...joka olisi palannut takaisin Windows-järjestelmään oltuaan Linux-ytimellisessä järjestelmässä?
Ainakin melko monessa koulussa on Linux:
http://www.opinsys.fi/asiakkaat
Faktaa, jos tiedätte maitojunalla palanneen koulun..
Ainakin melko monessa koulussa on Linux:
http://www.opinsys.fi/asiakkaat
Faktaa, jos tiedätte maitojunalla palanneen koulun..
Vastaukset 10
Vanhimmat
En tiedä ensimmäistäkään.
Ei tietenkään, koska linuks on jo tuhonnut kaikki tietokoneet siinä koulussa, eikä määrärahoja enää riitä uusiin tietokoneisiin!
Varsinainen asiantuntija!
Kuvastaa täysin nimimerkin tietotekniikan osaamisen.
tuo wintrölli vaa valehtelee. oi kun olen luotsi ni lähtee!
Ei, yksikään koulu ei ole palannut windowsiin. Linux-koulujen määrä kasvaa koko ajan Suomessa ja windows on jäämässä kuntien käytössä kokonaan pois. Samalla LibreOffice korvaa MS Officen ja lisenssimaksujen maksaminen Microsoftille loppuu.
Koko Suomen koulutuskartta on muutamassa vuodessa puhtaasti Linux-koulujen karttaa, sitten missään ei enää ole koulukäytössä windowsia.
Linux säästää yli 70% kuntien vuotuisissa IT-kuluissa, se on miljardipotti Suomen oman kansan hyväksi ja MS ei saa mitään.
Ainakaan meidän lukiossa ei mistään Linuxista vielä tiedetä. Tekisi mieli viedä koulun koneelle Ubuntun asennustikku, mutta opettajat suuttuu...
Harmi...
Minä käytin aikoinaan kouluaikana tikku-Linuxia koulun windowsien ohittamiseen. Kulkee itse asiassa EDC-kantamuksena avaimenperässä mukanani aina.
Vaikka EDC-pakettini elääkin ja muuttuu jatkuvasti niin Linux pysyy mukana.
Aikoinaan kauppiksessa oli käytävällä olevat yleiskoneet Debianilla, pelkkinä päätteinä ja servu, jossa siis säilytettiin henkilökohtaisia tiedostoja ja asetuksia, sekä tunnareita, joita käytettiin muualta Windows koneillakin, sekin toimi Debianilla. Näin jo 2006.
meillä o kotona vaa linuxia, androidii ja ubuntuu. ei saa mitekää oppia windowsii, ku se on todettu ka2. :)