Ukkosella

Kahjuu

Kuinka koiranne suhtautuu ukkoseen?
Kertooko koiran luonteesta hyvää vai huonoa jos pelkää tai ei pelkää?
Oma nuorikkoni siiis ensimmäiset rajut ukkoset kohtasi ja tuijotteli vaan taivaalle silmät suurina ja oli kuin mitään ei olisi?
Liekkö hyvä vai paha moinen? Lähinnä luonne mielessä, en tarkoita että peljätä tarvitsisi mutta muut koiramme ovat kyllä sisään hakeutunut tai suojaan.
Tällä on luonne ollut todella pehmeä joten sen vuoksi olisin kuvitellut sen pelkäävän.

7

231

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskiaasian omistaja

      Ukkosen pelko ei tee koirasta huonoa normaalissa elämässä.

      Hyvähän se on jos ei pelkää mutta niissäkin on eritasoja,nimittäin voimakkuuksissa.

      Kovakin koira voi tuntea pelkoa yllättävän paljon kun raju ilma puhkeaa,ja se on normaalia.

      • Ei ole normaalia.

        Ukkos pelko ei ole normaalia millään eläimellä. Suojaan hakeutuminen on normaalia, mutta pelko ei.


    • aloittaja1

      Tarkoitin lähinnä että kun koira on omasta mielestäni herkkä ja pehmeä joka asiassa, ja juuri nämä pahimmat ukkoset mitä tässä oli niin koira ei elettäkään tehnyt peljätäkseen, niin voiko koira tavallaan ollakin vahva sisäisesti?
      Kun olen sitä herkkänä pitänyt ja luulin häntä koipien välissä karkuun lähtevän.
      Mietin onko minulla sittenkin kovaluontoinen koira, koira on vielä alle murkkuikäinen ja pennun luontoinen.

    • keskiaasian omistaja

      Niin viittasin eri voimakkuuksiin,tarpeeksi voimakas ilma saa eläimen kun eläimen pelon valtaan.

      Kun ollan ulkona ei sisällä.Sisätilat on asia erikseen mutta kun ollaan keskellä tannerta niin pelko valtaa useimmat koirat.

      Sellainen kotikoira joka on sisällä pidetty ja joutuu ukkosmyräkkään ulkona niin sen häntä vaipuu jalkojen väliin ja voi tulla pisit samantien alle,jotkut raumatisoituvat jo ilotulituksista saatikka jos joutuvat ukkosmyräkkään.

      On hyvä jos ei ole ääni arka,mutta luonnolla on suuret voimat,kun alkaa satamaan raetta ja on ukonilma niin useimmat koirat pelkäävät tuolloin.

      • No juu.

        Ja kuka järkevä ihminen kasvattaa koiransa niin, että se ei saa minkäänlaisia kokemuksia. Kuvailemasi EI ole millään tapaa normaalia käytöstä millään koiralla jota ei ole pumpulissa kasvatettu.


    • aloittaja1

      Koiramme elävät maalla vapaana ja jokainen aikuinen hakeutui sisälle mutta tämä nuorikko jäi siis ulos katselemaan haltioissaan kun odotin sen ensimmäisenä sisälle syöksyvän..
      Jäin vaan pohtimaan onko meillä sittenkin kovaluontoinen koira kasvamassa.
      Ovat tottuneet siis kaikkiin maalaismaiseman ääniin ja luonnontiloihin mutta rajuja ukkosia tai ukkosia ei ole vielä tämän nuorikon ajalla ollut.

      • Ei kaikkea voi niputtaa samaan; kova koira ja paukun kestävä ovat vähän kaksi eri asiaa. Mieluiten tietty nuo ominaisuudet samassa paketissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe