Minkä ikäisenä teidän lapset ovat menneet päiväkotiin?

:-)

...tai perhepäivähoitajalle?

8

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwerweq

      Lapset olivat 1v9kk ja 3v3kk kun menivät yksityiselle perhepäivähoitajalle osa-aikaisesti 3 päivää viikossa. Nyt ovat vajaa 4v ja 5v ja edelleen samassa paikassa, tosin aloittavat lisäksi seurakunnan kerhossa syksyllä, päiväkotiin eivät tod.näköisesti mene ennen eskaria! Mielestäni 8h hoitopäivä on liian pitkä isossa ryhmässä kaikille alle eskari/kouluikäisille, eihän eskari ja ekaluokkalaisillakaan se päivä ole kuin 3-4h eli mielestäni sen ajan max. alle 6-vuotiaat jaksavat hyvin 21 lapsen ryhmässä.

    • 11 kk

      Perhepäivähoitajalle 11kk iässä. Ihana hoitaja, jolla sai olla 5v asti. Sitten pikku eskareihin jne.
      Hyvin meni hoito, oli n. 3 pv/vk.

    • wanna know

      Kiinnostaa minuakin. Lisäääääääääää vaan tulemaan :)

    • -Ap-

      Olen kanssa sitä mieltä että 8h päiväkoti päivät ovat kovin rankkoja pienille ihmisille. Kaikilla ei kuitenkaan ole vaihtoehtoa olla kotona pidempään lapsen kanssa tai laittaa osa-aikaisesti hoitoon. (Kiitos poliitikot ja kehnot kotihoidontuet...)
      Äitiysloma on piakkoin loppumassa ja kotihoidontuelle on tässä tarkoitus jäädä, ainakin vuodeksi. Toivottavasti! Kertokaahan lisää kokemuksia...

      • ...

        Perhepäivähoito alle 3vlle on kuitenkin vaihtoehto jonka kaikki vanhemmat pystyvät valitsemaan kaikkein pienimmille. Syy miksi pp käytetään yhä vähemmin on mm se että vanhemmille helpompaa eri syistä. Jos kuitenkin tarkkailee tilannetta taaperon. näkökulmasta on varsin keskeinen tosiseikka kuitenkin se että taaperoikäinen voi huonosta ryhmähoidossa, ei ole kehityksellisesti siihen vielä valmis, tarvitsee yhden ja saman hoitajan huolehtimaan tarpeista ja pitämään yhteyttä vanhempiin. Kun
        kolmevuotiaan taidot ovat ovat kohdallaan pärjää lapsi paljon paremmin päiväkodin ryhmässä. Lapsen hyvinvointia pystyy vaalimaan siitä huolimatta että joutuu tai haluaa palata töihin lapsen ollessa vielä tosi avuton ja läheisen avun tarpeessa.


    • hyvä päätös oli

      Oma lapsi meni hoitoon 11kk ikäisenä, ihan tavalliseen kunnalliseen päiväkotiin. Ja tarhapäivät ovat satunnaisesti sen 10-11h, viihtyy hyvin eikä vaikuta käyttäytyvän mitenkään epänormaalisti. Ei itke jättäessä, hakiessa tai päivän aikana. Leikkii muiden mukana, syö ja juo, nukkuu jne. Itse aloitin lapsena 9kk ikäisenä päiväkodissa eikä ole traumoja jäänyt siitäkään. Ahdasmielisten kotiäitien mielestä tuo jättää varmaan HIIIRMUISEEEN isot henkiset arvet ja pilaa lapsen elämän, vaan kun elämä ei ole aina sitä mustavalkoista ja kaikilla samanlaista.

      • voihan olla

        traumasi se että pystyt jättämään noin pienen 10-11 h hoitoon,et siis kykene luomaan kunnon suhteita..


      • ...
        voihan olla kirjoitti:

        traumasi se että pystyt jättämään noin pienen 10-11 h hoitoon,et siis kykene luomaan kunnon suhteita..

        Tai sitten sitä kertaa omia traumoja oman lapsen kanssa. Näin se valitettavasti hyvin usein menee. En usko että kukaan lapsensa kanssa tunteva vanhempi pystyy kieltämään sen todellisuuden että näin pienelle lapselle on tosi tuskallista olla erossa vanhemmasta jonka avusta vielä täysin riippuvainen ja vielä ilman turvallista aikuista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2553
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2536
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      197
      2361
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1851
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      350
      1251
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1169
    Aihe