Asiaa

14+4

Kuinka paino vaikuttaa tähän lajiin?

8

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12++12

      Paljon tietysti riippuen luokasta, mutta esim. microissa 5kg lisää on ajassa 0,3 sek kierros riippuen radasta. Suurempi massa hitaanpi kiihtyvyys sekä jarrutukset aikaisemmiksi.

    • kilo ja kymppä

      Rotaxeissa junior-koneella varustettu auto on yhtä nopea (samoilla renkailla) kuin täysitehoinen max-koneellinen. Tehoeroa maxin hyväksi 8hv ja painoeroa 20kg. Kyllä kilot syövät tehon.

    • ruutulippu

      ruutulippu-ohjelmassa oli painotesti sisämikroautoilla joskus 15v sitten. siinä painon lisääminen (10kg) ei oikeastaan vaikuttanut kierrosaikoihin kokeneella ajajalla, vasta kun oli laitettu lisäpainoa jotain 20-30kg ajat heikkenivät jotain 0,3s. testissä kokemattoman kuskin ajat heikkenivät selvästi. taisi 10kg lisäyksen jälkeen heiketä jo sekunnin ja 30kg jälkeen 2sekunttia. voipi olla, että muistan ajat ja painot väärin, mutta muistaisiko joku muu paremmin ohjelman? otos oli tietysti hyvin pieni, kokenut kuski taisi olla markus palttala ja kokematon kuski miss suomi karita tuomola.

      sisämikroautoissa keskinopeus on tietysti alhaisempi kuin ulkoradoilla, joten painolla on varmaankin suurempi merkitys vauhdin kasvaessa.

      • Ruusperi

        Se on Raketissa kymppä per kilo ja isommissa hieman vaihtelee, mutta hyvä perussääntö on sielläkin tuo 0,1 s/kilo!


      • kokemäki rules

        sisämikrolla viime talvena testattu
        sama auto sama kuski
        20kg kymmenen kierroksen keskiarvo 0,5s

        ulkona ei ole päästy kokeileen, mutta kun kaveri laitto Ulvilassa 5kg jamahaan painoa hävis kierrosajasta melkein 0,7s


      • Suulperi
        kokemäki rules kirjoitti:

        sisämikrolla viime talvena testattu
        sama auto sama kuski
        20kg kymmenen kierroksen keskiarvo 0,5s

        ulkona ei ole päästy kokeileen, mutta kun kaveri laitto Ulvilassa 5kg jamahaan painoa hävis kierrosajasta melkein 0,7s

        Unohtakaa jo nyt ne "sisämikrot" kun puhutaan kartingista. Niillä kun on kovin vähän tekemistätämän lajin kanssa!!!


    • Anonyymi

      onko väliä jos painaa liikaa tai liian vähän?

    • Anonyymi

      Painon merkitys on huomattava. Suuntaa antava arvo 0,05 s/kg.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4138
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      72
      3850
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      54
      2373
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      52
      2197
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1945
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1839
    7. 99
      1636
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1613
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      50
      1605
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1473
    Aihe