Lava-autot??

Missä täällä on osasto: lava-autot? Ei missään, joten kai sitten pitää juosta otsikoiden "kuorma-autot" ja "pakettiautot" -väliä..miksei lava-autoille ole omaa palstaa?????

Toinen kysymys, onko täällä ketään jolla olisi lava-autoista kokemusta; paljonko maksaa ylläpito, varaosat, paljonko syövät polttoainetta ja kuinka kalliita ylipäätään pitää normaaliin henkilöautoon verrattuna? olen ihastunut juuri sellaisiin isompiin lava-autoihin (Hilux, Ranger, King Cab, Mazda Maxi Cab jne.), joissa on juuri tuo iso hytti ja muutenkin suht isokokoinen koko auto..ja tottakai tuollaiset GMC truck-pelit iskee, mutta se hinta sitten ei joten niistä ei varmaan kannata puhuakaan.

Asiaan..kommentteja?
2804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos lava-auton kokonaispaino ei täytä kuorma-auton kriteerejä, niin kai tuollainen lavapaku eli pick-up lähinnä juuri pakettiautopalstalle kuuluu. On umpipakettiautot, lavapakettiautot ja kenties puolikassellaiset vielä välissä (Volkkarilla oli aikoinaan pitkäohjaamoinen ja lyhytlavainen VW Doppelkabine; juuri sellaisella olen minäkin autoilijan taipaleeni lähinnä aloittanut).

Lankomiehet hommasivat joitakin aikoja sitten kimppamökille kimppaleluksi Pick-Up-vempeleen, joka mahtuu täällä monelle palstalle – tai sitten ei. Se on yhtaikaa kuorma-auto, maasturi, mönkijä, itäauto ja mahtuisi ikänsä puolesta mobilistienkin palstalle. Toimittaa mökillä myös traktorin virkaa (~ kuormaa kantava metsätraktori eli ajokone – nythän täällä olisi metsäkoneillekin oma palstansa!).

Kyseessä on Toveri Lihatšov eli ZiL 157, moskovalaistehtaan luomus muutaman vuosikymmenen takaa. 6×6-maastokuorma-auto, joka painaa kuudetta tonnia ja kantaa 4,5 t (maastossa 2,5 t). Sivuventtiili-rivikuutonen käy bensalla (tai jollakin palavalla nesteellä, joka edes haiskahtaa bensalle) ja pukkaa parhaimmillaan 104 hevosen voimaa. Militäärimenneisyys, ollut siviilissä "eläkkeellä" muutaman vuoden.

Ajelin ZiListimellä tuossa heinäkuulla liki 100 km maantieajoa ja elokuussa lähietäisyydeltä 5 kuormaa kiviä. En epäile, etteikö laitetta saataisi tulilleen ensi suvenakin. Leimat saatiin taas rekisteriotteeseen muutama viikko sitten (auto on normaalirekisterissä, ei museokatsastettu). Ihan kiva isojen poikien lelu – meitä käyttäjiä on kahdessa sukupolvessa!

Jokseenkin samannäköisen pelittimen kuvan pitäisi löytyä seuraavasta linkistä:
http://legion.wplus.net/img.shtml?img=/guide/army/tr/zil157-1.jpg&alt=Армейский автомобиль ЗиЛ-157 (6x6)

Äänestä

No niin.

Kysely tuolta pakettiautot tahi maasturit-osiolta olisi voinut tuottaa paremman osuman mutta kun tämä otsikko nyt silmiin osui sattumalta niin tässäpä sitä jotain pientä.

Kokemuksia -90 Nissan King-Cap 4x4 pick-up:sta.

Yllättävää kuten jo otsikossakin eli 4-vetoinen, jakolootasta omalla kepillä valitaan ajetaanko takapotkuna, nopealla nelivedolla vaiko hitaalla nelivedolla. Eri jakoalueet on kytkettävä paikoillaan ollessa, ja etunavat vapautuvat kun jakolaatikko kytketään nelivedolta takavedolla ja peruutetaan metri pari.

Koneenna 2,5l ahtamaton diesel, eli laiska mutta nöyrä palvelija. 2xvuosi uudet öljyt ja suodatin, kerran vuoteen ilmanputsari ja talveksi uusi polttoaineen suodatin, siinä on huollot mitä koneelle on tehty niiden vuosien aikana mitä auto meillä on ollut ja on yhä. Muistaakseni auto tuli meille -92, eli ollut meillä jo 12 vuotta. Siitä voi päätellä jo jotain onko auto ollut hyvä vai ei kun ei vieläkään ole harkinnassa laittaa sitä kiertoon.

Runko on rautaa ja ruostuu jos sitä ei suojaa sekä sisä- että ulkopuolelta. Viime syksynä suoritettiin ensimmäiset hitsaustalkoot runkoon, ja pikkaisen lavaakin harsittiin kokoon.
Rungon sisäpuolelle vain massaa ruiskulla ja se on siinä, ja samaa ulkopuolelle, hidastuu korroosion eteneminen merkittävästi. Lava kannattaa irroittaa ja suojata paremmin kuin hyvin, ja taakse asentaa sisälokarit ja kunnon kuraläpät.
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=10491 , siinä on muistinvarainen selostus mitä K-Clle tehtiin ja miten.
Kerran on vaihteisto rempattu kun se ihan omaa hölmöyttämme tuli hajotettua.

Autoahan voi rakentaa sitten lähes mielinmäärin, nautarautaa keulaan, kylki- ja takarautaa lisävaloja, maasto- ja työvaloja, isompaa rengasta, vinssiä eteen ja taakse, korin korotusta ynnä muuta mukavaa miehistä millä omasta autosta saapi kunnon kulkineen. Tosin täytyy nyt heti myöntää että K-C on pidetty vakiona ihan tarkoituksella.

Muuta yleistä. Kulutus on n. 8-10l/100km, riippuen ajotavasta, vetotavasta, onko lastia, ylä- vai alamäkeä, vastatuulta tai muuta syytä, ja kerran pari auto on jopa uskaltanut tuumata että kevv--ääm--mää--llä, eli ei ole lähtenyt käyntiin enen pikku "säätöjä".

Käyttövoimavero on pakettiauton mukaan eli 0,9 snt/päivä, ja tähän lisää sitten ajoneuvovero, vakuutusmaksut, siinäpä ne kulut suunnilleen onkin.
Hyvä peli tuo auto on, ei muuta voi sanoa ja samanmoisia ne taitaa olla muutkin lava-autot.

Siinähän sitä jo alkuun jotain pientä.

Terveisin.
L-200.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Ranger- kirjoitti:

Missä täällä on osasto: lava-autot? Ei missään, joten kai sitten pitää juosta otsikoiden "kuorma-autot" ja "pakettiautot" -väliä..miksei lava-autoille ole omaa palstaa?????

Toinen kysymys, onko täällä ketään jolla olisi lava-autoista kokemusta; paljonko maksaa ylläpito, varaosat, paljonko syövät polttoainetta ja kuinka kalliita ylipäätään pitää normaaliin henkilöautoon verrattuna? olen ihastunut juuri sellaisiin isompiin lava-autoihin (Hilux, Ranger, King Cab, Mazda Maxi Cab jne.), joissa on juuri tuo iso hytti ja muutenkin suht isokokoinen koko auto..ja tottakai tuollaiset GMC truck-pelit iskee, mutta se hinta sitten ei joten niistä ei varmaan kannata puhuakaan.

Asiaan..kommentteja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu