Norwegian myöhästelee eniten

jämä.

"TRS Travelrightin mukaan Norwegianin lennot viivästyvät eniten eurooppalaisista lentoyhtiöistä."

"Yksikään lentoyhtiö, jonka kanssa olemme joutuneet tekemisiin, ei ole toiminut yhtä huonosti kuin Norwegian. Meillä on parempia kokemuksia mm. Ryanairista"

"Matkustajien vaatimiin korvauksiin erikoistuneen asiantuntijayrityksen TRS Travelrightin mukaan tämä kyseinen yhtiö myöhästelee Euroopassa kaikkein eniten."

http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1288719977521.html

No hei mut onhan se satunnaisesti halpa ainakin jos haluaa lentää vain yhteen suuntaan. Ja myöhästelyistä voi meilata satunnaisesti toimivalla ilmaisella netillä.

Surkea yhtiö.

10

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentelijä

      Itse olen lentänyt pari kertaa norwegianilla, ilman "suurempia" ongelmia. Kummallakin kerralla kone oli tosin hieman myöhässä kun saavuttiin helsinkiin, kohteeseen mennessä ajoissa. En kuitenkaan yleensä edes lennä norskilla koska lentoajat on vaikeat sovittaa muihin aikatauluihin ja lentokentät on usein niin kaukana.

      • Missä lentoasema?

        Lentokentät kaukana...verrattuna mihin?


    • 4+11

      Aika erikoiset statistikat TRS:llä. Flightstatsin mukaan Norwegianin lennoista 85% oli aikataulussa, esim finnairilla tuo oli 78%. Taisivat tosin puhua Norwegian longhaulista, ja sen aiemmista dreamliner-lennoista. Noissa korvauksien maksajasta Norwegian ja Airbus riitelevät keskenään, eli TRS ei ole ainakaan vielä saanut netottua noilla.

      • Riitelee?

        Miksi Norwegian riitelee Airbusin kanssa vaikkei yhtiöllä ole yhtään Airbus lentokonetta?
        Myöhästymisissä ovat kaikki Norwegianin lennot,ei ainoastaan kaukolennot.


      • löjkkk

        Norwegian Alicante Hki lento pahasti myöhässä. Tyttäreni perhe piti tulla viime yönä helsinkiin.
        No ei ole vielä näkynyt. Lento ei näy aenan elchen kentän kotisivuilla, eikä Hel kentän saapuvissa. Norwegianilta ei saa vastausta edes milloin kone lähtee Alicantesta. Ensin istuivat kentällä koneessa ainakin yli kolme tuntia. Sitten ulos ja ilmoitus, että huomenna eli tänään klo 14.00 lähtee lento?


      • kk-ka tuloksia

      • 4+11
        Riitelee? kirjoitti:

        Miksi Norwegian riitelee Airbusin kanssa vaikkei yhtiöllä ole yhtään Airbus lentokonetta?
        Myöhästymisissä ovat kaikki Norwegianin lennot,ei ainoastaan kaukolennot.

        Totta, riitelijöinä ovat Norwegian ja Boeing.


      • 19+12

    • caramba

      Mä olen lentänyt monta kertaa eikä ole ollut myöhässä joskus jopa etuajassa, lennän aina Norweigenillä.

    • ..........,,,,,,,,,,

      Kaikilla yhtiöillä tulee myöhästymisiä, niin norksille kuin finskillekkin. Pitkät myöhästymiset ovat yleensä aina teknisistä ongelmista johtuvai, kun sellainen osuu pahasti kohdalle ymmärrän että v-käyrä on korkealla, varsinkin jos mukana on pieniä lapsia. Työkaverinki ilmoitti ettei koskaan lennä finskillä yhden vastaavan kokemuksen jälkeen.

      Norskilla isoja ongelmia on olut vain long haul lennoilla, euroopan sisäiset lennot toimivat erittäin hyvin, tosin kun tekninen vika tai järjestelmän vikailmoitus tulee niin silloin myöhästyminen on aina pitkä, korvaavaa konetta kun on kohtuu vaikea saada nopeasti tilalle.. eteen tulee myös lentäjien työaikarajoitukset yms.

      Itsellä pelkästään hyviä kokemuksia norskista, kaikki toimii niinkuin pitää ja esim. kanarian liput puoleen hintaan vrt. finski. Nelihenkisellä perheellä hintaero on lähemmäksi tuhat euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4671
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      230
      1905
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1482
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe