LentoRUK ja PPL, voisko joku auttaa kiinnostunutta?

fighter111

Moro, kysymykseni liittyy lentoreserviupseerikurssiin. Olen pienestä pitäen halunnut lentäjäksi ja nyt olen lukiossa joten vuojen päästä pitäisi laittaa hakemukset sinne. Haluaisin kuitenkin kysyä vielä, että voiko mitenkään kotona mitata reiden pituus edes suuntaa antavaa tulosta saada? vai onko siellä jokin huippusalainen mittaustyyli?


Toinen kysymys, että miten ja missä aloittaa lentolupakirjan opiskelu?

17

2654

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peter T

      Lentolupakirjan opiskelu kannattaa aloittaa LentoRUK:issa jos sinne pääsee sisään. Sen käytyäsi saat helpolla lisätyöllä myös siviilipuolen lupakirjan, koska RUK:n sotilaslentokoulutuksesta suurin osa lasketaan hyödyksi yksityislentäjän lupakirjaa haettaessa. Käytännössä joutunet opettelemaan sivutuulilaskujen tekemisen "siviilityyliin" ja lentämään muutaman tunnin lennonopettajan kanssa.

      Itselläni on sellainen käsitys (viisaammat voivat oikoa jos tietävät paremmin) että ennen varusmiespalvelusta hankitulla PPL:lla ei juuri ole lisäarvoa tai se ei anna juurikaan etua LentoRUK:in pääsykokeissa.

      Mutta, millä paikkakunnalla asut? Kun kerrot sen, katsotaanpas mitä lentolupakirjan kouluttajia olisi kotisi lähellä.

      Välitin kysymyksesi reiden pituuden mittaamisesta asiantuntijalle, jolta odottelen vastausta; kerron sitten lisää.

    • 12121212121

      kiitos sinulle ! :) asun tässä kauhavan lähellä :)

    • Peter T
    • 2323232323232323

      kiitos :) pidän mielessäni :)

    • fatpl-21093892108

      Reiden pituus mitattiin sellaisella tuolilla johon mentiin istumaan. Muistaakseni tämä tapahtui amc:ssä testeissä eli psykologisten jälkeen. Ja joskus muinoin kai Tilkassa, mutta sitähän nyt ei kovin moni enää muistane. En usko, että pystyt samalla tavalla mittaamaan itse sitä. Jos nyt alle 190cm olet niin eiköhän se oo tarpeeksi lyhyt. Kannattaa antaa intin mittaa eikä jättää hakematta sen takia kun itse mittasit ja siinä tuli joku erhe.

      Turhaa yleensäkin stressaa noista pääsykokeista kun niihin ei oikein voi treenaa millään tavalla. Hakija on kuka on ja sopivimmat valitaan kurssille. Lihaskunnollakaan ei ole niin suurta merkitystä kuin pääkopalla - lihaksia kyllä tullaan treenaamaan uran aikana, mutta luonnevikaa ei mikään korjaa.

      PPL:stä ei ole hyötyä tai haittaa kurssille. Lrukin jälkeen taas saa ppl:n suorittamalla vähän lisäteoriaa (puoli päivää tai päivä opetusta) ja sitten lentokoe. Mitään laskeutumisharjoitteluita tms ei tullut tehtyä ainakaan silloin joskus. Tosin tietty silloin piti vetää leukojakin testeissä...

      • Uhhgyfttttt

        Okei kiitos, olen 184-185cm ja jalat ovat suhtkoht pitkät niin en oikein ole varma miten käy...


      • Nykyään homma on eri

        Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.


      • Nykyään homma on eri

        Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.


      • Kjhgfffghh
        Nykyään homma on eri kirjoitti:

        Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.

        Okei, minkä mittasia lentäjät yleensä ovat? Ovatko he 160-170 vai lähemmäs 190?


    • jounik

      Hei Fighter!

      Sotilaslentäjiä löytyy kaikenmittaisia annettujen rajojen sisältä. Ei kannata epäröidä vaan lähettää hakupaperit joka tapauksessa. Sillä välin odottaessasi hakuajan alkua / kutsua valintakokeisiin, kannattaa kuntoilla ja lukea matematiikkaa, fysiikkaa ja englantia, sillä edellä mainitut ovat melkeinpä ainoat attribuutit joihin pystyt merkittävästi vaikuttamaan ennen valintoja.

      • Fighter1112

        Okei, olen lukion toisella ja pitkällä matikalla. Olen 7 arvosanan oppilas matikassa ja englannissa 8-9. Harrastan liikuntaakin usein. Minua kuitenkin epäilyttää tuo matikka osio, sillä en ole mikään taitavimman pään päässälaskija :/ onko matemaattiset testit siellä erityisen vaikeita?


    • Kas niin, lopulta löytyi eksakti tieto reiden pituuden mittaamisesta:

      Lento- RUK:n hakijoilta reiden pituus mitataan tutkittavan istuessa tuolissa, jonka selkänojan ja istuinosan välinen kulma on 90 astetta. Selän alaosa on tiukasti selkänojaa vasten ja mitta otetaan selkänojasta polvilumpioon tai sääriluun kyhmyyn (pidempi mitta huomioidaan). Mitan on oltava 55 - 67 cm.

      Yleensä kokonaispituus 190 cm tulee vastaan ennen kuin reiden maksimipituus.

      • 1556677888

        Kiitos kovasti! :) voisihan kokeilla tuota


      • 8776665432

        Mitataanko se ihan normaaleilla senttimitalla vai onko se jonkilainen muu asteikko?


      • 8776665432 kirjoitti:

        Mitataanko se ihan normaaleilla senttimitalla vai onko se jonkilainen muu asteikko?

        Ihan mittanauhalla joka löytyy joka kodista ....


      • 5667788889
        peter_t kirjoitti:

        Ihan mittanauhalla joka löytyy joka kodista ....

        Okei kiitos! Ja näin tähän off topiccia eli mitkähän allergiat ovat karsivia tekijöitä?


    • Jeajeajou

      Onko kenelläkään tietoa miten selän pituus mitataan? Olen n. 165cm pitkä eli kokonaispituudeltani lentorukkiin sopiva, mutta reiden ja selän pituuksien riittävyydet huolettavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe