Fujitsu pöytäkone oli ukkosvaaran vuoksi yön yli pois töpselistä. Aamulla ei enää käynnistynyt, virtavalo kyllä syttyy ja tuuletin pyörii, näyttö on pimeä, ei edes vilahda mitään logoa tms. Voisko olla virtalähteessä vika ? Avattu, mutta ei silmin nähden pullistuneita konkkia havaittavissa.
Fujitsu Scaleo
12
118
Vastaukset
Eli kun painaa virtapainikkeestä niin edes tuulettimet eivät lähde pyörimään?
- NäyttöTarviiSähköä
Laita se näytön sähköpiuha kiinni myös
- alkup.
heh heh
- alkup.
??
- fdsafdsa
Kovasti se siltä kuullostaa, että jokin johto on löysällä näytöstä, eli tarkista kaikki, siis KAIKKI johdot että ne ovat pohjassa ja varmista että näytössä on virta päällä.
Otit kai näytönkin johdon irti seinästä?
- alkup.-
Voipi kuulostaa, mutta tottakai kaikki nämä on tarkistettu ennen kyselyä.
- 3Timo
Hmmm?
Voisko olla BIOSin patteri sippi ja nyt on sit BIOS-asetukset nollautunu nii et se ei ymmärrä löytää ees kovalevyä (viittaus tähän, koska ei näytöllä näy siis YHTÄÄN mitään?) Tai voi se olla muuten muistinkin nopeus liian suuri! Ittellä teki ainakin tos vanhassa koneessa ton et jos oli muistin kellotaajuus liian iso niin juuri tuo sama homma.
Osaaks mennä BIOS-asetuksiin siinä?
Yleensä joku funktio näppäin, F2 ja F12 taitaa olla yleisimmät, tai DEL (tai mikälie!?) kun kone yrittää käynnistyä.
Ainiin ja ota ennen tuota vielä virtapiuha pois! Ton muistihäikän tapauksessa ainakaan mun kone ei suostunut yrittämäänkään ennen tota.- fdsafdsa
BIOS-patterin loppuminen ei yleensä estä käynnistymistä tai kovalevyn löytämistä, eikä merkkikoneissa ole "liian nopeita" muistikampoja.
Jos ruudulla ei tapahdu kertakaikkiaan mitään, on todennäköisintä että jokin johto on irti tai näyttö on rikki (jos kone kuitenkin hurahtaa käyntiin)
Johtoja kun on ukkosen takia vedelty irti, on voinut irrota joku vääräkin johto. Jotkut ovat vaan niin kovapäisiä, että "jos minä en ole mitään johtoa irroitanut niin se ei voi olla irti kun se tähänkin mennessä on ollut kiinni" jne. - 3Timo
fdsafdsa kirjoitti:
BIOS-patterin loppuminen ei yleensä estä käynnistymistä tai kovalevyn löytämistä, eikä merkkikoneissa ole "liian nopeita" muistikampoja.
Jos ruudulla ei tapahdu kertakaikkiaan mitään, on todennäköisintä että jokin johto on irti tai näyttö on rikki (jos kone kuitenkin hurahtaa käyntiin)
Johtoja kun on ukkosen takia vedelty irti, on voinut irrota joku vääräkin johto. Jotkut ovat vaan niin kovapäisiä, että "jos minä en ole mitään johtoa irroitanut niin se ei voi olla irti kun se tähänkin mennessä on ollut kiinni" jne.Heh!
Vai liian nopeita? :/ no mites mä nyt sit vääntäsin ton sulle rautalangasta et menis jakeluun?
Eli siis: jos väänti BIOSista muistiväylän kellotaajuuden nopeammaksi kuin muistin nimellinen maksiminopeus, niin se teki noin! :) jox hox?
Ja kumpikaan meistähän ei ilmeisesti voi tietää, että mikä juuri tuon kyseisen koneen muistiväylän oletus-nopeus on BIOSissa? :) Eihän?
Ja jos "yleensä" BIOS patterin loppuminen ei ehkäise koneen käynnistymistä, niin tossa mun vahassa masiinassa se kyllä "yleensä" jos KERRALLA esti sen, koska siinä oli prossun kerroinkin oletuksena liian suuri (ja prossu oli uuten kerroinlukittu) niin ... Eipä bootannut ei! :)
Mutta ilman muuta jos sulla on PAREMPI ehdotus millä toi onneton sais ton koneensa taas käyntiin, niin kuuntelen mielelläni? :) ... Vai keskitytäänkö me nyt "yleensä" siihen että sä tiedät kaikesta kaiken ja "yleensä" unohdetaan koko tän ketjun tarkoitus ja löpistään "yleensä" kaikkea epäoleellista tietoyekniikasta ton ongelman ratkaisun kannalta?
- 3Timo
Ainiin! Ja eihän se kone vaan piippaile mitään ylimääräisiä käynnistettäessä?
- alkup.
Nonii, kerran vielä : kaikki johdot moneen kertaan irrotettu/kiinnitetty uudelleen/heiluteltu.ja patteri vaihdettu Käynnistettäessä tuuletin lähtee pyörimään, power merkkivalo palaa, mitään muuta ei tapahdu, ei edes piippauksia.
- 3Timo
Ja BIOS tunnistaa kovalevyn?
Hmmm!?! Ainiin mutta jos siitä ei edes mitään näy, noin mistäs sitäkään tietää!?
Niin no? Mutta pääsitkö edes sinne BIOSiin? Eli näkyikö edes SE? Jos ei, niin alan vahvasti epäilemään että poweri on sökö.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793