Missä suhteessa kuivaa ja märkää?

Empukka

Eläinkaupoissa sanottiin että raksuissa on kaikki tarvittava ja riittää ravinnoksi yksinään jos kissa juo riittävästi. Jos ei juo, märkäruokaa välillä jotta kissa saa tarpeeksi nestettä.

Toisaalta taas kuulen, että raksut ovat vain ylimääräistä herkuttelua ja pääravinto oltava lihaa ja märkäruokaa.

Ja nyt siis kyseessä jokatapauksessa eläinkaupan kunnolliset ruuat.

Ongelmana on että toinen pian kotiutuvista kissaveljeksistä (12vk) on super perso raksulle, ja kasvattaja jo neuvonut säännöstelemään raksujen tarjoamista. Niitä siis ei oikein voida jättää päivän ajaksi kuppiin? Toinen syö fiksusti, joten sääli sen kannalta...
Tuntuu vain hurjalta jättää kissat kotiin 5-7tunniksi ilman ruokaa vaikka olisikin aamupala tarjottu ja heti kotiin tullessa taas. Jos raksuja jättää päivän ajaksi toinen ahmatti vetää molempien annokset ja toinen jättää syömättä koska ei raksusta niin kauheasti piittaa??

Eli missä suhteessa kuiva ja märkä teillä? Säännöllisin ruoka-ajoin vai aina tarjolla?

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leevi

      Minun rakas karvapallero ei syö oikein mitään märkäruokaa, raksuja syö oikein mielellään ja sitten ihan oikeaa lihaa. Raksut on aina esillä ja raikadta vettä. Terveenä on pysynyt

    • Kissan luonto

      Kun kissa saa pelkkää lihaa ja/tai kalaa (kissa ei ole viljansyöjä), niin sen ei tarvitsekaan koko ajan mussuttaa jotakin. Kyllä kissa sitten syö, kun on tosi nälkä. Raksuja ei todellakaan tarvitse olla aina tarjolla! Valmistajien ja kauppiaiden mielestä tietysti kyllä.

      Siirsin kissani pois koko kuivamuonista (ei edes viljattomia raksuja!), kun vatsa oireili ripulointina. On elänyt ja terveenä pysynyt jo puoli vuotta sen jälkeen. Vatsa tasapainoisen oloinen, ulosteetkin pieniä ja siistejä. Koska kissat luonnossa saavat hiukan kasviksia hiirien ja lintujen vatsan sisältöä ahmiessaan, annan välistä märkäruokia, johin on laitettu pinaattia, porkkanaa tms. Sisäkissana kun se ei pääse ulos hiirien kimppuun.

      Monet kissat ovat jämähtäneet kuivaruokiin, ja varsinkin viljapitoisten raksujen luulisi maistuvan niille siksi, että ne ovat "hiilarikoukussa".

      Kotikissahan on kyllä kova kärkkymään jääkaapin, lieden ja ruokakaapin läheisyydessä, jos siellä isäntäväki touhuaa. Kun kissa on aamulla porukan lähtiessä töihin saanut kunnon annoksen märkäruokaa, se kyllä pärjää 9 - 10 tuntia syömättä. Suuren osan ajasta ihmisten poissa ollessa kotikissa nukkuu.

      Kissalle kannattaa keittää lihaa tai kalaa (ilman suolaa) jääkaappiin ja pakastimeen ja myös pakastaa tuoretta esim. jauhelihaa ja tarjota sitäkin silloin tällöin. Valmismuonat ovat kilohinnaltaan kalliinpuoleisia, kun ajattelee, että osa niistä on vaibn nestettä. Kissa saattaa mielihyvin lipitellä suolatonta lihan keittolientä.

      Minullakin oli aikanaan kaksi kissa joista se toinen oli melkoinen raksusyöppö.Kyllä oli maha pulleampi kuin tällä lihansyöjällä, joka on komea kuin tiikeri!

    • En mennyt halpaan

      30% tuoretta lihaa ja luita 70% kaupan 'märkäruokaa' 0% kuivaruokaa

    • 913

      Kissa ei tarvitse kuivaruokaa ollenkaan. Se on vain laiskojen ihmisten tapa ruokkia. Papanat on helppo kaataa kuppiin eikä kovin moni edes katso mitä se raksu pitää sisällään.
      Märkäruoka on oikeaa ruokaa kissalle. Laadukas semmoinen. Vielä parempaa on oikea liha.

    • applaws fan

      Mitä hurjaa siinä on ettei kissalla olisi moneen tuntiin ruokaa vapaana tarjolla? Saanen muistuttaa että moni kissa joutuu lääkärin määräyksestä olemaan ilman ruokaa 10h ennen tietynlaista operaatiota. Jos moinen aiheuttaisi vaaraa kissan terveydelle niin uskotteko oikeasti että moista lääkärit määräisivät? Olisi minun 10v kissanikin jo pitänyt vakavasti sairastua kun saa ruokaa n.12h välein mutta ei,juuri sai vuosittaisesta verikokeesta puhtaat paperit :) painoa on vähän yli viiden kilon, tiedoksi vain niille jotka tätä lukiessaan kauhistelevat minun näännyttävän kissaani :D

      Suurin osa kissani kupin sisällöstä on viljatonta ja hyvin lihapitoista märkäruokaa,mutta silloin tällöin laitan sekaan kuivamuonaa,tarpeeksi tasaisin väliajoin jotta kissan vatsa pysyy tottuneena kuiviksen korkeaan lihapitoisuuteen(seurauksenahan on vatsan sekaisin meno jos tottumattomalle yhtäkkiä syötetään isoissa määrin hyvin lihapitoista ruokaa,vahvaa kun on). Kerran pari viikossa annan broileria ja kerran viikossa keltuaisen nestemäistä ravintolisää :)

    • 8+98

      Kuivaruoka on ihan laadukasta ravintoa kissalle. Kissa saa niistä tarvittavat ravintoaineet. Myös marketeissa myydään laadukkaita kuivaruokia ja vielä paljon halvemmalla kuin eläinkaupoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1468
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1419
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      863
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      755
    Aihe