Mikä on hyvä lämpötahna?

jäähyy vailla

Onko eroa mitä lämpötahnaa kannattaa käyttää näytönohjaimessa ja prosessorin ja jäähyn välissä?

Tällasia töhniä meinasin ostaa. Arctic Cooling MX-4 Tai Arctic Cooling MX-2
Kumpi on parempaa vai kannattaako ostaa jotain ihan muuta?

Cryorig R1 meinasin hommata prossu jäähyksi. Onko mistään kotosi?

6

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edrftgyhujk

      Tahnalla on väliä muttei kovin paljoa. Nykytuotteilla eroa ehkä aste pari, korkeintaan muutama. MX-4 ja MX-2 ovat tietääkseni molemmat ihan hyviä. Itse tosin olen suosinut Gelid CG-Extremeä. Jos näyttispiirin vieressä on pieniä pintaliitoskomponentteja, kannattaa käyttää sähköä johtamatonta tahnaa, ettei tule vahinkoa.

      Vähän erikoisempaan käyttöön olen ostanut CoolLaboratory Liquid Ultraa, tätä ei sitten missään nimessä pidä käyttää alumiinijäähyjen kanssa! Tuo mömmö hapertaa alumiinin, jäähysiilen voi murustella tuhanteen osaan sormin. Tuo tahna taitaa myös kovettua ja tahrata prossukuulerin alla ajan myötä sen verran, ettei ainetta saa kunnolla putsattua kuin hiomalla.

    • jäähyy vailla

      Millä vanhat töhnät pitää prosessorista ja jäähystä putsat?

      Tilasin tota Mx 4 ja kokeeksi tuota cool laboratory ultraa.

      elid CG-Extremeä ei ollu siellä mistä tilasin mutta jimmsillä näyttää olevan valikoimissa. Pitää testata kunhan saa aikaiseksi hommattua vesijäähy osat
      ja uuden kotelon:) Kiitos vinkeistä :)

      • asfdgh

        Mä oon käyttäny muijan kynsilakanpoistoainetta. Saa mistä tahansa marketista, valkonen purtilo sinisellä tekstillä eikä maksa paljoa. Talouspaperin kostuttanu sillä ja pyyhkiny kevyesti niin kauan kuin harmaata irtoaa paperiin. Reunoilta kannattaa vetää reunojen suuntaisesti ettei revi paperia ja sit sitä möhnää jää sinne. Joku säämiskä tms millä autoa kuivataan vois olla aika kova juttu tuohon hommaan. Täytyypä kokeilla.


      • huhhuhhuhuh
        asfdgh kirjoitti:

        Mä oon käyttäny muijan kynsilakanpoistoainetta. Saa mistä tahansa marketista, valkonen purtilo sinisellä tekstillä eikä maksa paljoa. Talouspaperin kostuttanu sillä ja pyyhkiny kevyesti niin kauan kuin harmaata irtoaa paperiin. Reunoilta kannattaa vetää reunojen suuntaisesti ettei revi paperia ja sit sitä möhnää jää sinne. Joku säämiskä tms millä autoa kuivataan vois olla aika kova juttu tuohon hommaan. Täytyypä kokeilla.

        Kynsilakanpoistoaine on melkein puhdasta asetonia. Sulattaa muoveja kuin tyhjää vaan. En kyllä menisi tietokoneeseen työntämään mitään sellaista.
        Propanoli tai alkoholi yleensä riittää eikä ole muoveille vaarallista.
        Samoin CRC Contact Cleaner joka on hiilivetyseos, ei vahingoita elektroniikkalaitteiden muoveja.


      • huhhuhhuhuh

        Alkoholilla tarkoitin siis etanolia, ja Sinolit yms. on tietenkin halvimpia etanoleja puhdistushommiin.


    • halpaa_hyvää

      Ebaysta saa halvalla kiinalaista Halnziye HY880 nanotahnaa. Se on melko uusi tuote. Jonkun ylikellottajan kokeilussa pärjäsi kuitenkin aivan hyvin jollekin "huipputahnalle".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4796
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      175
      4319
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3972
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3701
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3518
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3074
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2514
    Aihe