Olen menossa Budapestiin Ryanairilla syyskuussa 2014. Kun ei ole nuo kielet oiken hallussa niin tiätääkö kukaan voiko siellä saada opastusta nähtävyyksiin Suomen kielellä? Siis oikeen oppaalta, matkaoppaat on tullu jo luettua. Onko sellasta palvelua olemassa ja maksaako paljon?
Suomenkielistä opastusta?
10
536
Vastaukset
- junnu8
Katsoppa www.opas.hu
Semmonen löyty kuin Tibor Szetlik...suomea puhuva herrasmiés joka kuljettaa vaikka omalla autollaan tosi edulliseen hintaan. [email protected]
- bussaillaan
hop on hop of busseissa voi kuunnella esittelyn suomeksi
Yllä linkatu Monika tarjoaa palvelua Suomeksi. Kannattaa olla yhteydessä.
- Pullot mukaan
Onko mitää mahdollisutta sukeltaa kaupungin alla ?
HS liittessä oli kerran juttua että kaupungin alla on luolia ja että vesi on todella kirkasta !- Sievinen
Juu sinne vaan .
- Pullot Mukaan
Sievinen kirjoitti:
Juu sinne vaan .
Koko BudaPest on lähteiden päällä ja siten vettä on koko kaupungin alla vaikka kuinka.
HS kuukausiliitteessä oli kerran juttua kun suomalaiset sukeltajat olivat siellä koko viikon.
- ei nälissään
Muista ottaa eväät mukaan, jos viikon sukellat
- Pullot Mukaan
ei nälissään...
En tarkoittanut että koko viikon olisimme kaupungin alla sukeltelemassa vaan että matka matkoineen kestäisi ainakin viikon.
- NäitLöytyy
Jokiristeilyllä on mahdollista saada suomenkielistä selostusta nähtävyyksistä. Siellä selostus tulee kuulokkeiden kautta ja sen voi valita lukuisilla kielillä, mm suomeksi.
Yksi vaihtoehto jos kiinnostaa, on tietenkin opetella unkarin kieltä. Sen perusteet ovat aika helpot ja jo kolmella noin puolen tunnin harjoituskerralla itseopiskelumateriaalin kanssa pääsee pitkälle.
Edelleen jos kielet kertakaikkiaan eivät suju, voi mahdollisesti lyöttäytyä muiden turistien, jotka osaavat kieliä, matkaan. Tuleepa puhuttua myös muiden suomalaisten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4179191Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893800- 212268
- 871403
- 1161198
- 271155
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661132Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791128- 751110
- 551063