Bangkokin ostospaikoista?

Marraskuun matkaajat

Missä Bangkokissa kannattaa käydä tutustumassa tämän ostosparatiisin ihmeisiin kun aikaa on vain reilut pari päivää ja siinä ajassa voisi pari nähtävyyttäkin katsastaa? Mitkä ostoskeskuksista ovat käymisen arvoisia? Olisi tarkoitus katsella sopuhintaisia vaatteita, niin miesten kuin naistenkin, jotain krääsää esim. tuliaisiksi ja mahdollisesti myös koruja. Onko kellään kokemuksia esim. sormuksen ostosta Bangkokista, missä paikoissa uskaltaa luottaa siihen että saa mitä on ostavinaan laadun suhteen?

11

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antti

      Liikekeskusta MBK ostoskeskus on käymisen arvoinen. Halpa ja ISO. Viereiset ostoskeskukset keskittyy kalliimpaan tavaraan.

      • LiKaShing

        Mika ihme siina on etta suomalainen turisti on kuin ita-eurooppalainen tai venalainen kun paasee kaukomatkoille?

        Jos on varaa lahtea toista tonnia maksavalle turistireissulle niin luulisi olevan varaa ostaa muutakin kuin Thaimaan halvinta tavaraa..


      • Marraskuun matkaajat
        LiKaShing kirjoitti:

        Mika ihme siina on etta suomalainen turisti on kuin ita-eurooppalainen tai venalainen kun paasee kaukomatkoille?

        Jos on varaa lahtea toista tonnia maksavalle turistireissulle niin luulisi olevan varaa ostaa muutakin kuin Thaimaan halvinta tavaraa..

        ...me emme. Jos HYVIÄ tuotteita on saatavana halvalla, niin miksen ostaisi. Itse varmaan haluat olla oikein rahamies kun ulkomaalaisena paikalle haluat ja ostaa vain ylihintaista, vai? Tyhmää se on maksaa liikaa, sanotaan jo Gigantin mainoksessakin. Mutta minkä se ihminen sitten "luonnolleen" mahtaa...?


    • Lennox

      Sormus ja muut kultakorut kannattaa ostaa kultakaupoista joita on paljon. Niissä kulta on kunnon kultaa eikä lähes arvotonta kuten Suomessa. Siis korujen kultapitoisuus Suomessa on paljon pienempi. Thaimaassa kultakorun voi myydä kultakauppoihin takaisin ja saada lähes sama hinta kuin ostaessa, vaihtelee kullan arvon mukaan. Kadulta ei myydä oikeaa kultaa.

      • Marraskuun matkaajat

        Kiitos vastauksestasi!

        Osaatko sanoa vielä missä hintaluokissa Thaimaassa kulta on? Suhteessa Suomen hintoihin siis.


      • Antti
        Marraskuun matkaajat kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi!

        Osaatko sanoa vielä missä hintaluokissa Thaimaassa kulta on? Suhteessa Suomen hintoihin siis.

        Hätäinen veikkaukseni on joo tuon verran... Itse ostin markoiksi käännettynä 500mk:n kaulaketjun Samuilta, vastaavaa pällistelin suomessa hiukan yli 800mk:n hintaan. Suomessahan tuota Thaimaan kultaa ei rahallisesti niin paljon arvosteta, kun ei ole kotimaan leimoja. Ostamani ketju on tavallista 18k kultaa, siis sama pitoisuus kuin suomessakin monesti.


      • rubiini
        Marraskuun matkaajat kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi!

        Osaatko sanoa vielä missä hintaluokissa Thaimaassa kulta on? Suhteessa Suomen hintoihin siis.

        Jos haluat ilahduttaa jotain jalokivilla niin ainakin rubiinit ja niista tehdyt korut ovat halvempia kuin Suomessa. Ja muistathan, etta Thaimaassakin voi tehda tax-free ostoksia tavarataloissa, ota selvaa ;-), kaytanto vaihteli tavarataloittain...


      • Jussi L
        Antti kirjoitti:

        Hätäinen veikkaukseni on joo tuon verran... Itse ostin markoiksi käännettynä 500mk:n kaulaketjun Samuilta, vastaavaa pällistelin suomessa hiukan yli 800mk:n hintaan. Suomessahan tuota Thaimaan kultaa ei rahallisesti niin paljon arvosteta, kun ei ole kotimaan leimoja. Ostamani ketju on tavallista 18k kultaa, siis sama pitoisuus kuin suomessakin monesti.

        Ei kai se kulta juurikaan halvempaa siellä ole, mutta se työ on. Ja ei se kulta aina sitä ole mitä luvataan!


      • kultaseppä

        Kullan maailmanmarkkinahinta on vissiin jotakuinkin 9 e gramma ja naisten asiallinen sormus painaa 5 g. Miesten sormus painaa 10 g ja sen yli voi sitten suhata autolla soralla niin se ei väänny. Raapaleita tulee pintään, joten en suosittele.

        Kultaa seostetaan sen ominaisuuksien parantamiseksi. Perus kulta on melko pehmeää ja raapiintuu melko helposti. Seostamalla kultaa siitä saadaan koruja mitkä ovat kestävämpiä ja pitävät kiiltävyytensä pitempään.

        Suomessakin kultakoruissasi pitäisi olla tekijän leimat, pitoisuus 750 (18K) 585 (18K) ja vielä vuosileima (tämä ei ole pakollinen). Suomessa koruissa ei saa olla nikkeliä, eikä muitakaan arvelluttavia aineita jotka pieninäkin määrinä saattavat allergisoida. Niin jos 1000 pitoisuutena on maksimi niin kultallan kokonaispaino tuotteesta on helppo laskea 750 on siis 75 % kultaa ja 25% muuta.
        Nämä voit tarkistaa osoitteesta www.tukes.fi

        Thaimaassa kultaa myydään 995 pitoisuuksena tai jopa 999 pitoisuutena, mistä kuitenkin prosentti voi olla jotain muuta mikä taasen parantaa valuominaisuutta ja saattaa aiheuttaa allergiaa. Allergia kuitenkin hyvin pieni mahdollisuus.

        Thaimaassa voi myydä korun kauppaa melkein samalla hinnalla näin eurooppalaisen silmissä kuin mitä sen on ostanut. Tämä johtuu siitä että he työskentelevät pienemmillä palkoilla. Loogista eikö vain.

        Suomessa kun menet myymään koruasi liikkeeseen et saa sitä todennäköisesti kaupaksi kun siinä ei ole tekijän leimaa tai tarkistuslaitoksen leimaa. Kullan pitoisuus ei ole ihan joka sepän mitattavissa ja ei varsinkaan ne muut ainesosat mitä siinä on kullan lisäksi. Siis sepät eivät ota turhia riskejä (ainakaan fiksut sepät) joista itse voisivat sitten joutua vastuuseen myydessään korua eteenpäin.

        Jalokivitietoa saa osoitteesta www.timantit.com

        ps. jos pidät kultaa arvottomana täällä suomessa niin osta vaikka platinakoruja laadultaa korut ovat suomessa poikkeuksetta parempia seppien pajoista kuin thaimaan tai suomen massavalut.


      • kultaseppä

        Kullan hinta menee lontoon pörssihinnan mukaan koko maailmassa jotakuinkin. Lisäksi kultaa ei saa tilata vaikkapa möhkäleinä suomeen ilman verotusta. Sama koskee hiomattomia jalokiviä. Hiottuja sitten voi tuoda, mutta gemologinen arvio maksaa noin 100 e gemologilla. Eli saa tietää mikä kiven laatu, hionta ja arvo on. Normaali ihminen ei kykene erottamaan aitoa kiveä hyvästä väärennöksestä ja tämä koskee minuakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2739
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2488
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe