4v käytös

ressaaja

Hei! Onko tämä teidän mielestänne ikään kuuluuvaa vai jotain muuta.. Lokakuussa 4 vuotta täyttävä esikoistyttöni keskittyminen on vähän niin ja näin. Tykkää tosi paljon liikkumisesta ja onkin nyt kesällä liikuntaryhmässä. Hän ei tunnu kuuntelevan, mitä ohjaajat sanoo vaan katselee muualle ja saattaa lähteä yhtäkkiä tekemään omia juttuja. On aina tykännyt tosi paljon kirjoista ja osaa ne ulkoa. Siihen kyllä jaksaa keskittyä. Ruokapöydässä kaikki muu paitsi syöminen kiinnostaa. Leikkii lusikalla ja käsillä. Toisinaan kuuntelee, mitä sanon mutta välillä ei sitten ollenkaan. Pukemistilanteet on usein aikamoista taistelua. Osaa pukea hyvin mutta saa raivarit melkein aina. Lähinnä mua huolestuttaa tuo keskittyminen. Huolehdinko tässä ihan turhaan. Lokakuussa on toki 4v neuvola mutta sinne on niin pitkä aika.

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kyllä lapsesi kohdalla nyt asia joka ei oikein paikallaan. Kannattaisi kyllä käydä juttelemassa asiantuntijan kanssa. Lapsen kasvussa ja kehiyksessä saattaa tulla takkuilua ja tehokas apu oikeaan aikaan on usein parempi kuin että jäädään odottamaan .Näin helpotetaan kaikkien stressiä :).

    • ystävyydellä-ada

      Onko sulla jotain äitikavereita keiden kanssa voisit jutella? Aika normaalilta kuulostaa vaihteleva käytös. Luulen että tässä tilanteessa äiti on se, joka kaipaa ohjausta ja tukea. 4-vuotias onkin äkkiä muuttunut pienestä vähän isommaksi, reviirit laajenee, eikä samat keinot yksinkertaisesti vaan riitä mitä aiemmin. Uusia näkökulmia ja uusia sääntöjä kehiin sitä mukaa kun lapsi niitä kaipaa. Ehdottaisin tosiaan, että tapaisit muita äitejä tai meet neuvolaan jo aiemmin juttelee mieltä vaivaavista asioista! Mites nukkuminen teillä onnistuu? Entä onko millasia leikkikavereita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe