YT-neuvottelut kohta käyty ja vähintään puolet henkilöstöstä pihalle syksyn aikana.
Loputkin koneet menee leasingajan jälkeen Jenkkilään. JetTime vie SASsin reittejä ja Pulun tulevaisuus näyttää tosi huonolta.
Uskaltaako edes enää ostaa lippuja loppusyksylle?
No joko se Pulu kaatuu?
2
234
Vastaukset
- Vastaanpa
Ei se kaadu, se vain kuihtuu/kutistetaan pois. Nyt Blue1 saatetaan siihen rooliin, joka sillä SAS:n kannalta aina piti olla, eli hoitamaan syöttöliikennettä Suomesta Skandinavian pääkentille, siis tuomaan lisää matkustajia SAS:n reiteille. Kaikenlaista muuta on Blue1 puuhastellut tai ainakin valmistellut vuosien saatossa, ja aina on siinä mennyt huonosti.
On melko mielenkiinnotonta, sulauttaako SAS Blue1:n itseensä kokonaan. Nythän sulautus on jo viety varsin pitkälle, ja on vaikea nähdä, mitä etua vielä jotenkin erillisestä Blue1:stä voisi olla SAS:lle.
Vähän kiinnostavampaa on, lopettaako SAS kyseisen liikenteen kokonaan. Veikkaan, että sitä nyt tosissaan laskeskellaan. Blue1 on lentänyt Suomen maaseutukentiltä Skandinaviaan jo sen verran aikaa, että pitäisi olla tietoja siitä, paljonko sitä kautta tulee SAS:n reiteille matkustajia ja miten kannattavasti.
Reittien lopetus on asiakkaille isompi riski kuin Blue1:n olemassaolon päättyminen. Liputhan joka tapauksessa on jo jonkin aikaa ostettu SAS:ltä eikä Blue1:lta, ja siksi SAS vastaa niistä.
Lentojen peruuttaminen kaupallisista syistä on lentoyhtiölle kallista, jos lennolle on myyty edes jonkin verran lippuja. Siksi jätetään yleensä muutama kuukausi väliä lopetusilmoituksen ja lopettamisen välillä. - Korjaus
Blue1 ei ole myynyt lippuja kahteen vuoteen. Kaikkien lippujen mynti tapahtuu SAS:n kautta. Maakuntareittejäkään ei ole yhtikäs Suomesta. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset26617492Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18512429Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706180MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny265047Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään735001Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.534148Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503732Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003682NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun603249Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463139