Moro, kysymykseni liittyy lentoreserviupseerikurssiin. Olen pienestä pitäen halunnut lentäjäksi ja nyt olen lukiossa joten vuojen päästä pitäisi laittaa hakemukset sinne. Haluaisin kuitenkin kysyä vielä, että voiko mitenkään kotona mitata reiden pituus edes suuntaa antavaa tulosta saada? vai onko siellä jokin huippusalainen mittaustyyli?
Toinen kysymys, että miten ja missä aloittaa lentolupakirjan opiskelu?
LentoRUK ja PPL, voisko joku auttaa kiinnostunutta?
17
2699
Vastaukset 17
- Peter T
Lentolupakirjan opiskelu kannattaa aloittaa LentoRUK:issa jos sinne pääsee sisään. Sen käytyäsi saat helpolla lisätyöllä myös siviilipuolen lupakirjan, koska RUK:n sotilaslentokoulutuksesta suurin osa lasketaan hyödyksi yksityislentäjän lupakirjaa haettaessa. Käytännössä joutunet opettelemaan sivutuulilaskujen tekemisen "siviilityyliin" ja lentämään muutaman tunnin lennonopettajan kanssa.
Itselläni on sellainen käsitys (viisaammat voivat oikoa jos tietävät paremmin) että ennen varusmiespalvelusta hankitulla PPL:lla ei juuri ole lisäarvoa tai se ei anna juurikaan etua LentoRUK:in pääsykokeissa.
Mutta, millä paikkakunnalla asut? Kun kerrot sen, katsotaanpas mitä lentolupakirjan kouluttajia olisi kotisi lähellä.
Välitin kysymyksesi reiden pituuden mittaamisesta asiantuntijalle, jolta odottelen vastausta; kerron sitten lisää. - 12121212121
kiitos sinulle ! :) asun tässä kauhavan lähellä :)
- Peter T
No jos sinä SIELLÄ asut, niin ilman muuta suosittelen lukaisemaan oheiset kotisivut. Ota rohkeasti yhteyttä lennonopettajaan ja mne käymään!
http://www.ilmasotakoulunlentokerho.fi/joomla/ - 2323232323232323
kiitos :) pidän mielessäni :)
- fatpl-21093892108
Reiden pituus mitattiin sellaisella tuolilla johon mentiin istumaan. Muistaakseni tämä tapahtui amc:ssä testeissä eli psykologisten jälkeen. Ja joskus muinoin kai Tilkassa, mutta sitähän nyt ei kovin moni enää muistane. En usko, että pystyt samalla tavalla mittaamaan itse sitä. Jos nyt alle 190cm olet niin eiköhän se oo tarpeeksi lyhyt. Kannattaa antaa intin mittaa eikä jättää hakematta sen takia kun itse mittasit ja siinä tuli joku erhe.
Turhaa yleensäkin stressaa noista pääsykokeista kun niihin ei oikein voi treenaa millään tavalla. Hakija on kuka on ja sopivimmat valitaan kurssille. Lihaskunnollakaan ei ole niin suurta merkitystä kuin pääkopalla - lihaksia kyllä tullaan treenaamaan uran aikana, mutta luonnevikaa ei mikään korjaa.
PPL:stä ei ole hyötyä tai haittaa kurssille. Lrukin jälkeen taas saa ppl:n suorittamalla vähän lisäteoriaa (puoli päivää tai päivä opetusta) ja sitten lentokoe. Mitään laskeutumisharjoitteluita tms ei tullut tehtyä ainakaan silloin joskus. Tosin tietty silloin piti vetää leukojakin testeissä...- Uhhgyfttttt
Okei kiitos, olen 184-185cm ja jalat ovat suhtkoht pitkät niin en oikein ole varma miten käy...
- Nykyään homma on eri
Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.
- Nykyään homma on eri
Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.
- Kjhgfffghh
Nykyään homma on eri kirjoitti:
Nykyään pitää käydä läpi lisäkoulutusta, että saa armyn lätyn käännettyä sivariksi. Ja siihen kuuluu teoriaa, lentokoulutusta ja lentokoe.
Okei, minkä mittasia lentäjät yleensä ovat? Ovatko he 160-170 vai lähemmäs 190?
- jounik
Hei Fighter!
Sotilaslentäjiä löytyy kaikenmittaisia annettujen rajojen sisältä. Ei kannata epäröidä vaan lähettää hakupaperit joka tapauksessa. Sillä välin odottaessasi hakuajan alkua / kutsua valintakokeisiin, kannattaa kuntoilla ja lukea matematiikkaa, fysiikkaa ja englantia, sillä edellä mainitut ovat melkeinpä ainoat attribuutit joihin pystyt merkittävästi vaikuttamaan ennen valintoja.- Fighter1112
Okei, olen lukion toisella ja pitkällä matikalla. Olen 7 arvosanan oppilas matikassa ja englannissa 8-9. Harrastan liikuntaakin usein. Minua kuitenkin epäilyttää tuo matikka osio, sillä en ole mikään taitavimman pään päässälaskija :/ onko matemaattiset testit siellä erityisen vaikeita?
Kas niin, lopulta löytyi eksakti tieto reiden pituuden mittaamisesta:
Lento- RUK:n hakijoilta reiden pituus mitataan tutkittavan istuessa tuolissa, jonka selkänojan ja istuinosan välinen kulma on 90 astetta. Selän alaosa on tiukasti selkänojaa vasten ja mitta otetaan selkänojasta polvilumpioon tai sääriluun kyhmyyn (pidempi mitta huomioidaan). Mitan on oltava 55 - 67 cm.
Yleensä kokonaispituus 190 cm tulee vastaan ennen kuin reiden maksimipituus.- 1556677888
Kiitos kovasti! :) voisihan kokeilla tuota
- 8776665432
Mitataanko se ihan normaaleilla senttimitalla vai onko se jonkilainen muu asteikko?
8776665432 kirjoitti:
Mitataanko se ihan normaaleilla senttimitalla vai onko se jonkilainen muu asteikko?
Ihan mittanauhalla joka löytyy joka kodista ....
- 5667788889
peter_t kirjoitti:
Ihan mittanauhalla joka löytyy joka kodista ....
Okei kiitos! Ja näin tähän off topiccia eli mitkähän allergiat ovat karsivia tekijöitä?
- Jeajeajou
Onko kenelläkään tietoa miten selän pituus mitataan? Olen n. 165cm pitkä eli kokonaispituudeltani lentorukkiin sopiva, mutta reiden ja selän pituuksien riittävyydet huolettavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398