Ukkosella

Kahjuu

Kuinka koiranne suhtautuu ukkoseen?
Kertooko koiran luonteesta hyvää vai huonoa jos pelkää tai ei pelkää?
Oma nuorikkoni siiis ensimmäiset rajut ukkoset kohtasi ja tuijotteli vaan taivaalle silmät suurina ja oli kuin mitään ei olisi?
Liekkö hyvä vai paha moinen? Lähinnä luonne mielessä, en tarkoita että peljätä tarvitsisi mutta muut koiramme ovat kyllä sisään hakeutunut tai suojaan.
Tällä on luonne ollut todella pehmeä joten sen vuoksi olisin kuvitellut sen pelkäävän.

7

228

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskiaasian omistaja

      Ukkosen pelko ei tee koirasta huonoa normaalissa elämässä.

      Hyvähän se on jos ei pelkää mutta niissäkin on eritasoja,nimittäin voimakkuuksissa.

      Kovakin koira voi tuntea pelkoa yllättävän paljon kun raju ilma puhkeaa,ja se on normaalia.

      • Ei ole normaalia.

        Ukkos pelko ei ole normaalia millään eläimellä. Suojaan hakeutuminen on normaalia, mutta pelko ei.


    • aloittaja1

      Tarkoitin lähinnä että kun koira on omasta mielestäni herkkä ja pehmeä joka asiassa, ja juuri nämä pahimmat ukkoset mitä tässä oli niin koira ei elettäkään tehnyt peljätäkseen, niin voiko koira tavallaan ollakin vahva sisäisesti?
      Kun olen sitä herkkänä pitänyt ja luulin häntä koipien välissä karkuun lähtevän.
      Mietin onko minulla sittenkin kovaluontoinen koira, koira on vielä alle murkkuikäinen ja pennun luontoinen.

    • keskiaasian omistaja

      Niin viittasin eri voimakkuuksiin,tarpeeksi voimakas ilma saa eläimen kun eläimen pelon valtaan.

      Kun ollan ulkona ei sisällä.Sisätilat on asia erikseen mutta kun ollaan keskellä tannerta niin pelko valtaa useimmat koirat.

      Sellainen kotikoira joka on sisällä pidetty ja joutuu ukkosmyräkkään ulkona niin sen häntä vaipuu jalkojen väliin ja voi tulla pisit samantien alle,jotkut raumatisoituvat jo ilotulituksista saatikka jos joutuvat ukkosmyräkkään.

      On hyvä jos ei ole ääni arka,mutta luonnolla on suuret voimat,kun alkaa satamaan raetta ja on ukonilma niin useimmat koirat pelkäävät tuolloin.

      • No juu.

        Ja kuka järkevä ihminen kasvattaa koiransa niin, että se ei saa minkäänlaisia kokemuksia. Kuvailemasi EI ole millään tapaa normaalia käytöstä millään koiralla jota ei ole pumpulissa kasvatettu.


    • aloittaja1

      Koiramme elävät maalla vapaana ja jokainen aikuinen hakeutui sisälle mutta tämä nuorikko jäi siis ulos katselemaan haltioissaan kun odotin sen ensimmäisenä sisälle syöksyvän..
      Jäin vaan pohtimaan onko meillä sittenkin kovaluontoinen koira kasvamassa.
      Ovat tottuneet siis kaikkiin maalaismaiseman ääniin ja luonnontiloihin mutta rajuja ukkosia tai ukkosia ei ole vielä tämän nuorikon ajalla ollut.

      • Ei kaikkea voi niputtaa samaan; kova koira ja paukun kestävä ovat vähän kaksi eri asiaa. Mieluiten tietty nuo ominaisuudet samassa paketissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      50
      1287
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      431
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      429
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe