Eli tarvitsisin apua siinä millä tavalla mennä verkkoon kannettavasta.
Kotikone on ADSL yhteydellä verkossa, ja olisi tarkoitus ostaa rinnalle kannettava.
Kannettavalla olisi tarkoitus lähinnä lukea sähköpostit tienpäältä eli paikasta jossa ei ole langatonta (tai muutakaan) verkkoa lähellä.
Käytössä tällä hetkellä on myös Nokian WAP puhelin (jossa ei ole esim Bluetoothia) ja Soneran perusliittymä.
Eli mikä olisi paras tapa nettiin pääsemiseen tässä tapauksessa ja mitä siihen tarvitsen?
miten verkkoon
9
661
Vastaukset
- Setä
Niin tilaat Soneralta datakytkennän, valiten sopivimman hinnoittelun.
Puhelin datakaapelilla läppäriin.
Datakaapelin ja puhelimen ja ajurit koneeseen ja Soneran asetukset.
Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia.
Monia kombinaatioita kokeilleena voin todeta että Nokia 6220, DKU-5 datakaapelilla on ensimmäinen yhdistelmä joka toimii 99%. (Radiolinja tosin)- Luuri
Toimii hyvin myös infrapunayhteyden kautta, ei turhia kaapeleita. Kannattaa myös vaihtaa liittymää toiseen, esim. kolumbus. Soneralla on ryöstöhinnat gprs-datassa.
- Setä
Luuri kirjoitti:
Toimii hyvin myös infrapunayhteyden kautta, ei turhia kaapeleita. Kannattaa myös vaihtaa liittymää toiseen, esim. kolumbus. Soneralla on ryöstöhinnat gprs-datassa.
100 MT/kk sisältyy vajaan 20 €uron kuukausimaksuun.
Tavallaan halvin on Markantalon choice (elisa), vapaa käyttö klo 18-06 n. 10 €/kk. - iMarko
"Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia. "
Ja toisessa ketjussa "Setä" -nimimerkkinen henkilö suosittelee hankkimaan wintoosan sen sijaan, että hankkisi macin :)
Siitä vaan taistelemaan. Macissa tämäkin asia hoituu ilman taistelua ;) - MacFinn
Setä kirjoitti:
100 MT/kk sisältyy vajaan 20 €uron kuukausimaksuun.
Tavallaan halvin on Markantalon choice (elisa), vapaa käyttö klo 18-06 n. 10 €/kk.Mulla on DNA:n GPRS yhteys, yritysliittymä. 16,65/kk, ilman rajoituksia.
Ja läppäri/Nokia 6310i Bluetooth yhteydellä. Ihan ok yhdistelmä, vaikka tökkikin just yhdellä paikkakunnalla. - tane
MacFinn kirjoitti:
Mulla on DNA:n GPRS yhteys, yritysliittymä. 16,65/kk, ilman rajoituksia.
Ja läppäri/Nokia 6310i Bluetooth yhteydellä. Ihan ok yhdistelmä, vaikka tökkikin just yhdellä paikkakunnalla.unixi kotona, jossa on ikkunointijärjestelmä nimeltä Mac sen päällä.
Ei tartte ku ajatella asioita, niin se asentaa ne ite. - winukassa
iMarko kirjoitti:
"Muutama yö taistelua wintoosan kanssa niin kyllä sen pitäisi toimia. "
Ja toisessa ketjussa "Setä" -nimimerkkinen henkilö suosittelee hankkimaan wintoosan sen sijaan, että hankkisi macin :)
Siitä vaan taistelemaan. Macissa tämäkin asia hoituu ilman taistelua ;)Asentuu winukkaan ihan muutamalla klikkauksella gprs irdan kautta. Katso ohjeet vaikka DNA:n sivuilta jos kaipaat niitä. Ainakin mulla asentu.
Mutta kun wintoosa on kuulemma niin buginen ja huono ja täynnä viruksia niin ei se varmaan sitten asennu. Mulla on varmaan näissä koneissa jotain vikaa kun nää toimii hyvin eikä kaatuile. - M0-0N
winukassa kirjoitti:
Asentuu winukkaan ihan muutamalla klikkauksella gprs irdan kautta. Katso ohjeet vaikka DNA:n sivuilta jos kaipaat niitä. Ainakin mulla asentu.
Mutta kun wintoosa on kuulemma niin buginen ja huono ja täynnä viruksia niin ei se varmaan sitten asennu. Mulla on varmaan näissä koneissa jotain vikaa kun nää toimii hyvin eikä kaatuile.Onneksi olkoon! Kaikilla ei kuitenkaan winukassa toimi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000069&posting=22000000004668486 - kutensanottu
M0-0N kirjoitti:
Onneksi olkoon! Kaikilla ei kuitenkaan winukassa toimi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000069&posting=22000000004668486No siinä viimeisessä postissa olikin simppeli ohje. Muutama klikkaus ja yhteys pelaa.
Mikä tässä oli vaikeaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417847Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362127Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2222020- 1431611
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251174Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951039Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6701Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133672