ralliradio!

vihainen minä

Miten Radio Suomi voi kaapata keskisuomalaisen lähetystaajuuden VAIN ralliradion käyttöön? Pöyristyttävää.
Ukkosmyrskyn riepotellessa lääniä ja sähköjen ollessa poikki tuntikausia, jopa melkein vuorokauden, emme saa mitään uutisointia esim. sähkökatkosten laajuudesta. Ralliradio vain paasaa tyhmiä viihteellisiä omiaan.

Miten valtakunnallinen hätätila-informointi tavoittaa mökin miinan, jolla ei ole muuta kuin patteriradio? Miksei rallia voi uutisoida jollain muulla kanavalla, vaikka puhe-?

10

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porrii

      Yle Puheen verkkoa ei voi jakaa alueellisesti teknisistä syistä. Kuuntele Radio Kompassia, joka on Jyväskylän aidoin paikallisradio: 88,0 JKL, 88,4 Äänekoski.

    • näin on

      näin se on ollu viime vuodet. ei oo kun muutama päivä vuodessa.

      kuuntele valtakunnan lähetystä joltain muulta (heikommin kuuluvalta) asemalta tai areenan kautta striiminä.

      • vihainen minä

        En kuuntele! Vaadin saada palvelua heti!


      • alkuperäinen
        vihainen minä kirjoitti:

        En kuuntele! Vaadin saada palvelua heti!

        Oho, kukapa täällä nimimerkkejä varastaa??? Oho.

        Kiitos tuosta Kompassi-tiedosta, harmi vaan en saa sitä kuuluviin pienestä patteriradiostani.
        Siksikin otin asian esille, kun monella meistä on vielä kännykkä viime vuosisadalta ja kun sähköt on poikki, ei pääse nettiinkään tietysti. Se käyttää lankaverkkoa täällä maalla vielä toistaiseksi.

        Sähköttä tullaan toimeen, mutta vanhanajan tapaan, siksikin Radio Suomelle ISO nootti kun jättää odottelemaan epätietoisena.


      • kuulolla oleva
        alkuperäinen kirjoitti:

        Oho, kukapa täällä nimimerkkejä varastaa??? Oho.

        Kiitos tuosta Kompassi-tiedosta, harmi vaan en saa sitä kuuluviin pienestä patteriradiostani.
        Siksikin otin asian esille, kun monella meistä on vielä kännykkä viime vuosisadalta ja kun sähköt on poikki, ei pääse nettiinkään tietysti. Se käyttää lankaverkkoa täällä maalla vielä toistaiseksi.

        Sähköttä tullaan toimeen, mutta vanhanajan tapaan, siksikin Radio Suomelle ISO nootti kun jättää odottelemaan epätietoisena.

        Liikennetiedotteet ja vaaratiedotteet on kyllä jaettu koko ajan myös rallilähetyksen aikana.


      • alkuper.
        kuulolla oleva kirjoitti:

        Liikennetiedotteet ja vaaratiedotteet on kyllä jaettu koko ajan myös rallilähetyksen aikana.

        Kysymyksessä oli syöksyvirtauksen aiheuttama force majeure-tilanne Saarijärvellä.
        Yhden kerran alueradion Pauliina-toimittaja puuttui kesken höpöradiolähetyksen asiaan ja antoi faktatietoja. Tämä tapahtui noin klo 17. Illalla ja yöllä oli aika hiljaista. Mietin, pitääkö soittaa 112:een saadakseni tietoa missä mennään!


    • ralliralliradio

      ihan samalla tavalla siellä kyllä hoidetaan vaaratiedotteet ja sen sellaiset myös ralliradion aikana, jos niille sattuu tarvetta olla. mikäli mitään tiedotteita ei tule, niin ilmeisesti ei silloin ole myöskään tapahtunut mitään sellaista mikä jokaisen pitäisi heti välittömästi saada tietää.

      • Toimilupa pois!

        Olet väärässä! Tein valituksen Radiosuomesta liikenneministeriöön!


    • rallit ei kiinosta

      En voi sietää ralli höpinöitä. 4 päivää ilman kunnollisia uutisia. muut kanavat tre,pohjanmaa ei kuulu hyvin.

      • samma sak

        Samaa mieltä. Alatyylisiä hehheh-juttuja ja hirveätä hehkutusta kun ralliautot pörisee... Sanna "lespaava" Pee ärsyttää erityisesti, jos satun avaamaan masiinan. Mistä ihmeestä Yle löytää aina näitä puhevikaisia toimittajiksi.

        En tykkää. Ei kuulu muutkaan lähialueen lähetykset minullakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe