Eli tarvitsisin apua siinä millä tavalla mennä verkkoon kannettavasta.
Kotikone on ADSL yhteydellä verkossa, ja olisi tarkoitus ostaa rinnalle kannettava.
Kannettavalla olisi tarkoitus lähinnä lukea sähköpostit tienpäältä eli paikasta jossa ei ole langatonta (tai muutakaan) verkkoa lähellä.
Käytössä tällä hetkellä on myös Nokian WAP puhelin (jossa ei ole esim Bluetoothia) ja Soneran perusliittymä.
Eli mikä olisi paras tapa nettiin pääsemiseen tässä tapauksessa ja mitä siihen tarvitsen?
miten verkkoon
9
705
Vastaukset
- Setä
Niin tilaat Soneralta datakytkennän, valiten sopivimman hinnoittelun.
Puhelin datakaapelilla läppäriin.
Datakaapelin ja puhelimen ja ajurit koneeseen ja Soneran asetukset.
Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia.
Monia kombinaatioita kokeilleena voin todeta että Nokia 6220, DKU-5 datakaapelilla on ensimmäinen yhdistelmä joka toimii 99%. (Radiolinja tosin)- Luuri
Toimii hyvin myös infrapunayhteyden kautta, ei turhia kaapeleita. Kannattaa myös vaihtaa liittymää toiseen, esim. kolumbus. Soneralla on ryöstöhinnat gprs-datassa.
- Setä
Luuri kirjoitti:
Toimii hyvin myös infrapunayhteyden kautta, ei turhia kaapeleita. Kannattaa myös vaihtaa liittymää toiseen, esim. kolumbus. Soneralla on ryöstöhinnat gprs-datassa.
100 MT/kk sisältyy vajaan 20 €uron kuukausimaksuun.
Tavallaan halvin on Markantalon choice (elisa), vapaa käyttö klo 18-06 n. 10 €/kk. - iMarko
"Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia. "
Ja toisessa ketjussa "Setä" -nimimerkkinen henkilö suosittelee hankkimaan wintoosan sen sijaan, että hankkisi macin :)
Siitä vaan taistelemaan. Macissa tämäkin asia hoituu ilman taistelua ;) - MacFinn
Setä kirjoitti:
100 MT/kk sisältyy vajaan 20 €uron kuukausimaksuun.
Tavallaan halvin on Markantalon choice (elisa), vapaa käyttö klo 18-06 n. 10 €/kk.Mulla on DNA:n GPRS yhteys, yritysliittymä. 16,65/kk, ilman rajoituksia.
Ja läppäri/Nokia 6310i Bluetooth yhteydellä. Ihan ok yhdistelmä, vaikka tökkikin just yhdellä paikkakunnalla. - tane
MacFinn kirjoitti:
Mulla on DNA:n GPRS yhteys, yritysliittymä. 16,65/kk, ilman rajoituksia.
Ja läppäri/Nokia 6310i Bluetooth yhteydellä. Ihan ok yhdistelmä, vaikka tökkikin just yhdellä paikkakunnalla.unixi kotona, jossa on ikkunointijärjestelmä nimeltä Mac sen päällä.
Ei tartte ku ajatella asioita, niin se asentaa ne ite. - winukassa
iMarko kirjoitti:
"Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia. "
Ja toisessa ketjussa "Setä" -nimimerkkinen henkilö suosittelee hankkimaan wintoosan sen sijaan, että hankkisi macin :)
Siitä vaan taistelemaan. Macissa tämäkin asia hoituu ilman taistelua ;)Asentuu winukkaan ihan muutamalla klikkauksella gprs irdan kautta. Katso ohjeet vaikka DNA:n sivuilta jos kaipaat niitä. Ainakin mulla asentu.
Mutta kun wintoosa on kuulemma niin buginen ja huono ja täynnä viruksia niin ei se varmaan sitten asennu. Mulla on varmaan näissä koneissa jotain vikaa kun nää toimii hyvin eikä kaatuile. - M0-0N
winukassa kirjoitti:
Asentuu winukkaan ihan muutamalla klikkauksella gprs irdan kautta. Katso ohjeet vaikka DNA:n sivuilta jos kaipaat niitä. Ainakin mulla asentu.
Mutta kun wintoosa on kuulemma niin buginen ja huono ja täynnä viruksia niin ei se varmaan sitten asennu. Mulla on varmaan näissä koneissa jotain vikaa kun nää toimii hyvin eikä kaatuile.Onneksi olkoon! Kaikilla ei kuitenkaan winukassa toimi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000069&posting=22000000004668486 - kutensanottu
M0-0N kirjoitti:
Onneksi olkoon! Kaikilla ei kuitenkaan winukassa toimi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000069&posting=22000000004668486No siinä viimeisessä postissa olikin simppeli ohje. Muutama klikkaus ja yhteys pelaa.
Mikä tässä oli vaikeaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925951
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764