Kuinka paljon omia ostoksia saa ostaa työnantajan luottokortilla? Kyseessä julkisen sektorin työnantaja.
Työnantajan luottokortilla omat ostokset?
Quin paljon?
8140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin paljon ettei jää kiinni, vaihtelee varmaan paljon tuokin asia.
Tosin korkeat virkamiehet ei saa kun pään silitystä vaikka jäisivät kiinni, ostoksiakaan ei tarvitse maksaa.
AP on trolli, kukaan täysjärkinen ei tuollaista kysele.
Ruotsissa ministeri joutui eroamaan, kun meni omat ostokset valtion kortilla. Tais joutua maksamaan kaikki valtiolle takaisin.
Niin Ruotsissa mutta entäs Suomessa?
Ei taida Suomessa olla maan tapa.
Miksi ihmeessä pitäisi edes käyttää sitä työnantajan korttia?
Ja miten ihmeessä kuvittelit saavasi kysymykseesi keskustelupalstalta paremman vastauksen kuin omalta esimieheltäsi?
Mistä näitä urpoja oikein tulee...
esimies ei ennen hyväksymistä ilmeisesti tarkasta luottokorttilaskua huolellisesti, siksi sille ei kannata sanoa, siinä tulisi arvostelleeksi hänen korkea-arvoisuuttaan, toisaalta laki edellyttää viranhaltijalta tarkkaa virkatöiden tekemistä
kyllä täälä saa vapaasti kysyä ja joiltakin saa hyviä ja osaaviakin vastauksia
Jos kerran olet valtion virkamies, niin kannattaa olla syyllistymättä virkarikoksiin.
Eli ostelet ne omat jutut ihan omalla kortilla - jos sinulle on sellainen myönnetty, ja jos et ole onnistunut luottokorttia saamaan, niin sitten ihan käteisellä.
kun luottokorttiyhtiö laskuttaa julkisyhteisöänne tulee laskun hyväksyjän tarkastaa laskua hyväksyessään että kuitit on olemassa ja niissä ostetut tuotteet kyseisen julkisen sektorin ohjeistuksen mukaisia tuotteita. julkisella puolella ei saa ostaa omia ostoksia työnantajan luottokortilla. jos niitä ostetaan ne ovat osa palkkaa ja verottajalle ilmoitettavaa ja niistä on oltava kirjallinen ohjeistus, kuten kaikesta toiminnasta julkisella sektorilla on