tietäjät kertokaas!

yh-mamma1390

Osaakohan kukaan kertoa et onko tänä päivänä mahdollista yksinhuoltaja kodinhoitotuella elävä äiti ja tytär saada asuntoa toiselta paikkakunnalta? Tämän hetkisessä paikkakunnalla ei ole ollenkaan tukiverkostoa ja haluaisin muuttaa tyttäreni kanssa vanhempieni paikkakunnalle helpottaakseni omaa ja tyttäreni elämää. Auttaiskoha sossu neuvola tai jokin? Tai siis vaikeetahan asunto on saada muualta kun ei ole siellä töissä tai opiskelijana mut saisikohan kyseisistä paikoista jonkinlaista apua asian suhteen? :) olen niin hölmö tämmöisten muuttamis virasto asioiden kanssa joten apu todellakin olisi tarpeen. Kiitos auttaville :)

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitienäiti

      Hienoa! Aivan varamana täältä joku osaa kertoa! Minä en kyllä mutta suomessa niin paljon ihmisiä että aivan varmasti jollakin vastaava kertomus! Auttakaa äitejä!

    • Ensin työpaikka

      Hommaa ensin työpaikka sieltä uudelta paikkaunnalta. Sen jälkeen on helpompi saada vuokra-asuntokin.

    • Vuokra-asunto ykstiyiseltä kyllä onnistuu, jos sinulla on tuloja (tai sossu maksaa?) maksaa vuokra.

      Jos sossu maksaa vuokrasi nyt, niin kannattaa kyllä heiltä kysyä etukäteen, että miten käy tuen, jos muutat. Voi olla että tulee muutaman kk katko. Auttaako vanhempasi sitten?

    • yh-mamma1390

      Siis kodinhoitotuki,yleinen asumistuki, lapsilisä ja elatustuki siinä on kaikki tuet mitä tulee ja niil ollaa pärjätty vaikka niukasti :) ei vanhempani pysty auttamaan mutta mitäs otettava huomioon kun yksityiseltä hakee kämppää ja jos saakin?

      • 2+9

        työpaikka


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1545
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      951
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      910
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      762
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe