Turvaportti hälyttää, saako ottaa kiinni?

Miten on

Jos asiakas ei anna lupaa tutkia kassia pitääkö hänet päästää menemään, ei saa ottaa kiinni? Ei mitään muuta näyttöä varkaudesta.

6

517

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sierioufly

      Et saa ottaa kiinni. Jos ei suostu näyttämään, niin toivottelet vaan hyvää päivänjatkoa ja pahoittelet häiriötä.

    • oldeguard

      Ei voi eikä saa ottaa kiinni.
      Vartijalta olisi kyllä fiksua kysyä asiakkaalta, että voisimmeko rauhallisesti ja asiallisesti selvittää miksi tuotesuojaportti hälyttää ? Näin estämme kaikissa muissakin liikkeissä nolot tilanteet, kun ts-portti alkaa aina parkua.
      Useimmiten asiakkaalla on talviaikaan lompakossa laskettukortteja, ja muulloin hälytyksen aiheuttaa paitaan tai lompakkoon jäänyt vanha poistamaton hälytarra. Joskus myös etenkin naisilla on erilaisissa meikeissä vielä vanhoja hälytarroja.

    • joku vaan

      Onhan sitä kaikenlaista.

      Jos esim. sisäänkäyntiportti hälyyttää, ja teet siinä kiinnioton sen takia, niin aivan varmasti loppuu työt siihen joka tapauksessa. (muistelen kuulleeni juttuja, että joku olisi niinkin tehnyt)

      Jos taas uloskäynnin kohdalla tulee porttihäly, ja teet vain sen takia kiinnioton, niin se ei ole ihan yhtä paha. Vähän riippuu tapauksesta miten käy. Sen verran iso riski, että tulee ikäviä jälkiseuraamuksia, että ei kannata kokeilla onneaan.

      Hälyportit on kyllä ihan hyvä apuväline, mutta kyllä niiden lisäksi täytyisi olla ainakin jollain jotain muunlaista havaintoa rikoksesta.

    • Hälyportit omasta kokemuksestani ovat hyviä vain ja ainoastaan silloin, kun myymälässä ei ole paikallisvartiointia tai etsivää. Tällöin vastuu siirtyy vartijan kutsuneelle myyjälle, jos ja kun vaatii tarkastusta.

      Muuten ne saakelin tähtiportit saisi haudata suohon.

    • wafbhafhwöaf

      Niin, se verekseltään tai pakenemasta tavattu rikokosentekijä. Määritelmä ei toteudu pelkän porttihälytyksen kautta.


      Itse menen fyysisesti paikalle aina, kun portti soi. Pois lukien ne kerrat, jolloin en kuule koko porttia, tai kun valvon pokaa tai valmistaudun juuri ottamaan sellaisen. Heitän nyt arviolta hälyjen syitä marketissa esiintymisjärjestyksessä tiheyden mukaan:

      - Kassa unohtaa deaktivoida juuri piipatun tuotteen hälyttimen (tarra liian kaukana enarista, tai tarra ei muuten vaan deaktivoidu), ja asiakas käyttää tuotteen portin lähellä, esimerkiksi pakattuaan ostokset kasseihin, tuo kassin taaksepäin maksaakseen. Tämän rikoksen tekotapa vaihtelee, aina tuote on kuitenkin maksettu, tai sitä ollaan paraikaa maksamassa.

      - Meikkipussit/salikassit/rantakamppeet/saunavarusteet, you name it, they have them. Hälytin jossain selkeästi käytetyssä tuotteessa, tarra irti ja iloista päivänjatkoa myös asiakkaalle. Tietysti välillä epäillys tuotteen todellisesta alkuperästä herää, näköhavainnon tai minkään muunkaan havainnon puutteessa asialle on vaikea tehdä mitään. Tietysti nyt puhutaan tuotteesta yksikkömuodossa. Kantaako kukaan mukanaan kuutta tuliterää pulloa head and shouldersia, joidenka tarrat näyttävät samalta, kuin mitä tuotesuojaaja toissa päivänä asensi? Niihin tarroihin kannattaa tutustua...

      - Henkilökunta. Vähän hälyboksia tai muuta hälytettyä portin läpi väärään suuntaan. Mitä tohonkaan nyt sanoisi.

      - Älylliset laitteet, kortit, piuhat, kuulokkeet, ipadin suojakotelot.. Jälleen helppo todeta, keritty verkkokaapeli käteen, ja kassi uudestaan portin läpi. Kaapelia tonkiessasi tulit samalla selvittäneeksi myös laukun muun sisällön.

      - Mysteerit. Hälytin löytyy yleensä käsiskannerilla mitä ihmeellisimmästä paikasta, törmäsin kerran asiakkaaseen, jonka styroksinen pyöräilykypärä hälytti.

      - Näpistelijät. Välillä portin läpi tulee se yllätysnäppäri, jota ei muuten valvonnassa ole huomannut. Se, että hiffaako sen paikan päällä, vai vasta tallennetta selattaessa, onkin toinen juttu. Aina kannattaa muistaa, että näissä tilanteissa vaxi pelaa omalla kortillaan, ja on oman perseensä lisäksi velvollinen suojelemaan myös toimeksiantajan imagoa ja etua.

      Tällä lainsäädännöllä niistä porteista ei kannata ottaa hirveästi päänvaivaa. Jossei porteista ole ohjeistusta, niin kävisin ainakin itse selventämässä toimeksiantajalle, mikä lain puitteissa on mahdollista, ja että miten hän haluaa porttien kanssa toimittavan lain rajoitteet huomioonottaen.

      Toimiessa taas ylempänä esitetty toimintamalli on hyvä. Ystävällisesti ja sovinnollisesti perustelet, miksi haluat selvittää hälytyksen syyn. Useinmiten pääset sen selvittämään. Olen epäselvissä tapauksissa joskus pyytänyt myös pelkkää omaisuutta mukaani siksi aikaa, että selvitän sen alkuperän tallenteelta, joskus on koko asiakaskin tullut ihan omasta halustaan, eikä noista ole negaa perään kuulunut.

    • 3+19

      Turvaportti hälyttää jos se huomaa jonkinlaisen kelan (sähköjohdin rullalla), yksinkertaisesti sanottuna. Näitä löytyy kännyköista, mp3-soittimista, kaikenlaisista elektonisista/sähköisistä laitteista, joskus silmälaseista, kuulokojeista jne.
      Henkilökohtaisesti en reagoi mitenkään jos turvaportti hälyttää kun kävelen ohi. Eikä kukaan ole koskaan tullut kysymään mitään vaikka on varmaan tapahtunut kymmenkunta kertaa.
      Taitaa n. 99% hälytyksistä olla turhia hälytyksiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      123
      1220
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      782
    Aihe