Kävimme vaimoni ja tyttäreni kanssa Tallinnassa 26-27.7.2014 yhden yön matkalla. Koska oli heinäkuun viikonloppu, kaikki laivayhtiöiden matkapaketit oli myyty loppuun.Tilasimme reittimatkan Linda Linesilta ja hotellihuoneen Trivagolta. Löysimme pienen haeskelun jälkeen sivustalta Viru hotellista 3-hengen savuttoman huoneen (168€/yö !!).Hinta oli suolainen mutta päätimme kuitenkin mennä. No,huone haisi ällöttävästi tupakalle ja oli tunkkainen ja villakoiria sängyn vieressä. Näytti että se olisi remontoitu 15-20 vuotta sitten jos silloinkaan.
Respan tyttö sanoi suoraan että hotellissa on remontoitu vain muutamia kerroksia ja ne varataan ryhmille "koska ne on niin vaativia". Eli me kovalla hinnalla maksaneet asiakkaat laitetaan vanhoihin ja tunkkaisiin huoneisiin!! Jouduimme vielä maksamaan 20€ lisämaksu (?) ja saimme hieman isomman huoneen. Se ei haissut tupakalle mutta ei täyttänyt sekään 4-tähden luokitusta.Huonekalut olivat vanhat ja kuluneet,froteepyyhkeet niin kuluneet että "valoa vasten näkyy läpi":Suihkutermostaatin vipu heilui holtittomasti puolelta toiselle joten lämpötilan säätö haastavaa. Wc-istuimessa ruskeita roiskeita ym.
Olen käynyt yhden kerran aikaisemmin Viru-hotellissa vuonna 1987 ja jotenkin kokemus tuntui samansuuntaiselta.
Emme tule enään Virun asiakkaiksi.
Jos Sokos Hotellin henkilökunta,Suomessa tai Tallinnassa,lukee kirjoitukseni,voitteko kommentoida?
Viru Hotelli Tallinna EI ole 4-tähden hotelli!!!
5
684
Vastaukset
- tallinnaan ohoi
Menkää vaikka vieressä olevaan Radisson Skyhin, niin tasoero suuri. Business-huoneista hienot näköalat. Swiss hotel Tallinn on ollut minulle tasokkain kokemus Tallinnassa. Jos haluaa saada kesäksi hyvän hotellin Tallinnasta, kannattaa se varata vähintään puoli vuotta ennen. Esim. Viru-hotelliin varaus suoraan hotellin sivuilta. Hotellitähdet ovat joka maassa erilaisia.
- Berioska
Hinta menee kysynnän ja tarjonnan mukaan..., jos on täyttä maksat kovemman hinnan ei niin hyvästäkään.
ps. Virussa on myös parempi ns. uusi puoli...
Oli se vanha puolikin ok 1974, kun tuli käytyä, lukuunottamatta neukkusysteemiä. - ihan ok
Oltiin tuolla kesällä myöskin ja ilmeisesti sitten siellä uudella puolella, kun meistä huone näytti ihan ok:lta? Ainoa närästys oli meilläkin että ottivat varavuoteesta saman hinnan kuin normaalista ja se oli todella kauhee "rantatuoli" joka nitisi ja natisi.
Ehkä kannattaa varatatessaa laittaa ehdoksi, että vain uudelle puolen? - Ei_kiitos
Vain uusavuttomat juntit käyttävät Virua, sehän on tunnetusti ylihinnoiteltu huono hotelli. Virossa on paljon myös hyviä hotelleja.
- SassissaKäynNussimassa
Mie aina virusa virtsaan lattialle suoraan punkasta ! Minusta se on kivaa..... saa rahalle vastinetta, pyyhkeeseen kuivaan runkut ! Nauttikaa virusta.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061