lähtien, kuluneet hiilet, vioittunut säädin, niin kuluneet laakerit että roottori koskettaa kenttään ja oikosulussa oleva roottorin käämitys (yleensä palanut). - tontut asialla
£eo Sähkäri kirjoitti:
Ei ole laturissa kollektoria, vain liukurenkaat, ei ilmoita säädin mitään, ei säädä akun latausta, säätää vain latausjännitettä.
Latausvalon vilkkumiseen tai hidastuneeseen sammumiseen on syynä ainoastaan riittämätön roottorin magneettikenttä.
Syitä voi olla helpoimmasta lähtien, kuluneet hiilet, vioittunut säädin, niin kuluneet laakerit että roottori koskettaa kenttään ja oikosulussa oleva roottorin käämitys (yleensä palanut).- - - ei ilmoita säädin mitään - - -
no ei niin... venetonttu sytyttää latausvalon... huoh! - Huoh !
tontut asialla kirjoitti:
- - - ei ilmoita säädin mitään - - -
no ei niin... venetonttu sytyttää latausvalon... huoh!Tonttuja tosiaan.
Ei sytytä säädin sitä latausvaloa, eikä sammutakaan, se riippuu vain magnetointipiirin toiminnasta.
- sitäpä minäkin..
Kiitos asiallisista vastauksista, pitääpi ottaa laturi irti ja räjäyttää se keittiön pöydälle. Sitten kun kerkiän, tosiaan ei iso ongelma, koska kierroksilla lataa ja maasähköä melkein joka satamassa. Sitten, kun töihin joutuu...
- Kesäräpsööläinen
Voit aluksi kokeilla vaihtaa latausvalo polttimom 24 V, se pitäis helpottaa.
Kesäräpsööläinen kirjoitti:
Voit aluksi kokeilla vaihtaa latausvalo polttimom 24 V, se pitäis helpottaa.
Itsensä pettämistä .
Jos 24 V polttimolla tilanne korjautuu, niin silloin vika on kärähtäneessä tai oikosessa olevassa ankkurissa.
Tuo 24 V poltin antaa suuremman herätteen, joka kielii siitä että laturi toimii vain ylisuurella magnetointivirralla, joka taas johtaa ylikuumenemiseen ja ankkurin lopulliseen kärähtämiseen.
- Idiosilta
Diodisilta
- Tuskinpa
Diodiviat on yleensä on / off, ei ole mahdollista että diodit toimisivat vain korkeilla kierroksilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813716SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers153528SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062360SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412346Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312194Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762140Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922079