Epäonnistumisen pelko

Harmistunut maamo

Minulla on hieman päälle 2 v tyttö ja välillä tuntuu todella pahalta kun hän on niin itsekriittinen ja epäonnistumiset saavat tytön todella pahalle mielelle.
Onko muilla tälläistä? Lähinnä 2-3 vuotiailla?

Huomaan, että tyttö monesti miettii jo etukäteen tekeekö jotain vai eikö tee jos epäonnistuukin ja menee "pieleen". Huomaan että tämä rajoittaa jo jonkin verran tytön tekemisiä:(.

Esim jos tyttö sanoo jonkun sanan hassusti tai väärin niin pahoittaa kovasti mielensä eikä sen jälkeen puhu vähään aikaan mitään. Osaa puhua jo lauseilla ihan sujuvasti, mutta tottakai vielä joskus sanotaan väärin.harmittaa niin tytön puolesta.

Tai jos ulkona kaatuu niin se on kova paikka, ei siksi että sattuisi vaan kun "epäonnistui".

Tyttö on myös jo kieltäytynyt palapeleistä kun ei muutamaan kertaa saanut jotain tiettyä palaa heti oikein. Tyttö sanoo vain "en osaa" ja itkee kun näytän palapeliä.

Mitä voisin tehdä helpottaakseen "paineita"?
En halua että jo noin pienenä pitäisi miettiä niin itsekriittisesti.
Pelkään myös miten tämä vaikuttaa itsetuntoon jos pitää itseään huonona joka "virheen" takia....

Vinkkejä tai kokemuksia olisi mukava kuulla...

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin tämä?

      Tyttösi on selvästi tavallista itsekriittisempi, mutta kyllä lasta voi saada rohkaistua, älä murehdi. :) Suurimpana juttuna neuvoisin, että kehuisit tosi paljon aina, kun hän yrittää ja harjoittelee! Siis nimenomaan sitä yritystä, ei lopputulosta. Voit myös antaa jonkin pienen palkkion yrittämisestä silloin tällöin. Vaikka menisi pieleen ja tyttö harmistuisi, niin kehut kovasti, kun hän niin hienosti yritti. Sillä lailla hän luultavasti hiljalleen huomaa, ettei se onnistuminen ole pääasia ja epäonnistuminen tarkoittaa vain sitä, että pitää yrittää uudelleen. Näin toimi ainakin kaverini itsekriittisen poikansa kanssa ja nyt nelivuotiaana pojalla riittää jo hurjasti kärsivällisyyttä treenata asioita, eikä harmistu ja pahastu lainkaan niin paljon jos jokin ei heti onnistu tai menee pieleen. Toki kasvullakin on oma tekemisensä tuon kypsymisen kanssa, mutta varmasti siinä on auttanut myös nimenomaan sen yrityksen kehuminen. Tsemppiä, tyttösi lienee luonteeltaan perfektionisti, mutta heitä on muitakin, et ole yksin. :)

      • ...

        Hyvä neuvo tuo harjoittelun kehuminen. Voisi vielä lisätä että kun tulee tytölle paha mieeli "epäonnistumisista" kertoo tytölle että kyllä hän oppii kunhan hatjoittelee vaikka tuntuukin kurjalta juuri nyt.


      • ...

        Vielä lisäys tuohon edelliseen. Tärkeä on myös pitää mielessä että juuri tässä ikävaiheessa mokaukset todella ottaa päähän. Ei sitä taaperoikää ilman syytä kammoksuts!


    • mietin vain

      että tulkitsetko itse nyt ihan oikein lastasi..Tuon ikäiset harmistuu milloin mistäkin ja nimenomaan asioista joissa ei ihan onnistu.
      Ja palapeleistä sen verran että eihän niitä ole mikään pakko tehdä vähään aikaan,tilalle voi ottaa piirtämistä tai värittämistä tai mitä vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4148
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      109
      2646
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2172
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      28
      1799
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1350
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      113
      1193
    9. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      55
      1173
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    Aihe